forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Istorija/povijest i sve vezano za nju
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 17:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
Evo topica za nas ljubitelje istorije. Jedino što bih molio je da ne zagadujemo ovaj topic nekim besmislenim raspravama (tu pre svega mislim na rat u ex-Yu, jer svako ima svoje stanovište), vec da iznosimo teme ozbiljnim tonom.

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 17:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
Zanima me koliko poznajete istoriju svog naroda a koliko drugih naroda, susednih i daljih?
Dok sam bio u osnovnoj školi stalno sam išao na takmicenja iz istorije, ali sam tek na fakultetu shvatio da u stvari i ne znam mnogo, tako da godinama dosta citam i trudim se da saznam što više mogu o istoriji naroda, pre svega onih naroda koji su na neki nacin uoblicavali civilizacije.
Najviše me zanima istorija religije, pošto sam po obrazovanju teolog, a zanosim se mišlju da sledece godine upišem specijalizaciju iz politikologije religije na Fakultetu politickih nauka. Ovo ce možda i sacekati zato što sam juce po drugi put postao tata, ovaj put jedne prelepe devojcice. :)

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/07/2010 : 17:35:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Povijest sam svojeg naroda ucio u osnovnoj školi, i to mi je bio jedna od dosadnijih tema u povijesti. Više me zanimala antika, i dogadaji na globalnijoj razini. Naravno, danas ne mislim tako, i žao mi je što sam tako malo pažnje posvecivao tome. U srednjoj i na faxu nisam imao povijest pa covjek malo zahrda u stvarima kojima se direktno ne bavi. Ali, opet, draža mi je povijest drugih naroda, nije mi nešto u krvi nacionalizam...

Nije mi cudno niti zašto ti mikado imaš Mystereovu slicicu, ipak je to strip koji se uvelike temelji na povijesti, mada više na drugoj njezinoj inacici, alternativnoj "tajnoj" povijesti... Mystere me i ponukao da ponovno zavolim povijest.

Ima interesantan tekst na zadnjim stranicama novog MM Maxija o Etrušcanima, njihovom pismu, jeziku, porijeklu i božanstvima. Iznenadio sam se kad piše da je njihov jezik ipak odgonetnut, a godinama sam citao natpise da je njihov jezik jedan od onih koji još nisu odgonetnuti, poput Rongo-Rongo s Uskršnjih, i Nubijaca mislim...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 18/07/2010 17:39:59
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 17:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Povijest sam svojeg naroda ucio u osnovnoj školi, i to mi je bio jedna od dosadnijih tema u povijesti. Više me zanimala antika, i dogadaji na globalnijoj razini. Naravno, danas ne mislim tako, i žao mi je što sam tako malo pažnje posvecivao tome. U srednjoj i na faxu nisam imao povijest pa covjek malo zahrda u stvarima kojima se direktno ne bavi. Ali, opet, draža mi je povijest drugih naroda, nije mi nešto u krvi nacionalizam...

Nije mi cudno niti zašto ti mikado imaš Mystereovu slicicu, ipak je to strip koji se uvelike temelji na povijesti, mada više na drugoj njezinoj inacici, alternativnoj "tajnoj" povijesti... Mystere me i ponukao da ponovno zavolim povijest.



Verovao ili ne, možda smešno zvuci, ali Marti je jednim delom zaslužan za to što sam studirao teologiju kao oblast koja pruža široko obrazovanje na podrucjima istorije, filosofije i jezika. Naravno, danas uvidam more pogrešnih podataka u Martiju ali mi to ne smeta da uživam u dobroj prici.

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/07/2010 : 17:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by mikado
Verovao ili ne, možda smešno zvuci, ali Marti je jednim delom zaslužan za to što sam studirao teologiju kao oblast koja pruža široko obrazovanje na podrucjima istorije, filosofije i jezika. Naravno, danas uvidam more pogrešnih podataka u Martiju ali mi to ne smeta da uživam u dobroj prici.



Vjerujem ti, cak štoviše, i ja sam nakon srednje razmišljao studirati arheologiju ili povijest, upravo zbog Mystereovih stripova, no nakon Ekonomske nije bilo previše logicnu prebaciti se na humanisticke nauke...

Cestitam na prinovi! I ona je upravo postao dio povijesti!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 17:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by mikado
Verovao ili ne, možda smešno zvuci, ali Marti je jednim delom zaslužan za to što sam studirao teologiju kao oblast koja pruža široko obrazovanje na podrucjima istorije, filosofije i jezika. Naravno, danas uvidam more pogrešnih podataka u Martiju ali mi to ne smeta da uživam u dobroj prici.



Vjerujem ti, cak štoviše, i ja sam nakon srednje razmišljao studirati arheologiju ili povijest, upravo zbog Mystereovih stripova, no nakon Ekonomske nije bilo previše logicnu prebaciti se na humanisticke nauke...

Cestitam na prinovi! I ona je upravo postao dio povijesti!



A vidiš, ja sam se upravo posle srednje ekonomske upravo odlucio za teologiju.

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/07/2010 : 20:31:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Kako je koncipiran studij teologije? S kojeg aspekta pristupate teologiji, kao dio povijesti, obicaja i nekog kulturološkog razvoja neke civilizacije, ili npr. recimo kao vjernik katolik u tumacenje Biblije? Da li je studij teologije takoder za ateiste?

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 20:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
mene povijest u osnovnoj nije nešto zanimala.više san bija nabrijan na biologiju
tek od prvog srednje san se pocea više zanimat .
a na MM se nikad nisan uspia navuc

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Panon
Senior Member



2656 Posts

Member since 16/08/2007

Posted - 18/07/2010 : 20:36:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Panon a Private Message
Pozdrav od još jednog povjesnicara! Mene najviše zanima moderno doba (što cu i upisati na diplomskom najesen), a konkretno me zanima povijest radnickog pokreta, više na našim prostorima nego u svijetu.
Na globalnoj razini me posebno zanimaju odnosi u svijetu za vrijeme Hladnog rata (za to preporucamn literaturu: Peter Calvocoressi 'Odnosi u svijetu nakon 2. svj. rata'), dekolonizacija, Treci svijet, Pokret nesvrstanih,...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 20:39:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by mikado

Zanima me koliko poznajete istoriju svog naroda a koliko drugih naroda, susednih i daljih?
Dok sam bio u osnovnoj školi stalno sam išao na takmicenja iz istorije, ali sam tek na fakultetu shvatio da u stvari i ne znam mnogo, tako da godinama dosta citam i trudim se da saznam što više mogu o istoriji naroda, pre svega onih naroda koji su na neki nacin uoblicavali civilizacije.
Najviše me zanima istorija religije, pošto sam po obrazovanju teolog, a zanosim se mišlju da sledece godine upišem specijalizaciju iz politikologije religije na Fakultetu politickih nauka. Ovo ce možda i sacekati zato što sam juce po drugi put postao tata, ovaj put jedne prelepe devojcice. :)




1.u biti više me zanimala povijest moje regije/grada nego naroda ka naroda.
2.zavisi kojeg drugog naroda
3. nikad ne možeš sve znat
4.zanimljivo podrucje,onda si vjerovatno cita J.G.Frazera?
5.Cestitke za cerkicu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 20:47:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
evo da podbodemo temu
današnje države u vrime rimskog carstva

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Panon
Senior Member



2656 Posts

Member since 16/08/2007

Posted - 18/07/2010 : 20:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Panon a Private Message
quote:
Originally posted by mikado

Zanima me koliko poznajete istoriju svog naroda a koliko drugih naroda, susednih i daljih?
Dok sam bio u osnovnoj školi stalno sam išao na takmicenja iz istorije, ali sam tek na fakultetu shvatio da u stvari i ne znam mnogo, tako da godinama dosta citam i trudim se da saznam što više mogu o istoriji naroda, pre svega onih naroda koji su na neki nacin uoblicavali civilizacije.



Ja sam u srednjoj školi svake godine išao na natjecanja na povijesti, ali nikad ne stigoh do državnog U svakom slucaju išao sam više iz zabave. Tek sada na faksu sam dobio priliku posvetiti se samo povijesti, te sam ušao dublje u teme koje me interesiraju. Shvatio sam da se ne može sve znati, pa se stoga više koncentriram na odredene dogadaje ili povijesne procese.
Kao što vec rekoh hrvatska povijest mi baš nije omiljena, ali me ipak najviše zanima povijest naših južnoslav. naroda. Trenutno sam u fazi proucavanja srpske i crnogorske povijesti. Posebno za srpsku srednjovjekovnu povijest smatram da je bogata dogadajima, pa kad bih morao odabrati nešto cime bih se bavio iz srednjeg vijeka to bila srednjovjekovna povijest Srbije ili Crne Gore.
Go to Top of Page

Panon
Senior Member



2656 Posts

Member since 16/08/2007

Posted - 18/07/2010 : 20:55:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Panon a Private Message
heh, šta reci o karti. Vidimo kako su na prostoru naši država prije nas (Slavena) ovdje živjela keltska i ilirska plemena (Kelti sjeverno od Save, Iliri južno).
Zanimljivo je kako su se imena nekih ilirskih plemena kasnije prenijela na Slavene, npr. bizantski Grci su Srbe cesto zvali Tribalima, po ilirskom plemenu koje je živjelo otprilike na tom podrucju.
Od svih ovih rimskih pokrajina jedino se zadržao naziv Dalmacije i Panonije kao naziva za nizinu (dobila ime po plemenu Panona). Naravno, rimske prokrajine i ostali toponimi su dobivali imena pretežno po plemenima koja su tamo obitavali: Dalmati - Dalmacija, Karpi - Karpati, Liburni - Liburnija, Dokleati - Duklja, itd.
Kao klinac sam radio popise rimskih gradova i današnjih naselja koja se nalaze na tim mjestima, pa cesto mogu brzo poistovjetiti današnje naselje s nekadašnjim rimskim koje se tamo nalazilo.

Edited by - Panon on 18/07/2010 21:04:13
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 18/07/2010 : 21:13:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
quote:
Originally posted by Panon

quote:
Originally posted by mikado

Zanima me koliko poznajete istoriju svog naroda a koliko drugih naroda, susednih i daljih?
Dok sam bio u osnovnoj školi stalno sam išao na takmicenja iz istorije, ali sam tek na fakultetu shvatio da u stvari i ne znam mnogo, tako da godinama dosta citam i trudim se da saznam što više mogu o istoriji naroda, pre svega onih naroda koji su na neki nacin uoblicavali civilizacije.



Ja sam u srednjoj školi svake godine išao na natjecanja na povijesti, ali nikad ne stigoh do državnog U svakom slucaju išao sam više iz zabave. Tek sada na faksu sam dobio priliku posvetiti se samo povijesti, te sam ušao dublje u teme koje me interesiraju. Shvatio sam da se ne može sve znati, pa se stoga više koncentriram na odredene dogadaje ili povijesne procese.
Kao što vec rekoh hrvatska povijest mi baš nije omiljena, ali me ipak najviše zanima povijest naših južnoslav. naroda. Trenutno sam u fazi proucavanja srpske i crnogorske povijesti. Posebno za srpsku srednjovjekovnu povijest smatram da je bogata dogadajima, pa kad bih morao odabrati nešto cime bih se bavio iz srednjeg vijeka to bila srednjovjekovna povijest Srbije ili Crne Gore.



ja sam u osmom razredu stigao do republickog takmicenja uiz istorije, i iako mi je to bio veoma veliki uspeh, bilo je to vreme baceno kroz prozor jer:

- istovremeno sam bio i na republickom takmicenju iz francuskog jezika, i umesto lepo da sam se posvetio tome kako treba, ja sam sedeo na dve stolice. a francuski je jos konkretna stvar za zivot i posao, i pride je i lep jezik, al ajde, bilo, proslo :)
- su takmicenja iz istorije u skolama jedno od najvecih ispiranja mozga koje postoji. dobijes knjigu doktora Radosa Ljusica, i ajmo - sterberaj najgrdji. na vrh dolazi onaj koji uspe da nabubaci najmanje sitnice, tipa - koje boje su bile carape milosa obrenovica na dan podizanja drugog srpskog ustanka.

u sustini, nacionalna istorija mi je oduvek bila dosadna. cak i kad sam u norvesku dosao, nisam mogao da podnesem lekcije o norveskoj istoriji, uvek me je insteresovala globalna istorija. ako bas mora nacionalna, onda sam voleo da se stavlja u neki opsti kontekst.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 21:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Kako je koncipiran studij teologije? S kojeg aspekta pristupate teologiji, kao dio povijesti, obicaja i nekog kulturološkog razvoja neke civilizacije, ili npr. recimo kao vjernik katolik u tumacenje Biblije? Da li je studij teologije takoder za ateiste?


Ja sam studirao na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu univerziteta u Beogradu. Predmeti se uglavnom mogu podeliti na 3 grupe:
1. teološko-filosofski (na pr. filosofija, logika, dogmatika, patrologija, uporedno bogoslovlje, antropologija, psihologija, etika i sl.)
2. istorijske (istorija religije, istorija Crkve, istorija pomesnih crkvi, istorija zapadne crkve, istorija spc i sl.)
3. jezike (ja ucio, nešto i naucio a nešto samo za ispit: engleski, ruski, jevrejski, staroslovenski, crkvenoslovenski i starogrcki)

Pravoslavni fakultet je otvoren i za pripadnike drugih hrišcanskih denominacija (katolike, luterane) ali ne i za ateiste (naravno to je neproverljivo u praksi) jer je zamišljen da obrazuje vernike za službu u Crkvi (za sveštenike, veroucitelje i sl.). Oko 25-30% studenata su devojke; i moja žena je završila ovaj fakultet.

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/

Edited by - mikado on 18/07/2010 21:32:41
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 21:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
aj jedno pitanje iz tvoje struke .
jel samo RPC i GPC prihvacaju 3. knjigu o Makabejcima i 151. psalam u kanon?
od svih pravoslavnih autokefalnih crkava?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 18/07/2010 : 21:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
quote:
Originally posted by mikado

quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by mikado
Verovao ili ne, možda smešno zvuci, ali Marti je jednim delom zaslužan za to što sam studirao teologiju kao oblast koja pruža široko obrazovanje na podrucjima istorije, filosofije i jezika. Naravno, danas uvidam more pogrešnih podataka u Martiju ali mi to ne smeta da uživam u dobroj prici.



Vjerujem ti, cak štoviše, i ja sam nakon srednje razmišljao studirati arheologiju ili povijest, upravo zbog Mystereovih stripova, no nakon Ekonomske nije bilo previše logicnu prebaciti se na humanisticke nauke...

Cestitam na prinovi! I ona je upravo postao dio povijesti!



A vidiš, ja sam se upravo posle srednje ekonomske upravo odlucio za teologiju.



ovo me podseti na jednu epizodu od pre 4 godine. (jbt, kad pre )
Isao sam u srednju tehnicku skolu za avio-tehnicare, TS Petar Drapsin. U drugoj godini dolazi razredna, i nudi mi prospekt o Istrazivackoj stanici Petnica. (mozda ste culi, ja tada nisam )
elem, proucim ja malo, ovo ono....i kazem OK hocu da idem. Gde da idem? na jednonedeljni seminar iz odabranog predmeta. (na listi je stvarno obilje i prirodnih i drustvenih nauka)

i ja ni pet ni sest, odaberem istoriju
mislim da se ta vest procula po skoli u roku od 10 minuta dolazi jednom fizicarka u ucionicu i kaze "Joksimovicu, od tolikih fizika, matematika, hemija i svega sto ti moze ovde koristiti, ti odabrao istoriju!?"
a bas sam bio vodjen time da u toj skoli nema bas mnogo istorije, samo brz pregled svetske istorije kroz 2 godine, pa reko ajde malo, posto posle toga nema vise.

i stvarno, ispadne da je seminar bio pun pogodak. sedam dana, radni dan je od 10 do 22, ucionica sa oko 20ak ljudi, iz cele Srbije, koordinator i 3 asistenta. mala prijatna atmosfera sa mnostvom veoma poucnih predavanja koja dodiru teme koje se maltene uopste ne pominju u skolskom programu. izmedju ostalog, teme su bile: zene u vizantiji, staroegipatska pisma, globalizacija, itditditd. plus sto se forsirao istrazivacki rad u biblioteci, rad u grupama, diskusije, kompromisi....
imali smo cak i projekcije filmova, te kratki uvod u to kako bismo filmove (a i umetnost uopste, onda) trebali da posmatramo kao svedoke doba u kojem su napravljeni....

ma stvarno, seminar je bio za zapamtiti, i da mene neko pita, na tom principu bih zasnovao celokupno skolstvo. ali tako nesto ne odgovara svima valjda....

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 21:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mikado

Zanima me koliko poznajete istoriju svog naroda a koliko drugih naroda, susednih i daljih?
Dok sam bio u osnovnoj školi stalno sam išao na takmicenja iz istorije, ali sam tek na fakultetu shvatio da u stvari i ne znam mnogo, tako da godinama dosta citam i trudim se da saznam što više mogu o istoriji naroda, pre svega onih naroda koji su na neki nacin uoblicavali civilizacije.
Najviše me zanima istorija religije, pošto sam po obrazovanju teolog, a zanosim se mišlju da sledece godine upišem specijalizaciju iz politikologije religije na Fakultetu politickih nauka. Ovo ce možda i sacekati zato što sam juce po drugi put postao tata, ovaj put jedne prelepe devojcice. :)




1.u biti više me zanimala povijest moje regije/grada nego naroda ka naroda.
2.zavisi kojeg drugog naroda
3. nikad ne možeš sve znat
4.zanimljivo podrucje,onda si vjerovatno cita J.G.Frazera?
5.Cestitke za cerkicu



Frasera imam i upravo ga citam ali je za istoriju religije "tata" Mircea Eliade i njegovo kapitalno delo (koje je pisalo više desetina autora ali je on bio "mozak") ENCYCLOPEDIA OF RELIGION u 14 tomova i na oko 13500 stranica.
Hvala na cestitci!

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 21:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

aj jedno pitanje iz tvoje struke .
jel samo RPC i GPC prihvacaju 3. knjigu o Makabejcima i 151. psalam u kanon?
od svih pravoslavnih autokefalnih crkava?


Ako se dobro secam tako je, medutim u nekim starim štampanim Biblijama u nekim manastirima SPC sam vidao i ove 2 knjige. Medutim, ove Biblije su bile štampane u Rusiji pa je verovatno to razlog. Bilo kako bilo ove knjiga i ovaj psalam spadaju u tzv. devterokanonsku (drugostepene važnosti) literaturu i ne citaju se nikada na crkvenim bogosluženjima u pravoslavnoj crkvi.
Što se tice psalama oni su u pravoslavnoj crkvi poredani po malo drugacijem redosledu nego u katolickoj crkvi koja sledi izvorniju jevrejsku praksu (razlike su neznatne).

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 22:12:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
da,te deuterokanonske knjige su zanimljive jer vecina ih nema hebrejski izvornik.(mislin da samo Sirah i 1.knjiga o Makabejcima imaju neke fragmente,ili su imali)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 22:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

da,te deuterokanonske knjige su zanimljive jer vecina ih nema hebrejski izvornik.(mislin da samo Sirah i 1.knjiga o Makabejcima imaju neke fragmente,ili su imali)



Zato što su pisane kasno, u vreme helenizma (ondašnjeg globalizma) kada su Jevreji vec prešli da govore aramejski, grcki ili neki drugi jezik, a svoj maternji jezik su koristili samo u ritualima i verskim obredima.

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/07/2010 : 22:26:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
mislin da su vecinom pisane u dijaspori na grckom,a ovi su priznali samo hebrejske i aramejske tekstove .

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mikado
Senior Member



Serbia
1710 Posts

Member since 01/06/2009

Posted - 18/07/2010 : 23:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit mikado's Homepage  Send mikado a Private Message
Tako je

https://religiopedija.blogspot.com/
https://bonelistripovi.blogspot.com/
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 19/07/2010 : 00:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
quote:
Originally posted by mikado

Tako je


Kao prvo - cestitam tebi i ženi prinovu u porodici!
Verovao ili ne,ja sam odluku da studiram istoriju doneo još kao klinac,citajuci stripove "Princ Valijant"genijalnog Harolda Fostera,zatim "Ridjobradi","Hauard Flin","Olak Gladijator","Karl Viking"...vecina tada kvalitetnih stripova bavila se istorijskom tematikom,a ja sam ih sve prosto gutao,sumirajuci utiske i saznajuci osnovne cinjenice o prošlosti na taj nacin...
Na kraju bih dodao još i to da je prvi latinski prevod "Biblije" uradio Sveti Jeronim negde oko 405-406-godine,po nalogu pape Damasa. Do tada su i na Zapadu scvete tekstove citali na grckom originalu (mislim tu na "Novi zavet"). Jeronimov prevod,zvani "Vulgata",priznat je zvanicno od strane Katolicke crkve tek hiljadu godina kasnije...
Mikado,ako se ne varam - Jeronim je bio rodom iz Dalmacije? O njemu sam ucio na fakultetu,jer smo proucavali "Patristiku" - Bedu Venerabilisa,Avgustina,Isidora Seviljskog,itd...
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 19/07/2010 : 00:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
quote:
Originally posted by Panon

Pozdrav od još jednog povjesnicara! Mene najviše zanima moderno doba (što cu i upisati na diplomskom najesen), a konkretno me zanima povijest radnickog pokreta, više na našim prostorima nego u svijetu.
Na globalnoj razini me posebno zanimaju odnosi u svijetu za vrijeme Hladnog rata (za to preporucamn literaturu: Peter Calvocoressi 'Odnosi u svijetu nakon 2. svj. rata'), dekolonizacija, Treci svijet, Pokret nesvrstanih,...


Pozdrav od kolege istoricara! Za tematiku posleratnog sveta i Hladnog rata toplo preporucujem sledece knjige _ Volter Laker - Istorija Evrope 1945-1992 (izdavac CLIO ) i Erik Hobsbaum - "Doba ekstrema". Koristio sam ih na magistarskim studijama,ODLICNE SU!!!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/07/2010 : 02:32:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by pravedni

Mikado,ako se ne varam - Jeronim je bio rodom iz Dalmacije?

Jeronim je, navodno, roden u jednom mjestu po imenu Stridon koje se nalazilo na granici rimskih provincija Dalmacije i Panonije. Tekstovi kažu da je grad uništen od strane Gota u 4. stoljecu, za vrijeme velikih seoba.

Sad, pitanje jest gdje se tocno taj grad nalazio, jer nikakvi konkretni arheološki ostaci nisu pronadeni. S obzirom da je "granica izmedu Dalmacije i Panonije" vrlo širok pojam, kako povijesno, tako i geografski, može se samo nagadati. Taj Stridon se mogao nalaziti bilo gdje na potezu od Slovenije, preko Hrvatske do BiH.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000