forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Noći strave i užasa - Forum živih mrtvaca
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 33

ordell
Senior Member



Slovenia
1887 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 24/10/2017 : 11:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Opti

quote:
Originally posted by ordell


Ja tu ne bih stavljao recimo ni Stravu u ulici Brijestova, vise je "gore" nego slasher,



Ulica Brijestova je školski primjer slashera, ima sve karakteristike podžanra, a i nigdje ne piše da ubojica mora biti nijem/tih.



Kazem po pravilu tako bude, ne mora znaciti, mada je Freddy atipican lik u tom primeru ne samo po tome da (puno) prica nego da je i saljivdzija:)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/10/2017 : 11:32:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Da, Vice je generalno u pravu što se tiče uobičajenog shvaćanja tih pojmova. Samo nije u pravu da su te definicije egzatne: one nastaju kolokvijalno, stalno mrofiraju i granice su im više propusna membrana nego betonski zid.
Tako da je i mladji apsolutno dopušteno da tvrdi da su Demoni slasher, a Vrisak ne, samo što neće baš naići na puno istomišljenika ;)

Prepiranja što spada u neki (pod)žanr a što ne među filmofilima su vječne i uzaludne, ali to ne znači da mi i samom nisu ponekad zabavne, pa smatram da je vicina definicija slashera prilično dobra i precizna, odnosno otprilike i ja tako vidim slasher. Vrisak je apsolutno slasher, no on je i meta-slasher jer se poigrava sa žanrom. Neke starije filmove ne uzimam kao prave slashere, već kao proto-slahere koji su pomogli stvaranju žanra (Teksaški Masakr, Psiho, rani giallo, Peeping Tom, itd...). Pravi rodonačelnici žanra su Black Christmas i Halloween.

No za giallo uzimam širu definiciju, pa tu trpam i nadnaravne horore i trilere sa ubojicom sa maskom i crnim rukavicama i bez njih, bitno je da je u osnovi to talijanski murder mystery u kojem je uvijek prisutan element šunda. Bez šunda to nije giallo, već samo talijanski triler, a ako film nije talijanski onda to nije giallo već "kao giallo". Opet ni ova definicija nije egzaktna, pa tako npr. film Killer must kill again smatram giallom (i to je jednim od boljih), iako u njemu nema misterija tko je ubojica. Eh, kao što rekoh, propusna membrana...

PS: mladjo, nije vicina definicija široka, već uska, a tvoja je široka ;)
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/10/2017 : 13:11:13  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
A i to kaj veliš:))
Uglavnom, obožavam Giallo horrorce (što god spadalo pod to:) i Giallo slashere (što god spadalo i pod to:)
I velim još jednom - pogledajte Demone ako niste, riječ je o klasiku

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 24/10/2017 : 14:41:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Vukozec, definicije su egzaktne, i uz to sam spomenuo morfiranje. I Vrisak je neo slasher, uz metafilmsko referenciranje. Giallo je recept: talijanska murder misterija, surova, krvava ubojstva i golotinja. Uz prikladnu glazbu, dobiješ taj pulpy ugođaj. Natprirodni elementi su izuzetno rijetki. I naravno da ih ne treba miješati s eurocrime iliti poliziotteschi žanrom. I gle, naravno da može svatko nazvati svaki film kako hoće, pogotovo u vremenu u kojem se jedan Martian kategorizira kao komedija, no to ne znači da ne postoje određeni postulati. Postoji velik broj knjiga i dokumentaraca koji iznose upravo te činjenice. Google nije dovoljan, mladjo. ;)

No, da ne trujem dodatno topic, odjavljujem se.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 24/10/2017 14:49:30
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/10/2017 : 16:11:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Vice ne truješ topic. Štoviše, bilo kakve rasprave na temu horrora dok je ovaj topic aktualan ovdje su više nego dobrodošle.

Kad smo kod aktualnosti topica, ja i dalje skoro uspijevam održavati tempo od jednog filma dnevno u sklopu ovog maratona, trenutno sam na 27 pogledanih, ali ne stižem napisati odmah komentar na svaki.

Ajmo sad nešto napisati, pa baš kad smo kod Talijana i onoga što je ili nije giallo, a pogotovo kad smo kod filma Demoni:

40 DANA NOĆI: LA CHIESA (THE CHURCH, 1989, MICHELE SOAVI)

#gotika #noUSA

La Chiesa je gotički horor film, službeno 2. nastavak spomenutog filma Demoni (tj. 3. film u seriji pa je dostupan i pod naslovom Demoni 3), premda nema direktne veze sa radnjom prva dva filma, niti sa radnjom trećeg filma (koji se isto zove Demoni 3, eh, Talijani i njihovi naslovi). Redatelj je Michele Soavi, koji je karijeru počeo kao asistent Fulciju, Argentu i Joe D'Amatu. Prvi film koji je režirao je jedan od ponajboljih gialla osamdesetih Stage Fight, a možda najpoznatiji film mu je Dellamorte Dellamore iz 1994, svojevrsna ekranizacija Dylana Doga po istoimenoj priči Tiziana Sclavija, u kojoj naslovnu ulogu igra Dylan Dog glavom i bradom. Argento je pak u La Chiesa producent i scenarist, a tu je i njegova kćer Asia u jednoj od svojih prvih uloga (baš prva je bila 3 godine ranije u Demoni 2).

Soavi i Argento su se tijekom snimanja razišli u mišljenjima u kojem smjeru priča treba ići (pa je tu nestao i link sa Demonima), i to se osjeti: priča je popriličan nered. Ono što spašava film je efektna upotreba lokacije (kasnogotička crkva Svetog mateja u Budimpešti) i glazba koju su radili Keith Emerson iz ELP i Argentovi standardni suradnici Goblin, te Philip Glass. Glavna muška uloga je Tomas Arana, lice koja nam je poznato iz Tjelohranitelja, Gladijatora, LA povjerljivo, The Dark Knight Rises, Guardians of the Galaxy, itd.

Film ima nekoliko pamtljivih scena, poput ove koja je preuzeta od još jednog imena koje je poznato među stripovskim fanovima, peruanskog fantasy ilustratora Borisa Vallejoa:



**

Edited by - vukozec on 25/10/2017 00:10:21
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 28/10/2017 : 01:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Dellamorte dellamore (1994)
Ovaj film sam, kad uzmemo u obzir da sam stripadžija, gledao možda i premalo puta (ovo mi je treći put) ali sam svaki put bio sa njim oduševljen. Iako na momente ima dosta problema sa režijom i glumom (pritom mislim na sporedne glumce koji su ponekad fakat pomalo amaterski) film ima tu nadrealnu atmosferu koja je odlično dočarana. Nadrealnost pucnjave na kraju filma gdje je očito tko puca na sve a opet inspektor to ne vidi te se onda Dyl..., pardon Francesko bez problema provuče kroz sve druge prepreke me totalno podsjeća na kraj Američkog psiha gdje Bateman pobije pola grada ali se na kraju postavi pitanje da li se sve to desilo. Obadve scene imaju tu nadrealnu i psihotičnu notu koja je odlično dočarana. Sam kraj je također odličan i baš dilandogovski. Da, ovo je odličan film.
Ocjena:8/10

Tenebre (1982)
Ovaj Argentov film mi je nekako promicao dosad. Film stvarno ima odličnu atmosferu, mjuza je odlična, tu je i Guliano Tex Willer Gemma ali ipak nekoliko poprilično traljavih scenarističkih rješenja mu kvare završnu ocjenu iako je mimo toga scenarij vrlo dobar i film je stvarno napet. Ali opet, tih par grešaka...
A i treba spomenuti odličnu foru:
ŽENA:Inspektore želite što popiti? Pretpostavljam ništa alkoholno jer ste na dužnosti.
INSPEKTOR:Draga gospođo ja jedino i pijem na dužnosti.
Ocjena:6/10

P.S. Prvi film ima 7.3 na IMDb-u, a drugi 7.2. Nije loše za horrorce.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/10/2017 : 08:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Tenebre sam dozivio (i ocijenio) upravo ovako kao mladjo. Film je miks scena koje su na momente genijalne, a na memonete traljavo amaterske. Genijalno: Ima jedna scena kad se kamera penje po kući, unutra i van, sve u i istom shotu - De Palma je tu foru ponovio godinu dana kasnije u Scarfaceu. Svidila mi se i scena omaža Pticama, dobar je i finale sa liptećom krvi a la Tarantino, a nasmijao sam se i na ovu gore Gemminu foru. Blesavo: Ima jedna scena kad prsata sporedna glumica (standardno ocajna gluma) ustaje od stola i na djelić sekunde joj ispadne sisa iz bluze - ocito slucajno, no nisu se potrudili to snimiti ponovo, već je Argento to ostavio onako, ko Ed Wood.

Edited by - vukozec on 28/10/2017 08:20:57
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/10/2017 : 12:56:03  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: DE LIFT (1983, Dick Mass)

#noUSA #SF

Nizozemski filmić čija biotehnološka premisa ima neke sličnosti sa Roninom Franka Millera. Nije baš lako snimiti cjelovečernji film u kojem je glavni negativac jedan lift, pa ni Maas nije baš uspio stvoriti skroz dinamičnu radnju, no film ima svojih zabavnih trenutaka. Podzaplet koji se vrti oko obiteljskog života glavnog junaka (ima li još koji film u kojem je serviser liftova akcijski junak?) i njegove zanemarene i ljubomorne supruge, je simpatičan i vrlo 80s (onako, smogovičast).



Dick Maas je poznat i po svom slasher trileru nadahnutom giallom Amsterdamned (1988). Taj film mi je bio bolji. 2001. je snimio američki remake Lifta nazvan Down/The Shaft. U filmu glumi Naomi Watts u svojoj zadnjoj ulozi prije nego što se proslavila. Kasnije te godine u kinima će se pojaviti Mullholand Drive...

**

Edited by - vukozec on 28/10/2017 13:52:36
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/10/2017 : 13:14:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nije film, ali kad već ovdje pričamo o hororu...

Pogledao sinoć prvu epizodu nove sezone American Horror Story i ostao ugodno iznenađen. Nakon nekoliko razočaravajućih sezona, ovdje imamo odličnu kombinaciju horora, humora i kritike američkog društva. Znam da je glupo donositi zaključke nakon samo jedne epizode, ali ako ovako nastave ovo bi mogla biti možda i najbolja sezona.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/10/2017 : 13:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Da pojasnim i ove moje zvjezdice ispod komentara:

* = loše
** = može se pogledati
*** = solidno
**** = jako dobro
***** = vrh

Edited by - vukozec on 28/10/2017 13:38:37
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 28/10/2017 : 14:12:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Tenebre sam dozivio (i ocijenio) upravo ovako kao mladjo. Film je miks scena koje su na momente genijalne, a na memonete traljavo amaterske. Genijalno: Ima jedna scena kad se kamera penje po kući, unutra i van, sve u i istom shotu - De Palma je tu foru ponovio godinu dana kasnije u Scarfaceu. Svidila mi se i scena omaža Pticama, dobar je i finale sa liptećom krvi a la Tarantino, a nasmijao sam se i na ovu gore Gemminu foru. Blesavo: Ima jedna scena kad prsata sporedna glumica (standardno ocajna gluma) ustaje od stola i na djelić sekunde joj ispadne sisa iz bluze - ocito slucajno, no nisu se potrudili to snimiti ponovo, već je Argento to ostavio onako, ko Ed Wood.



Da, baš to, film ima odličnih scena ali i amaterskih. Ta scena sa kamerom koja se penje je fakat odlična. A i zanimljivo mi je kako je Gemma bez beda ušao u hotelsku sobu od pisca, bez naloga i ičega. "Oprostite, mi smo ušli". Kakav nalog, kakvi bakrači :)) Old school :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 29/10/2017 : 18:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: When a Stranger Calls (1979, Fred Walton)

BLACK CHRISTMAS MEETS M

Prvih 20 minuta filma je inspirirano sa Black Christmas iz 1974, koji se smatra prvim pravim slasher filmom (a mnogi ga, uključujući i mene smatraju i najboljim). Tih prvih 20 minuta je JE-ZI-VO. Zatim, jednim neobičnim, naglim rezom, film postaje nešto potpuno drugo: triler sa psihološkim profiliranjem psihopatskog ubojice i analize utjecaja društva na njega. Dakle, nešto poput slavnog filma M Fitza Langa. Kad se već zapitamo koja je bila svrha prvih dvadeset minuta, jer imamo dojam kao da smo gledali dva potpuno različita filma, finale efektno poveže obje niti.

Ovo je najbolji film koji sam dosad pogledao u sklopu ovog maratona. Naići ćete na mnoge komentare koji se žale što se spomenutih uvodnih 20 minuta nije razvuklo u cijeli film, no don't get fooled. Time bi film postao obični klon Black Christmasa, odnosno tek još jedan prosječni slasher. Ovako je When a Stranger Calls film sa odličnom glumom i režijom, čija ga neobična struktura čini vrlo osobenim.



PS: Film ima nastavak iz 1993. sa istim glavnim glumcima i redateljem (mislim da ću probati naći taj film), a 2006. je snimljen i remake u kojem su izgleda napravili upravo ovo sa razvlačenjem uvodnog dijela filma na cijeli film, pa tko želi može projveriti kako je to ispalo.

****

Edited by - vukozec on 29/10/2017 18:34:48
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/10/2017 : 09:25:51  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: THE WOMAN IN BLACK (1989., Herbert Wise).

#gotika

Vrlo solidni gotički horor, onako baš old school britanski jasan i staložen. Smireno priča svoju priču bez prevelikog unošenja gledatelju u facu (hm, kad smo kod unošenja u facu..., ma pogledajte film, neću spojlat). Osjećaj jeze je svjedno stalno prisutan, potpomognut ponajviše lokacijom: viktorijanska kuća na osami, okružena maglom, do koje vodi samo jedan pješćani put koji nestane kad se digne plima. Stvarno možemo osjetiti izluđujuću izoliranost junaka koji je u startu tipični stranac-u-malom-mjestu-u-kojem-se-svi-čudno-ponašaju, a nakon što odluči boraviti sam u toj kući i mi zahvalno odahnemo kad dobije na poklon psa da mu pravi društvo. Kad god se duh pojavi junak osjeti hladan znoj na stražnjoj strani vrata: upravo taj osjećaj i kod mene izazivaju ove engleske gotičke priče o duhovima u stilu slavne novele Okretaj zavrtnja Henryja Jamesa (i fenomenalnog filma po toj knjizi The Innocents iz 1961.).



PS: film ima remake sa Harryjem Potterom u glavnoj ulozi.

****

Edited by - vukozec on 30/10/2017 10:16:46
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/10/2017 : 10:15:34  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆi: GREEN ROOM (2016., Jeremy Saulnier)

Green Room ima neke sličnosti sa filmom Frontiere(s) kojeg sam gledao na početku ovog maratona. U oba slučaja imamo skupinu marginalaca koji se u nekoj zabiti nađu uhvaćeni u neonacističku klopku. No dok u spomenutom francuskom filmu u nijednom trenutku nećemo zamijeniti zbivanja na ekranu za stvarnost, dok gledamo Green Room imamo dojam da će nam se upravo to dogoditi kad sljedeći put odemo na punk koncert u, šta ja znam, Križevce (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/policija-kod-krizevaca-sprijecila-koncert-neonacista-uhitila-tridesetak-ljudi/2226767/).

Likovi su stvarni. Strava je stvarna. Način na koji se uloge najjače i najslabije karike u skupini mijenjaju je genijalan, nema sigurne oklade tko će preživjeti. Blue Ruin je bio dobar, but this is the shit.



*****

Edited by - vukozec on 30/10/2017 10:17:50
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/10/2017 : 10:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Gledao sam remake The Woman in Black sa Radcliffeom kad je izašao i bio mi je skroz ok, iako vjerujem da je original bolji.

Green Room je i meni bio dosta dobar. I u potpunosti se slažem s ovim osjećajem stvarnosti kojeg si spomenuo. Blue Ruin mi je s druge strane bio veliko razočaranje, no dobro, ne može nam se svima sve svidjeti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 30/10/2017 10:41:17
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 30/10/2017 : 11:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


It Comes at Night (Trey Edward Shults, 2017.)

#Survival

Ja nisam kao mladjo ugasio film nakon deset minuta, no možda sam trebao. Film je spor i, iako mi to inače ne predstavlja problem (dapače), ovdje brzo dovodi do osjećaja zamora i dosade, a poruke koje nosi smo vidjeli već bezbroj puta i to prezentirane na puno bolji način. Zapravo nema smisla da ja tu previše tamburam kad je Mhejl već sve dobro dijagnosticirao na prethodnoj stranici. Gledljivo je to, gluma je ok i noćne scene su dobro snimljene, no sve skupa je ipak prilično slabo.

4/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/10/2017 : 11:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Dawn of the dead (1978)
Kultni Romerov horrorac danas definitivno izgleda zastarjelo a to se prvenstveno vidi na izgledu zombija koji djeluju ne pretjerano impresivno i ne ostavljaju onaj zastašujući izgled kao kasniji živi mrtvaci ali film ipak ima određenu atmosferu. Glumci su tu standardni za takve filmove toga doba - ne pretjerano kvalitetni. Sve u svemu, film je gledljiv i ima izrazito zapaženo mjesto u povijesti žanra ali gledajući iz današnje perspektive nije dobro ostario.
Ocjena:6/10
P.S. 2 sata i 20 minuta! Valjda najduži horrorac ikada.

Day of the dead (1985)
Zombiji su ovdje puno bolje prikazani i film ima nekoliko upečatljivih scena kasapljenja i flesh eatinga ali režija/scenarij...Brate mili. Film je rebao biti ktraći za 15 - 20 min jer ima potpuno nepotebnih scena koje samo odugovlače radnju, sam rad doktora je prikazan površno, odnosno pitanje je stvarno koliko to sve što oni rade ima smisla u toj situaciji, konverzacije su ne pretjerano dobre, likovi isto, a glumci...Hah, šta reći:)) Romero definitivno može bolje.
Ocjena:5/10


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/10/2017 : 11:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
@mladjo: pogledaj remake Zore ako već nisi. Skroz je solidan, a moderniziran.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/10/2017 : 14:32:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

@mladjo: pogledaj remake Zore ako već nisi. Skroz je solidan, a moderniziran.


Pogledao sam ga, puno je bolji i glumački i scenaristički, te su naravno i efekti bolji
Ali najbolji je Land of the dead iz 2005., taj sam prvi put gledal u kinu

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 30/10/2017 : 14:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

40 DANA NOĆi: GREEN ROOM (2016., Jeremy Saulnier)

Green Room ima neke sličnosti sa filmom Frontiere(s) kojeg sam gledao na početku ovog maratona. U oba slučaja imamo skupinu marginalaca koji se u nekoj zabiti nađu uhvaćeni u neonacističku klopku. No dok u spomenutom francuskom filmu u nijednom trenutku nećemo zamijeniti zbivanja na ekranu za stvarnost, dok gledamo Green Room imamo dojam da će nam se upravo to dogoditi kad sljedeći put odemo na punk koncert u, šta ja znam, Križevce (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/policija-kod-krizevaca-sprijecila-koncert-neonacista-uhitila-tridesetak-ljudi/2226767/).

Likovi su stvarni. Strava je stvarna. Način na koji se uloge najjače i najslabije karike u skupini mijenjaju je genijalan, nema sigurne oklade tko će preživjeti. Blue Ruin je bio dobar, but this is the shit.

*****



Hahaha, ja sam iz Križevaca i nisam imao pojma za ovo.

A da se nadovežem, Green Room je odličan. Patrick Stewart kakvog još nismo vidjeli.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 30/10/2017 : 16:27:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
"Zora" je meni prilično dosadna i zaboravljiva, ali "Dan" mi se jako sviđa. Možda moj omiljeni film o zombijima, uz "Dellamorte Dellamore"

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 31/10/2017 : 10:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
40 DANA NOĆI: META-SLASHERI

Mislili ste da je Vrisak bio prvi meta-slasher koji se poigravao sa pravilima žanra? Ne, slasher (polu)parodije i obraćanje publici koja je svjesna po kojim pravilima funkcioniraju ovi filmovi je staro gotovo koliko i sam žanr.

APRIL FOOL'S DAY (1986., Fred Walton)

Redatalj ovog filma je Fred Walton, isti tip koji je režirao When Stranger Calls o kojem sa pisao par postova iznad. Ovdje se opet igra sa percepcijom gledatelja, ali na puno neozbiljniji način. I'll say no more. U svakom slučaju jedan od zanimljivijih 80s slashera.



***


FINAL EXAM (1981., Jimmy Houston)

Ovaj filmić ima niskobudžetni amaterski look & feel, ali mnogo toga u njemu je zanimljivo i zabavno. Ubojica se pojavi niotkuda, odmah mu vidimo lice (i groznu frizuru), ne znamo što hoće, ne govori ništa, kreće se stoički u običnoj svakodnevnoj odjeći. Mnogima će zasmetati ovaj nedostatak motiva, ali zar nije upravo ubojičina anonimnost i besmislenost zločina zastrašujuća i bliska mnogim slučajevima iz stvarnosti? Daleko najzanimljiviji lik je Radish, koji osim što filmu donosi najviše humora, je i zadužen za meta-poruku filma: Radish je opsjednut zločinom i stalno melje o poznatim slučajevima i statističkim podacima, pa kad se ubojstva počnu događati on viče "znao sam, počelo je!". U jednom trenutku čak imamo scenu masovne pucnjave na kampusu - 1981. to nije bila uobičajena stvar kao što je nažalost danas. Film dakle ima nešto za reći o ubojitim zločinima i našom opsjednutosti njima, pa i samu radnju filma doživljavamo polu-ironično.



***


THE SLUMBER PARTY MASSACRE (1982., Amy Holden Jones)

Film je originalno zamišljen kao parodija slasher žanra, no putem su ipak odlučili napraviti standardni slasher. Komični dio nije u potpunosti nestao, pa je film stekao reputaciju solidne polu-parodije. Meni je bio manje zabavan od gornja dva i čak najobičniji među njima. Kao redataljica, scenaristica i producentica filma su potpisane dvije žene, no bez brige, bezrazložnih scena tuširanja i presvlačenja odjeće ima koliko hoećete.



**

Edited by - vukozec on 31/10/2017 12:36:50
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 31/10/2017 : 12:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Mother! (Darren Aronofsky, 2017.)

#Religious

Uf kakav film! Pokušati prepričati o čemu se ovdje radi nema nikakvog smisla, osim ako ćemo govoriti o temama kojima se Aronofsky bavi i metaforama koje koristi što ne bi bilo fer prema onima koji još nisu pogledali film (a svi bi to trebali učiniti, iako se većini neće svidjeti). Odlična gluma svih glavnih aktera na čelu s Jennifer Lawrence, nervozna i klaustrofobična kamera, te nezamislivo sulud razvoj događaja, zajedno s već spomenutim mnogobrojnim temama, aluzijama i referencama, pružaju i više nego dovoljno razloga za pogledati ovaj odvažan i lud film, te čine gledanje istog nadasve posebnim iskustvom. Jedva ga čekam pogledati opet.

9/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 31/10/2017 : 12:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Večeras je Noć vještica, znači sa današnjim danom se topic "službeno" zatvara. Red je da se pogleda nešto prigodne tematike, pa sam si za večera pripremio Halloween remake Roba Zombieja.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/10/2017 : 12:50:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
When a stranger calls (1979)
Izuzmemo li film Autopsy of Jane Doe te jednu scenu iz mislim filma Mother, nisam se uplašio u horror filmu tamo negdje od 1990. Ok, ni kod ova dva filma nije to bio nekakav suludih strah ali filmovi su fakat ostavili određeni učinak nemira a moram priznati da sam se dosta trznuo par puta kod nekih scena. Naravno, gledalo se po noći.
Ovaj film je ponovo kod mene izazvao ha ne sad neki veliki strah ali atmosferu napetosti, iščekivanja i jeze koja se rijetko viđa. S tim da moram napomenuti da se to prvenstveno odnosi na prvih 20 minuta filma koji definitivno odudaraju od ostatka iako je i drugi dio filma odličan. Sve u svemu, ako niste obavezno pogledajte ovaj atmosferični horrorac jer stvarno nudi ono u čemu bi horrorci prvenstveno trebali težiti - jezivu i napetu atmosferu.
Ocjena: Prvih 20 minuta:8/10
Film u cjelini:7/10
P.S.:Obavezno gledati po noći.

Inferno (1980)
Dario Argento je jedan od ikona horror žanra, a već sam napisao da su mi Demoni jedan od najdražih horroraca iz djetinjstva. međutim ovaj režiser i scenarista ponajviše je poznat po horrorcu Suspiria koji je također genijalan film sa odličnom atmosferom. Inferno je dio The three mothers trilogije čiji je prvi film upravo Suspiria, a treći nastavak The third mother je snimljen čini mi se tamo negdje 2007. Inferno je inferioran Suspiriji u svemu - atmosferi, radnji, zapletu...Uglavnom ovdje imamo jedan gledljiv film koji definitivno ne daje onu kvalitetu koju nam je davala Suspiria, a veliki broj scenarističkih nedostataka čini priču dosta šupljom. Ideja o tri majke je odlična a i konačno objašnjenje što one jesu je dobar ali scenaristički je sve to izvedeno ne baš pretjerano dobro. Osim toga, one nešto kao vladaju svijetom a da se nikako ne objasni na koji način, kako, s kojim moćima...
Ocjena:5/10

Poultrygeist - Night of the chicken dead (2006)
O majke ti mile koja jbno opičena pizdarija od filma! pa kako mi je ovo dosad promaklo. Film je sulud ali konačnu ocjenu moram objasniti: Prvih 20 minuta filma ima toliko brutalne fore da to nije normalno. Prava horror zajebancija bez imalo političke korektnosti i skrupula. Tu bi forama dao ocjenu 9/10. Međutim onda sve previše odlazi u toilet humor tako da to sve više i nije toliko zabavno i tu ocjena pada. Međutim druga polovica filma opet ima dosta dobar humor tako da je na kraju ocjena zabave u filmu 7/10. Fore su brutalne i nekorektne prema svima:crncima, židovima, muslimanima, indijancima...You name it. Tipa kada vlasnik franšize brze hrane slučajno kaže što mu je deda jednom rekao: "Hajde mali pali šibicu! Taj križ se neće zapaliti sam od sebe!"
tako da ovdje imamo jebenica fore začinjene brutalnom splatter spikom. Međutim, konačna ocjena je nešto niža zbog režije. režija i nije baš nešto I tu dolazimo do situacije gdje imate odlične fore ali ne baš pretjerano dobro spojene što definitivno kvari konačni ugođaj. Ipak film se fakat isplati pogledati.
Inače pogledao sam malo podatke o filmu i iza njega stoji produkcijska kuća Troma entertainment koji su izgleda mnogima legendarni po ovakvim filmovima.
Ocjena:6/10

City of the living dead (1980)
još jedan legendarni horrorac iz mojih mlađih dana. kad sam ga uopće gledao prije trideset godina ili malo manje? Uglavnom, nije baš dobro ostario iako ima par legendanih scena. Ubijanje sa stiskom mozga sa stražnje strane glave je fakat zanimljiva pojava :D
Ocjena:5/10

Night of the living dead (1968)
Ugasio nakon 15 min. Danas to sve izgleda loše i negledljivo. Naravno da film s razlogom ima kultni status i da je praktički stvorio žanr zombie filmova ali danas sve to djeluje pomalo mlako.
Ocjena:3/10

Just before dawn (1981)
Odustao nakon 15 min. Loše
Ocjena:2/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 33 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000