forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 166 - Nikopol
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/01/2021 : 09:08:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Prvi album je najbolji,drugi najlošiji. Sve u svemu,Nikopol nije razočara.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 04/01/2021 : 12:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Meni je Nikopol super, odličan crtež (stilski negdje između Gimeneza i Moebiusa) i svježa i originalna priča sa jako zanimljivim likovima. Baš unikat u žanru. SF žanr je gladan ovakvih stripova. Drago mi je da ima i novih svježih snaga (Bablet i Peeters npr.) koji održavaju SF na životu.



Vidiš, to mi uopće nije palo na pamet, ali u pravu si.
Aama i Shangri La su vrlo slični Nikopolu po tome što su pomaknuti i posebni. Meni su sva tri jako draga i posebno se radujem što je Marko već najavio još jedan Baletov strip.

@Lwood: Stalno mislim Nagor...nego di je taj čovjek?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 04/01/2021 12:14:20
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 04/01/2021 : 20:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

Evo još jednog europskog klasika u izdanju Fibre.

Ne znam puno o povijesnoj pozadini ovog stripa i značaju kojeg nosi u svijetu stripa, ali sigurno je da ovaj strip ima mnogo poklonika i ljubitelja. Ja nisam među njima definitivno.

Ovaj strip i ja od početka si nismo kliknuli, a prema kraju naša distanca se samo povećavala. Iskreno mi je žao da je tako ispalo, ali očito je da ovaj tip SF-a ne leži meni. Dosta prekrcanih kadrova, underground stila i distopije u najnefiltriranijem obliku. Izrazito čudna i nedorečena radnja i likovi. Jednostavno nisam od početka uhvatio korak sa stripom i interes nije nikako rastao.

Prvi album sam mogao još ispratiti, drugi donosi važnog lika, ali je i izrazito neupečatljiv. Treći album me izgubio skroz, a nisu pomogle ni Bilalove izrazito nepotrebne nove izmišljotine i tisuću eponima za stvari koje su nebitne. Cijenim worldbuilding, ali ovo je kao slika koju je slikar previše ukrasio i nakitio i time joj oduzeo bit. I da mi se svidio od početka strip opet bi ostao dojam da se do kraja radnja rasula i da je krenula nizbrdo.

Crtež na mene nije ostavio posebni dojam. Toliko ukrašen, a opet nekako jednoličan.

Zbog dobrog početka i dobrog truda (bilo je solidnih momenata), ovaj strip ne pada na samo dno onog što sam pročitao, ali može reći da ovo nije za mene bi bila dosta iskrena i poštena izjava. Jedno slijeganje ramenima i blijedih 2/5



Don uzivam u ovim tvojim osvrtima! Sazeti su ali kazu uvek sustinu i dosta su mi dobar orijentir za kupovinu, jer mi se cini da nam se umnogome poklapaju ukusi.
Medjutim, Nikopol zelim da nabavim i deluje mi kao da bi mi se svideo, mada se do sada nisam susretao sa radom Enki Bilala.
Da li si nabavio ili da li ti je u planu Petersova Aama? http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50554&whichpage=1
Bas bih voleo da cujem tvoje misljenje o tom stripu.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3718 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 05/01/2021 : 16:32:29  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by don_draper

Evo još jednog europskog klasika u izdanju Fibre.

Ne znam puno o povijesnoj pozadini ovog stripa i značaju kojeg nosi u svijetu stripa, ali sigurno je da ovaj strip ima mnogo poklonika i ljubitelja. Ja nisam među njima definitivno.

Ovaj strip i ja od početka si nismo kliknuli, a prema kraju naša distanca se samo povećavala. Iskreno mi je žao da je tako ispalo, ali očito je da ovaj tip SF-a ne leži meni. Dosta prekrcanih kadrova, underground stila i distopije u najnefiltriranijem obliku. Izrazito čudna i nedorečena radnja i likovi. Jednostavno nisam od početka uhvatio korak sa stripom i interes nije nikako rastao.

Prvi album sam mogao još ispratiti, drugi donosi važnog lika, ali je i izrazito neupečatljiv. Treći album me izgubio skroz, a nisu pomogle ni Bilalove izrazito nepotrebne nove izmišljotine i tisuću eponima za stvari koje su nebitne. Cijenim worldbuilding, ali ovo je kao slika koju je slikar previše ukrasio i nakitio i time joj oduzeo bit. I da mi se svidio od početka strip opet bi ostao dojam da se do kraja radnja rasula i da je krenula nizbrdo.

Crtež na mene nije ostavio posebni dojam. Toliko ukrašen, a opet nekako jednoličan.

Zbog dobrog početka i dobrog truda (bilo je solidnih momenata), ovaj strip ne pada na samo dno onog što sam pročitao, ali može reći da ovo nije za mene bi bila dosta iskrena i poštena izjava. Jedno slijeganje ramenima i blijedih 2/5



Don uzivam u ovim tvojim osvrtima! Sazeti su ali kazu uvek sustinu i dosta su mi dobar orijentir za kupovinu, jer mi se cini da nam se umnogome poklapaju ukusi.
Medjutim, Nikopol zelim da nabavim i deluje mi kao da bi mi se svideo, mada se do sada nisam susretao sa radom Enki Bilala.
Da li si nabavio ili da li ti je u planu Petersova Aama? http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50554&whichpage=1
Bas bih voleo da cujem tvoje misljenje o tom stripu.



Drago mi je da uživaš i da pomognem pri kupnji
Za Nikopol sam očito u manjini kojoj se nije svidio. Rekao bih da ako ti se svidio primjerice Prije Inkala da bi te i ovo pridobilo. Crtež mi je inferioran i Moebiusu i Janjetovu, ali to je stvar ukusa.

Što se tiče Aame nabavljena je i veselim se čitanju, nadam se kroz mjesec dana da će biti pročitana. Sad se malo bacam na serijale (Živi mrtvaci i 100 metaka). Ali, onako na prvu mi se ne čini previše slično ovome, ako ništa vizualno mi puno više leži.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/01/2021 : 18:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by don_draper

[quote]

Crtež mi je inferioran i Moebiusu i Janjetovu, ali to je stvar ukusa.



Ne može baš crtež da bude samo stvar ukusa. Bilal je bolji od Janjetova.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 12/01/2021 : 18:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Važem oko kupovine ovog stripa i uopće se ne mogu odlučiti zbog vaših komentara. Volim sf, film immortal mi je dosadan, imam od Bilala i ona 4 stripa od Publike, 4 koji mi je bio previše zbunjujuc. Što bih trebao očekivati?
Go to Top of Page

Zula
Average Member

739 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 12/01/2021 : 19:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Važem oko kupovine ovog stripa i uopće se ne mogu odlučiti zbog vaših komentara. Volim sf, film immortal mi je dosadan, imam od Bilala i ona 4 stripa od Publike, 4 koji mi je bio previše zbunjujuc. Što bih trebao očekivati?


Oko Čovjeka koji je ubio Chrisa Kylea se nismo složili . Čisto znatiželje radi provjeri koliko se slažemo s Nikopolom...
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 12/01/2021 : 20:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Hm, da, to mi usto može biti smjernica premda bih trebao prekopati koliko nam se podudara stripovski ukus.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

739 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 12/01/2021 : 20:12:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Hm, da, to mi usto može biti smjernica premda bih trebao prekopati koliko nam se podudara stripovski ukus.


Nije važno jel se slažemo, nego samo znatiželje radi, slažemo li se ili ne, ovaj put za Nikopol.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 12/01/2021 : 21:01:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Za to treba prvo pročitati strip, a neodlučan sam oko kupovine
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/01/2021 : 21:41:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Kupi,nije remek djelo ali je skroz ok za kolekciju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 13/01/2021 : 07:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Sve mi se čini da ću skočiti, ipak je to sf :)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 13/01/2021 : 11:37:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kerempir

Sve mi se čini da ću skočiti, ipak je to sf :)



Kupi, ako zbog ničeg drugog, onda zbog odličnog crteža, ja u SFu baš volim takav da ga nazovem ''prljav'' crtež.
Meni se Nikopol svidio, što kaže kolega, nije remek-dijelo ali je jako dobar.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 13/01/2021 : 14:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Naručeno uz batmana godina 100 pa javim dojmove
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/01/2021 : 18:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Otkad se Nikopol ne smatra remek-delom?

quote:
This brand new collected edition of The Nikopol Trilogy presents in full the brilliance, humor and stunning artwork of Enki Bilal's iconic masterpiece.


quote:
The Nikopol Trilogy is Bilal's masterpiece, and it follows the baroque misfortunes of Herakles Nikopol, a French army officer who was convicted of desertion in...


quote:
His Nikopol trilogy is an absolute masterpiece, with multiple layers waiting to be explored.


itd.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/01/2021 : 11:05:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Otkad se Nikopol ne smatra remek-delom?

quote:
This brand new collected edition of The Nikopol Trilogy presents in full the brilliance, humor and stunning artwork of Enki Bilal's iconic masterpiece.


quote:
The Nikopol Trilogy is Bilal's masterpiece, and it follows the baroque misfortunes of Herakles Nikopol, a French army officer who was convicted of desertion in...


quote:
His Nikopol trilogy is an absolute masterpiece, with multiple layers waiting to be explored.


itd.



Ako se referiraš an moj post, ja sam napisao samo svoje mišljenje.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 14/01/2021 : 14:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Da, ali alexts voli da potencira da su stripovi nekakva egzaktna nauka. I da čovek može da ima svoje mišljenje, ali ono je pogrešno ako se ne poklapa se nekim "uvaženim".
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 14/01/2021 : 15:42:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Da, ali alexts voli da potencira da su stripovi nekakva egzaktna nauka. I da čovek može da ima svoje mišljenje, ali ono je pogrešno ako se ne poklapa se nekim "uvaženim".



Alexts, pre svega, hoće da informiše da Nikopol trilogija već duži niz godina kod mnogih poznavalaca i ljubitelja stripa ima status remek-dela. A to nije baš čest slučaj, pa nije loše da se zna, a niko nije obavezan da se slaže sa tim.

Čak ni ja ne mislim da su sve tri priče na apsolutno istom nivou, mada da me sad pitaš koja prednjači ili je slabija, ne sećam se, jer sam poodavno čitao.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 14/01/2021 : 16:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ne samo kod poznavalaca, već ima visoku poziciju i kod raje.
Bilo je godina kada je u Francuskoj ulazio u top 5 najprodavanijih naslova...

Mene je kupio svojim stilom.
U stripove ulaze delovi Sarajeva, Beograda, dosta ex YU referenci... Dosta sitnica da ga mi ovde još više cenimo. Humor, maštovitost, originalnost, višeslojnost...

Njegove table dostižu velike cifre na aukcijama...
Tako da ovo što Alex priča nije bez osnova.
E, sad, uvek će se naći neko sa drugačijim ukusom... A o ukusima ne vredi raspravljati.
Ali, kad neko kaže ovaj crta lošije od onog... e tu se može itekako raspravljati, jer crtež nije kao emocija, strogo subjektivan, nego je i te kako "merljiv"!

Nikipol jeste bliže remek-delu nego dobrom stripu. I to je merljiva vrednost, podložna raspravi a ne emocionalni doživljaj dela.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 14/01/2021 16:57:14
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 14/01/2021 : 18:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ili u prijevodu Nikopol je lijepo(izvrsno)nacrtana papazjanija

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 14/01/2021 : 18:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Ili u prijevodu Nikopol je lijepo(izvrsno)nacrtana papazjanija


A nije baš. Jeste da ne zadržava nivo s početka, no prvi album trilogije je među najboljim strip Sf albumima ikad. Možda je i do pauze između albuma, ili što Su Niko i Horus zanimljiviji likovi od onih na kojima je akcenat kasnije, šteta...ali daleko je to od papazjanije.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1582 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 19/01/2021 : 12:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Eto pročitao i podvojen sam, toliko da ga moram ponovno pročitati, znači nije sranje ali nije mi ni remek djelo. Strip definitivno nije za svakoga, makar i voljeli sf žanr, i morao bih dobro promisliti kojim bih osobama mogao preporučiti čitanje.

Prvi album mi je baš dobar, sviđaju mi se neke tako retro sf ideje koje je bilal utkao u svoju priču, baš tipične za razdoblje u kojem je nastajao strip, premda je sama priča već dosta originalna i netipična za taj žanr. Iz nekog razloga povremeno me podsjetio na inkala.

Na žalost kasnije mi prelazi u, ajmo tako reći, artističko preseravanje, posebice izražene u drugom albumu, premda ni blizu dojmu koji mi je ostavila bilalova kvadrologija 4 (što me ponukalio da je ponovno pročitam nakon toliko godina i provjerim hoće li mi sada biti drugačiji dojam), a u trećem albumu bilal opet vraća priču na kolosijek gdje ponovo dolaze do izražaja puno zanimljiviji nikopol i horus.

Crtež tako prepoznatljiv za bilala, većinom mi lijepo sjeo i užitak ih proučavati što je sve ubačeno, premda na momente zna biti sterilan a i povremeno mi nisu sjeli izrazi lica, ali definitivno ima prepoznatljivih kadrova.

Ostaje mi žal što ideja povratka starih bogova na zemlju nije više razrađena, pa i okolnosti sukoba među njima a autor je beznadno ciničan prema ljudskom rodu, barem u ovoj trilogiji jer, barem po sjećanju, u već spomenutoj 4 ipak ostavlja trunke vjere u pozitivne osjećaje i motive ljudi (no opet, moram se podsjetiti).

Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 19/01/2021 : 13:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Da je Bilal napravio drugi i treći album u maniri prvog ovo bi stvarno bio jedan klasni strip. Ovako...od potencijalnog stripovskog petog elementa (ali s nešto manje zabave) prešao je u jednu avangardnu distopiju, na trenutke (baš) previše uvrnutu. Po meni je falija odma u početku, kada je radnju (ne vidim igdje da piše da je radnja u drugoj dimenziji) trebao gurnuti bar 100 godina u budućnost. Ovako to ispada kao tipično (socijalističko?) pretjerivanje...
Ne znam, strip je zanimljiv, nema sumnje, al šanse da ću ga opet pročitati ravne su nuli. 6/10

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



931 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 19/01/2021 : 16:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Da je Bilal napravio drugi i treći album u maniri prvog ovo bi stvarno bio jedan klasni strip. Ovako...od potencijalnog stripovskog petog elementa (ali s nešto manje zabave) prešao je u jednu avangardnu distopiju, na trenutke (baš) previše uvrnutu. 6/10


Meni je baš zbog toga super, da se odmakao kasnije od klasičnijeg SFa i odveo priču u avangardni distopijski čak i romantični triler. U nekom trenutku strip je postao film ako me shvaćate što želim reći :))))
Za mene je 10/10. Remek djelo 😊

Edited by - Chui on 19/01/2021 16:42:29
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/01/2021 : 17:40:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Meni se pak čini da je na vremenski razmak uzima lsd pa se puca na isti film koji nije više bija isti.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000