forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Unified theory Forever
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 08:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Uh uh uh, podgreva se. :)

Vracam se posle posla!

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 15/01/2004 : 12:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message
Najbolje da nakon sto se ovaj topic zakljuci, netko sve ovo poslozi u tekstic od nekoliko strana za site.
"Teorija o Dylanu Dogu":-))))
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 15/01/2004 : 15:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Eh, da, neceg sam se sjetio u vezi datuma. Koliko znam, za puno sporednih likova u DD-u pise datum smrti i (ne)prirodan nacin umiranja. Uglavnom su to nekakve pogibije, eventualno rak. Mislim da nijedan od tih likova nije "prezivio" 2001. (kalendarsku, ne svoju ). Tu su praksu uzeli i Ruju (Lose misli) i co. no kod njih nema vremenskog ogranicenja. Ovo bi mogao biti jos jedan argument mojoj tezi da Sclavi toliko mrzi citaoce do te mjere da ih uvjeri u neizbjeznost bolne smrti.

Mislim da Sclavi cita ovaj topic i uziva u njemu te vec pise scenarij za DD 358 u kojem:

-Djole tokom trazenja Unified theory udvostrucuje potrosnju cigareta; umire od raka pluca 23.7.2014.; u paralelnom svemiru, Djole je Sclavijevo drugo "ja";

-stinkyja ostavlja supruga, gubi posao profesora tjelesnog usljed oslabljenih refleksa i unistenog vida (ucenje talijanskog, iscitavanje Sclavijevih knjiga i stripova, svih knjiga na koje se Sclavi poziva te gledanje svih filmova na koje aludira); umire 17.10.2038. od atrofije misica; posthumno dobio doktorat iz talijanske knjizevnosti;

-Zox trazi nit koja nedostaje; jedne junske noci 2009. zatice kradljivce u obijanju biblioteke koji ga ubijaju; policija u svom izvjescu navodi da su nestali svi primjerci novog bestselera Tiziana Sclavija "Postoji li Groucho u nepostojecem svijetu?"

-Heyoka odustaje od prava i upisuje studij zurnalistike; nakon diplome (2021.), postaje publicist; nakon uspjesne knjige "Tiziano Sclavi - genije ili sarlatan?" odlazi u Italiju na snimanje TV-debate sa Tizianom Sclavijem; misteriozno nestaje dan uoci emisije, a kao osumnjiceni se spominju clanovi porodice Corleone, trgovci bijelom tehnikom i Sclavijevi sponzori na pocetku njegove karijere.

"Umiljato janje dvije majke siše." - Konfucije ;-)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 15:33:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message


Stigao sam do pola Bertusijeve knjige. Ono sto nas zanima i nije "kolicinski" mnogo, ali je vrlo dobro koncentrisano i nudi teoriju koja nama nije pala na pamet, a u kojoj presudnu ulogu, ipak, igraju paralelni svjetovi, ali na nacin na koji ih mi, ponavljam, nismo sagledali.
Javljam se kad prevedem ove djelove koje sam dosad podvukao
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 15:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Uuuuuuuuuuu, zahuktalo se dok me nije bilo.
Heyoka je unio humoristicku dimenziju i zasro sam se od smijeha.
Ali, sve ovo što ste/smo do sad pisali je u neku ruku tocno.
A može biti da je i netocno. Znaci, tu smo negdje, gdje je i Sclavi:))))))))

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 15:43:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Odoh na ofline, ispisati još misli.

A, ono što neko rece, i ja sam htio predložiti, mislim da bi na kraju, trebali obraditi topic i iznijete podatke i napisati jedan elaborat o doticnoj problematici. No, o tom potom, ovo se sve stigne dogovoriti.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 17:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Prvo da rezimiram kratak uvod. Moje mišljenje, koje sam imao i na pocetku ove rasprave, još se više ukorijenilo citajuci tude postavke, nema nekog konacnog odgovora na pocetno pitanje, vec cemo predociti samo neki drugi vid problema. Hocu reci, matematicki logicnog odgovora, onakvog gdje za postavljeni problem možeš staviti znak jednakosti ispred odgovora, nema i nece biti, više ce to biti razlicita tumacenja i videnja, koja funkcioniraju po nekakvoj logici, ali koja ujedno nisu i ne moraju biti jedina moguca.

Kao još jedna zanimljiva stvar, cini mi se pristup ovom problemu, gdje smo Djole i ja na pomalo razlicitim kolosjecima. Dok bih ja htio povezati samu pricu u cjelinu, Djole se više bavi interakcijom djela i autora kroz raznu simboliku, ono, ja bih htio unutra jezgro/sadržaj, a Djole ovojnicu, vanjski sloj, zguliti koru te samim tim pomalo nazrijeti i sadržaj.

OK, vratimo se na sve receno do sada. Svatko je dao NEŠTO, ali to su sve fragmenti, dijelovi koje je sam taj "svatko" povezao u nekakvu logiku. E, tu mislim, da je i sam Sclavi radio tako. Ne onako planski i razradeno od pocetka, kako kaže Djole, vec da je prvo uradio jednu pricu, onda je s nekog vremenskog odmaka napravio drugu, pozivajuci se na elemente prve, istovremeno ih nadogradujuci. Recimo, jednostavnim rijecima, napravio je Zoru živih mrtvaca i stavio Xabarasa kao ogorcenog neprijatelja DD, sa kojim se vec i otac DD borio, onda se u Morgani poigrao sa idejom da je Xabaras ustvari otac DD i paralelnim svijetovima, da bi u Prici ni o kome sve to dodatno ispreplio mnogobrojnim mogucnostima i modifikacijama Dylana, Xabarasa i svijeta. Ovo je onako grubo receno, ali naravno da u svemu tome, ima i onog što je receno, Sclavi je u sve te zavrzlame ugradio i sebe, ubacujuci svoje frustracije i psihicke probleme, npr. famozni Edipov kompleks kroz Morganu, razlicite aspekte Dylanovog oca i samog Dylana itditd. poigravajuci se onakvim postmodernistickim pristupom koji je Djole opisao. Ali, opet kažem, mišljenja sam da nije SAMO postmodernisticka naracija u pitanju (na što ide Djole), vec su tu i Sclavijeve opsesije (ili vizije) paralelnim dimezijama (što meni izgleda ocito u mnogim epizodama, u nekima i doslovno govori o teorijama paralelnih svijetova; tip je bio fasciniran time izgleda), i Sclavijevi svjetonazori pretoceni u pricu i strip (npr. Prica ni o kome - Niko je sve i ništa, on je tvorac svijetova, Niko=Bog, znaci tvorcu svijetova Slavi daje ime Niko, tj. nema tvorca svijetova, nema Boga, da li nam Sclavi ovdje daje svoj pogled na pitanje o Bogu, je li on ateista ne znam, ako je, onda je ovo svakako jedan od mogucih aspekata i gledanja na Pricu ni o kome). Dakle, Sclavi ispreplice sve i igra se sa svime, no neke odredene teorije zavjere, apsolutne definicije, u svemu tome nema. Samo ujedinjavanja pojedinih fragmenata.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 17:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ijao... nakupilo se.

Ajmo redom.

quote:
Originally posted by Heyoka

Ja cu napraviti digresiju i dati neki svoj pogled na svijet DD-a i Sclavija. Vecina pobrojanih epizoda mi nije u Sarajevu, neke nisam citao tako da vam necu rusiti postojeci mozaik. (BTW, ako je Sclavi Dylan i Dylanov otac istodobno, koji je jedini logican zakljucak? Sclavi je sam sebi jebao mater! )


Ali pa naravno da jeste, posto Dylan jeste!

quote:
Originally posted by Heyoka

Kao neko ko je, dakle, imao razne komplekse (moguce da je u pitanju i seksualna frustriranost, objasnicu na kraju) koji su ga odveli u depresiju, Sclavi zeli citaocima napraviti isti onaj haos kroz koji je on prolazio u stvarnom zivotu.


Vise nego validna teorija. Moracu jos malo da kontempliram o njoj.

quote:
Originally posted by Heyoka

Na taj nacin shvatam njegovu stalnu metaforu obicnog zivota kao istinske nocne more. Njegovo (ne)davanje objasnjenja na pitanja su najbolji dokaz da je u pitanju covjek shrvan kompleksima. Inteligentni zlocinci (u stripovima i filmovima, pa i u povijesti) daju neku slamku spasa svojim zrtvama. Neinteligentni zlocinci, u pravilu kompleksasi, svoje zrtve hermeticki zatvaraju u plinske komore. Sclavi, koji je i genije i kompleksas u istom momentu, hermeticki zatvara citaoca u komoru. Iz te komore postoji cijeli labirint izlaza koji nepogresivo vode citaoca tamo gdje Sclavi zeli- U SLIJEPU ULICU!


E tu se ne bih slozio, jer se to kosi sa onim postmodernistickim o bezbroj tumacenja.

quote:
Originally posted by Heyoka

Dylana je (kako mogu zakljuciti iz dosadasnje price) doveo u slijepu ulicu koja je istodobno i hermeticka komora iz koje nijedan njegov nasljednik ne moze naci put naprijed, a nazad je to nemoguce jer samo Sclavi zna gdje je ostavio "komadice kruha". Tako je dobio ono sto je htio: ljudi danas govore da "nima Dylana bez Sclavija".


Pa i nema.

quote:
Originally posted by Heyoka

Ipak, valja priznati jednu stvar: Sclavijeva je kruna genijalnosti u tome sto nam je dao haos, mi znamo da je to sto nam je dao haos no svejedno vjerujemo da taj haos ima nekog smisla i da ima svoju Alfu i Omegu. Taj haos personificira Groucho jer sve dileme koje se postavljaju za haos, postavljaju se i za Dylana - svi traze njegov smisao, da li je on dio Dylana ili je Dylan dio njega? Mislim da, ako mi dopustite da se i ja malo poigram na taj nacin, Groucho personificira Sclavija u onoj fori sa kartama u "Prividjenja Anne Never". Citalac je onaj tip kojem Groucho kaze: "Odaberi jednu kartu." Tip je uzme, a Groucho ce: "Zadrzi je. Imam jos 51." Koje god objasnjenje/kartu organizovanog (?) haosa kojeg Sclavi/Groucho nudi citaocu ovaj prihvati, ono je i tacno i netacno.


I to je opet ona prica o bezbroj tumacenja, veoma lepo ispricana.

quote:
Originally posted by Heyoka

stinky, ti si svojedobno radio recenziju za Tamnicu od papira: koliko god Medda Chivatzkyja pravio po Bukovskom, mene on nakon svega ovoga jos vise podsjeca na Sclavija (alkoholizam, pa i "demoni ludila - Incubi!", pogotovo nacin rjesavanja tih demona). Vrlo je moguce da je Medda iza lika Charlieja Chivatzkyja sakrio i lik Tiziana Sclavija.


Ne samo njega, vec svakog autora koji drzi do sebe i koji unosi sebe u svoje delo (a samo takvi su dobri).

quote:
Originally posted by Heyoka

Groucho je bio u komi u epizodi Alfa i Omega (nesto slicno kao i Bloch u Covjeku sa 2 zivota).


Damn...

quote:
Originally posted by Zox

Vise sam dosadan sa Sclavijevim romanima, ali u La circolazione del sangue on otvoreno priznaje svoj Edipov kompleks


Nek se javi taj kome si dosadan da ga bijem. Salu na stranu, bilo je vise nego ocigledno da je to jedan od Sclavijevih kompleksa.

quote:
Originally posted by Zox

I, kad sam vec ovdje, da citiram jos jednom Sclavija: "Ja nisam ni Dylan ni Groucho... Ja sam cudovista"



Cuj, dobro da se toga seca... Salu na stranu, pa da, vidi se da nije Dylan... :/

quote:
Originally posted by byoman

Najbolje da nakon sto se ovaj topic zakljuci, netko sve ovo poslozi u tekstic od nekoliko strana za site.
"Teorija o Dylanu Dogu":-))))


Toga ce naravno biti. Onda treba da to neko i prevede na italijanski i posalje Sclaviju, koji ce na to reci: "Jeeebote, koje su ovo budale!"

btw, Dule, mcn, bi li vi neku ovakvu analizu objavili u vasim casopisima?

quote:
Originally posted by Heyoka

Eh, da, neceg sam se sjetio u vezi datuma. Koliko znam, za puno sporednih likova u DD-u pise datum smrti i (ne)prirodan nacin umiranja. Uglavnom su to nekakve pogibije, eventualno rak. Mislim da nijedan od tih likova nije "prezivio" 2001. (kalendarsku, ne svoju ). Tu su praksu uzeli i Ruju (Lose misli) i co. no kod njih nema vremenskog ogranicenja. Ovo bi mogao biti jos jedan argument mojoj tezi da Sclavi toliko mrzi citaoce do te mjere da ih uvjeri u neizbjeznost bolne smrti.


Hm? Toga se ne secam?

quote:
Originally posted by Heyoka

-Djole tokom trazenja Unified theory udvostrucuje potrosnju cigareta; umire od raka pluca 23.7.2014.; u paralelnom svemiru, Djole je Sclavijevo drugo "ja";


Kada bi Djole udvostrucio potrosnju cigareta, kolicina dima u atmosferi bi zamracila sunce izazivajuci nukleranu zimu, koja bi pak ubrzala dolazak novog ledenog doba, te DD #358 ne bi ni bilo... (Markose, hocu neki smajli sa cigaretom samo za mene! )

quote:
Originally posted by stinky

Prvo da rezimiram kratak uvod. Moje mišljenje, koje sam imao i na pocetku ove rasprave, još se više ukorijenilo citajuci tude postavke, nema nekog konacnog odgovora na pocetno pitanje, vec cemo predociti samo neki drugi vid problema. Hocu reci, matematicki logicnog odgovora, onakvog gdje za postavljeni problem možeš staviti znak jednakosti ispred odgovora, nema i nece biti, više ce to biti razlicita tumacenja i videnja, koja funkcioniraju po nekakvoj logici, ali koja ujedno nisu i ne moraju biti jedina moguca.



Naravno. Opera operta - beskonacno mnogo tumacenja.

quote:
Originally posted by stinky

Kao još jedna zanimljiva stvar, cini mi se pristup ovom problemu, gdje smo Djole i ja na pomalo razlicitim kolosjecima. Dok bih ja htio povezati samu pricu u cjelinu, Djole se više bavi interakcijom djela i autora kroz raznu simboliku, ono, ja bih htio unutra jezgro/sadržaj, a Djole ovojnicu, vanjski sloj, zguliti koru te samim tim pomalo nazrijeti i sadržaj.



Ja smatram da se u Sclavijevom odnosu prema likovima, prema njegovom delu, moze spoznati logos... ovaj, sustina Dylana, ta osnovna poruka koju serijal ima, jedna ili nekoliko njih, da mozemo da vidimo sta je pisav hteo da kaze sagledavajuci likove, a donekle i pisca, ne nuzno i pricu, koja sluzi kao postapalica, nacin za izrazavanje ideja i samim tim ne mora da bude koherentna dok izrazava stavove autiora/likova.

quote:
Originally posted by stinky

OK, vratimo se na sve receno do sada. Svatko je dao NEŠTO, ali to su sve fragmenti, dijelovi koje je sam taj "svatko" povezao u nekakvu logiku. E, tu mislim, da je i sam Sclavi radio tako. Ne onako planski i razradeno od pocetka, kako kaže Djole, vec da je prvo uradio jednu pricu, onda je s nekog vremenskog odmaka napravio drugu, pozivajuci se na elemente prve, istovremeno ih nadogradujuci.



OK, u svetlu Zoxovih pronalazaka, korigovao bih svoju teoriju (kad moze Frojd, mogu i ja ): recimo da su postojale odredjene ideje vodilje, guidelines koje je sledio. Kada to kombinjujemo sa onim nesvesnim rasporedjivanjem elemenata za siru pricu po delu, dobijamo da je neki plan postojao, svesno ili nesvesno.

quote:
Originally posted by stinky

Recimo, jednostavnim rijecima, napravio je Zoru živih mrtvaca i stavio Xabarasa kao ogorcenog neprijatelja DD, sa kojim se vec i otac DD borio, onda se u Morgani poigrao sa idejom da je Xabaras ustvari otac DD i paralelnim svijetovima, da bi u Prici ni o kome sve to dodatno ispreplio mnogobrojnim mogucnostima i modifikacijama Dylana, Xabarasa i svijeta. Ovo je onako grubo receno, ali naravno da u svemu tome, ima i onog što je receno, Sclavi je u sve te zavrzlame ugradio i sebe, ubacujuci svoje frustracije i psihicke probleme, npr. famozni Edipov kompleks kroz Morganu, razlicite aspekte Dylanovog oca i samog Dylana itditd. poigravajuci se onakvim postmodernistickim pristupom koji je Djole opisao.



Mislim da njegovi strahovi pocinju od Zone sumraka, prvog pokusaja kritike svakodneice, dobijaju jaci oblik u Secanjima nevidljivog, a onda od Morgane pocinju da full time preokupiraju strip. btw, stinky, za ideju o Galiji kao kljucu izmedju realnog i nerealnog, baci pogled na Notte senza fine, gde Dylan ne moze da se probudi jer je vezan u nocnoj mori neke devojke koja u komi. U tom stripu, Dylan leze da spava na svom radnom stolu, i ond imamo tri panela u kojima je maketa galije prvo na svom mestu, pa se onda spusta, pa se onda vraca na svoje mesto, sto bi sve skupa potkrepilo tvoju teoriju.... da epizodu nije pisao La Neve, a ne Sclavi.

quote:
Originally posted by stinky

Ali, opet kažem, mišljenja sam da nije SAMO postmodernisticka naracija u pitanju (na što ide Djole), vec su tu i Sclavijeve opsesije (ili vizije) paralelnim dimezijama (što meni izgleda ocito u mnogim epizodama, u nekima i doslovno govori o teorijama paralelnih svijetova; tip je bio fasciniran time izgleda),



Cekam da vidim sta je Zox iskopao. Jos uvek bih vise voleo da moze bez toga.

quote:
Originally posted by stinky

i Sclavijevi svjetonazori pretoceni u pricu i strip (npr. Prica ni o kome - Niko je sve i ništa, on je tvorac svijetova, Niko=Bog, znaci tvorcu svijetova Slavi daje ime Niko, tj. nema tvorca svijetova, nema Boga, da li nam Sclavi ovdje daje svoj pogled na pitanje o Bogu, je li on ateista ne znam, ako je, onda je ovo svakako jedan od mogucih aspekata i gledanja na Pricu ni o kome).



Dylan u Sette anime danatte kaze da je ateista, tako da je oboriva pretpostavka da je i Sclavi. To je opet parafraziranje postmodernistickih postulata o nepostojecem autoru - ko je autor dela? Niko.

quote:
Originally posted by stinky

Dakle, Sclavi ispreplice sve i igra se sa svime, no neke odredene teorije zavjere, apsolutne definicije, u svemu tome nema. Samo ujedinjavanja pojedinih fragmenata.


MORA da ima. Neke teme se ponavljaju, neki simboli su sveprisutni. Koliko puta imas bekstvo od svakodnevice, tzv. egzistencijalni uzas? Koliko puta se pojavljuje odgovornost autora prema delu, pa makar preko odnosa roditelja prema deci? To su opste teme, kao i ta dihotomija izmedju dva sveta, dva zivota, dve proslosti, dva Dylana...

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 18:19:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Evo i mene sa najzanimljivijim dijelovima koje sam dosad izvukao iz Bertusija.
Trebao bih ipak napraviti par premisa prije nego sto pocenem citirati odlomke.
Prvo: Dylan Dog se sasvim sigurno ne moze citati sam za sebe, bar ne na nivou na kojem mi to ovdje cinimo, vec se treba posmatrati u kontekstu kompletnog Sclavijevog opusa. To ne kazem samo ja, nego i Bertusi Teme u okviru tog opusa, pa tako i u okviru DD su puno razradjenije nego sto izgleda, sve kontradikcije, nebuloze i "greske" su svjesne i namjerne (sa ovim bi se Djole slozio, mislim). Jedina razlika izmedju DD i Sclavijevih romana je da se u DD pisac blago povinovao (ali ne previse) zahtjevima izdavacke kuce i "targetu", tako da su teme u stripu istovjetne kao teme u romanima, samo malo "umeksane" i izvedene u formi "suspence price".
Drugo: ne mora znaciti da je Bertusi u svemu u pravu. Ipak, stoji cinjenica da se za vrijeme sastavljanja svoje studije intenzivno dopisivao sa Sclavijem, da je otisao pronaci SVA citirana djela iz SVIH Sclavijevih radova i da je na kraju sam Sclavi izjavio da je "prezadovoljan" studijom. Moje licno misljenje je da je Bertusi tu i tamo pronasao i ono sto Sclavi nije SVJESNO stavljao, ali sam pisac na kraju nije osporio ni jedan jedini odlomak. Vjerovatno je uz pomoc ove studije i on sam uvidio elemente koji su isplovljavali iz njegovih djela manje ili vise nesvjesno.
Dakle, da krenemo. Za ono sto nas interesuje, prva dva Sclavijeva romana ne igraju bitnu ulogu. U djelu studije koja se bavi trecim romanom (kojem je naslov upravo Tre -Tri) nalazimo neke vrlo interesantne odlomke (prevod je nebulozan, na brzinu sam radio a pola rijeci ne znam uopste kako se kazu na nasem:
quote:
Treci se Sclavijev roman, koji se niposto slucajno zove Tre, vrti citav oko ovog broja i oko njegovih suprotnih znacenja;radi se o kompleksnom sistemu trijada koje stoje jedna uz drugu, prelaze jedna preko druge i preplicu se medjusobno bez prekida, ocrtavajuci kompleksne svjetove i sisteme da bi ih odmah zatim negirale, u nekoj vrsti kombinatornog delirija, u freneziji nagomilavanja ispd koje se moze otkriti jedino praznina. Desetine i desetine razlicitih likova prolaze neprekidno kroz dimenzionalna vrata gubeci se u labirintima paralelnih svjetova, gdje svaki put iznova prozivljavaju ista iskustva na razlicit nacin, u eksponencionalnom mnozenju mogucnosti egzistencije ciji je rezultat, na kraju, nula.


Ovo je tipicna Sclavijeva metoda konstruisanja djela. Da se vratimo na DD i primijenimo gornju opasku, razlicite mogucnosti u stripu se nagomilavaju (bas kao i paralelni svjetovi) ne da bi nesto pojasnile vec da bi sakrile ili izbacile na vidjelo (zavisno od tacke gledista), nedostatak mogucnosti egzistencije o kojoj govori Bertusi i prazninu. Sclavi cesto dolazi do ateisticke egzistencijalne praznine ne kroz odbacivanje nego kroz nagomilavanje (vidjecemo to bolje kasnije).
Dalje, o uticaju Vonneguta (Klaonica broj 5) i Browna(Apsurdni svemir na italijanskom, na engleskom nemam pojma koji je to roman):
quote:
Sclavi pronalazi u Vonnegutu sopstveni osjecaj klaustofobije pred sudbinom, zatvoren i besmislen horiznot koji gusi covjeka. Paradoksalno, kako bi izrazio apsolutni nedostatak perspektiva i necina bjegstva, siri do u beskonacno mogucnosti egzistenzije, kreira seriju paralelnih univerzuma, mogucih i alternativnih sadasnjosti, u kojima se iste price razvijaju na razlicit nacin. Postojanje paralelnih svjetova, sumnja da nas svijet (i njegovi zakoni) nije jedini vec jedan u nizu beskonacnih za koje smo mi samo san (zvuci poznato? op.Zox) je konstanta u Sclavijevom razmisljanju koja se vraca, u razlicitim formama, u njegovim romanima i, narocito, u mnogim epizodama Dylan Doga. U jednoj od njih (Gente che scompare) Dylan Dog citira naucnu teoriju multiuniverzuma koju je sezdesetih zamislio Hugh Everett da bi je poslije preuzeli Hartle i Gell-Mann 1990.
(...)
Sclavijev pravi izvor je Frederic Brownov roman Apsurdni svemir iz 1949(...) Na osnovu ovog izvora, Sclavi ce konstruisati jedan svoj strip, Roy Mann
(...)
Univerzumi po kojima se prica siri nisu neovisni jedan od drugog (i ovo zvuci poznato, zar ne?) vec se citavo vrijeme preplicu i ukrstaju kako bi zamrsili posljedice svakog moguceg razvoja. Haos, nesigurnost, apsolutna nestabilnost svakog dogadjaja, koji moze biti ponovo prozivljen i promijenjen, ili jednostavno anuliran, cini svaku stvar beskorisnom i uzaludnom.



Zatim, ovo mi se isto cini interesantnim (jer po ovome izgleda da smo svi u pravu i u krivu istovremeno):
quote:
Osnovno pravilo u romanu Tre je ta da se ideje sto je moguce vise zamrse, da se sprijeci bilo kakva mogucnost racionalizacije dogadjaja, i to upravo praveci se da je racionalizacija moguca, stavljajuci citaoca svaki put na nove tragove, koji su svaki put pogresni


Znaci, ukratko, cak i slucajne stvari su tu namjerno , sama cinjenica da se mi ovdje zapitkujemo oko continuitija DD-a je cilj svega, ako malo prosirimo ovo o cemu govorimo sagledacemo ne samo Dylan Doga nego kompletan svijet Sclavijevim ocima (ovo i jeste i nije u duhu postmodernizma, autor je prisutan, sto se kosi sa postmodernizmom, ali djelo nije samo djelo nego je neka vrsta "DNK" svih ostalih djela, pa i samog univerzuma, sto je potpuno u duhu sa ovim pokretom)

Ej, ljudi, ja mislim da sam stvarno otisao daleko, ovo vise lici na doktorat nego na diskusiju na forumu
Ako ste ista razumjeli (ja slabo) da nastavim sa prevodima, ako niste da se manem corava posla.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 19:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Osnovno pravilo u romanu Tre je ta da se ideje sto je moguce vise zamrse, da se sprijeci bilo kakva mogucnost racionalizacije dogadjaja, i to upravo praveci se da je racionalizacija moguca, stavljajuci citaoca svaki put na nove tragove, koji su svaki put pogresni



Ovo je isto ono što i ja govorim, Sclavi nadograduje taj DD svijet, nudeci mnogobrojne mogucnosti spajanja pojedinih elementa, ali koji u konacnici ne vode u NIŠTA (i u sve). Da pojasnim, npr. uzme Pricu ni o kome i onda proanalizira sve relevantne detalje, koje nadogradi u okviru nekakve logike, ali koji otvaraju nekakve nove mogucnosti, i to sve objavi u npr. Prica o DD. Medutim, on tada iznosi jednu (ili više) mogucih logika, ali stvari su vec same od sebe otišle predaleko, pa cak ni on ne uspijeva sagledati sve (niti bilo ko drugi to može), jer samim tim što je vec u Prici ni o kome otišao u sferu irealnog, odsjekao je mogucnost konacnog odgovora, jer netko drugi MOŽE stvari povezati na drugaciji nacin. Sclavi može doci do tih spoznaja nekog drugog (a i ne mora, može i on sam spoznati drugacije) i opet to nadograditi kroz neke detalje/elemente u npr. Dok vas smrt ne rastavi. I tako neprestano, sve dok ne odluci odmoriti se od svega i prestati s DD. Što je i ucinio.

A ovo nije sporno: (citat Djoleta)

MORA da ima. Neke teme se ponavljaju, neki simboli su sveprisutni. Koliko puta imas bekstvo od svakodnevice, tzv. egzistencijalni uzas? Koliko puta se pojavljuje odgovornost autora prema delu, pa makar preko odnosa roditelja prema deci? To su opste teme, kao i ta dihotomija izmedju dva sveta, dva zivota, dve proslosti, dva Dylana...

Naravno da poruke ima, Sclavi govori o odredenim temama i prisutno je njegovo projiciranje kroz te uobicajene DD teme, ALI ja to ne zovem konacan odgovor ili unified theory ili kako vec hoceš. Sve su to samo fragmenti cjelokupnog opusa DD, ne cjelina.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 19:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Zox, a da izdamo knjigu u Italiji, jel bi se namaknulo što para?
Sclavi bi je sigurno kupio, znaci jedan primjerak sto posto prodan.

Nego, otišlo smo u opce, a još smo dužni ispisati pojedine epizode. Tako cu ispisati Pricu ni o kome, možda i Pricu o DD, sve crtice, sve moguce pretpostavke, ko što kaže Dylan, tek kad odbaciš SVE nemoguce pretpostavke, ostaje ti ono natprirodno, drugim rijecima, stavicu svaku i najmanju mogucnost, da bi nakraju dobili totalni košmar.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 20:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Da budem iskren, ova knjiga je zanimljivija od mnogih Sclavijevih romana
A to vam kaze Sclavijev fan-prvoborac (kao da to niste dosad shvatili )
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 20:47:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zox, da se nisi usudio da stanes! I da, naravno da treba da lici na dokotrat! Mozda bi na kraju i Gradac objavio taj nas text. ;)

stinky: cak je i gomila elemenata koji se nadogradjuju da bi dali nista PLAN, odnosno CELINA. Vracam se na Opera operta - pogledjamo jedno cisto postmodernisticko ludilo tipa Gravity's rainbow Pynchona. Pola knige pojma nemas sta se desava, sve je otvoreno, da li bre tu ima i vanzemaljaca?! - a ipak je celina. Plan da se od svega napravi haos ipak je plan - eto ti jos jednog paradoksa, onako, bas Sclavijevskog.

E sad, hajde da banalizujem malo: nije Sclavi jedini koji od celog svog opusa pravi jednu, pa recimo pricu, nesto sto bi bilo opste povezano. Stephen King recimo to trenutno radi sa Dark Tower (po meni, neuspesno i isforsirano), Heinlein je to donekle radio, Asimov takodje. Samo sto jos niko nije povezao knjige i strip.

Za Vonneguta ne znam da li je toliko uticajan, s obzirom na tretman koji je Slaughterhouse 5 dobio u Verso un mondo lontano (pogresan datum izdavanja knjige).

Upravo sam ponovo iscitao Ho ucciso Jack lo squaratore (recenzija sledi za par dana, ako me kiky ne pretekne sa ocenom da je u pitanju jedan los strip jer ljudi ne vole teorije zavere, te ne treba imati stripove sa njima), i tu se Sclavi igra sa konfuznoscu zivota kroz Grouchove sale - i sve mi se vise svidja ona Heyokina teorija da da Sclavi pokusava da nam pokaze haos kroz koji prolazi, besmislenost zivota i uzas realnog, sto se poklapa i sa onim Zoxovim da cemo na kraju vodeti svet kroz Sclavijeve oci - and it's not a pretty sight.

Medjutim...

koliko god da se autor trudio da sve zamaskira, da nestane iz dela, naravno da ce ostati nesto njegovo... otud nisu u pitanju samo Sclavijeve , vec i Dylanove oci, jer Dylan JESTE Sclavi. I u krajnjoj liniji, mesecni ritam na stranu, kako izgleda kada ne znate da li ste ziveli pre 300 godina da li vam je otac sam djavo, kada levitirate izmedju nekoliko dimenzija? Ono sto cemo videti ako se dovoljno udubimo jeste svet kroz DYLANOVE oci, jer de izradite psiiholoski profil lika koji prolazi kroz sve gorenavedene stvari. Dakle, autor donekle JESTE nestao... a mozda i nije. ;) Eto ti sad postmodernizma!

Medjutim...

Odredjeni postulati moraju da postoje. Moja razmisljanja, i sada prelzimo na solidno licni nivo shvatanja svega, donekle su povezana sa onim mojim stripom/romanom/cim-vec o kome sam pricao ovde pre nekih sest meseci, gde i pored svog haosa kojisam napravio, svih semiotickih igara, ja ipak znam sta sam hteo, ja ipak znam koje sam teorije ostavio otvorene i, cak iako se poenta negde izgubila, nestala medju hiljadu MOGUCIH poenti, osnovne TEME su tu.

Da li je u Dylanu, tj. celokupnom Sclavijevom opusu osnovna tema da smisla nema? Ako jeste, veoma je dobro sakrivena u stripovima. Dylan na kraju ne dolazi do praznine, ne dolazi do saznanja da sazananja nema, vec, ako uzmemo #100 kao kraj, do jedne vrste oslobadjanja od greha oca, od greha roditelja, svojih TVORACA. To nije besmisleno. To nije varka. Da li je u pitanju konacno oslobadjanje lika od okova njegovog autora? Ako jeste, u pitanju je jedno inicijaticko putovanje, gde je Dylan u pocetku skoro lik iz modernizma, sa tacno omedjenim svetom, onakvim kakvog mu ga je njegov tvorac stvorio, da bi se tokom sto brojeva borio, trazoa, trudio se da se probije i na druge moguce (i nemoguce svetove), i na kraju dobio oslobodjenje od grehova njegovog oca, tj. Sclavija, odnosno prestao bi da prozivljava njegove komplekse, njegove kosmare, i da li je Dylan slucajno Istrazivac nocnih mora? SCLAVIJEVIH nocnih mora? Gde je stotka u stvari najveca nocna mora, ona drustveno neprihvatljivija od ubistva - incest?

I živa daje crn talog.

Edited by - Djole on 15/01/2004 21:10:41
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
btw 1, da se malko vratim na Groucha - u koje dve epizode se on ne ponasa "nornmalno"? U Il lungo addio, gde je nenormalno "normalan" i u Tre per zero, gde je postao prakticno borac protiv globalizma i multinacionalnih kompanija.

Zasto?

btw 2, da li mi verujete da sam zbog ove rasprave i dosao na Forum? Ne sada, ponovo, nego in the first place? Markos ce se mozda setiti da smo se prvi put sreli na hr.rec.stripovi, gde sam probao da zapodenem sa njim diskusiju o kontinuitetu u DD-u... al' nije se dao, lisica jedna! ;) Onda sam dosao ovde, malko cackao na jedno mestu, malko na drugom, ali bez rezultata - opet se niko nije pecao, razocarao se sa DD #200 pa digao ruke na krace vreme, i onda me je Ho ucciso Jack lo squaratore (tnx, tantus!) vratio na pravi put.

Eto vam skrivenih namera. ;)

I živa daje crn talog.

Edited by - Djole on 15/01/2004 21:03:56
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Slaughterhouse5 je jedna od tri knjige koje su najvise uticale na Sclavija, ko zna gdje je iskopao pogresan datum, ali evo jos jedan citat: "Kad sam procitao Slaughterhouse5, u jednom momentu sam se ubjedio da sam Vonnegut. Sjedio bih po citav dan u sobi i ponavljao 'ja sam Vonnegut, ja sam Vonnegut'"
U svakom slucaju, Tre je vise nego ocigledan hommage Vonnegutu (glavni lik ide u rat, pa ga kidnapuju vanzemaljci i pokazu mu totalitet istorije, u obje knjige). Negdje na pola romana, Vonnegutova i Sclavijeva prica se razilaze, ali se tu i tamo opet prepletu.
Ostatak cu komentirati, Djole, kad malo bolje "utvrdim gradivo", jer si i ti poceo pisati eseje Treba mi vremena da "svarim".

P.S. Druge dvije knjige su Toporov Stanar i ta Brownova knjiga kojoj ne znam ime.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

stinky: cak je i gomila elemenata koji se nadogradjuju da bi dali nista PLAN, odnosno CELINA.


Da, koliko sam shvatio to Bertusi i govori. I to plan koherentan kroz spisateljski staz od nekih 25 godina.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ma izmorili smo se juce i danas. Ima vremena, a imamo i zivote... pa, uglavnom. ;)

Za Slaughterhouse, cudno da ju je onda citirao tek u DD #140, i to tako aljkavo. Mora da tu ima neko znacenje! ;)

A za Stanara, pa njega je cak i parafrazirao u Gigantu #2, gde se, gle cuda, prica o dvojnicima, i gde Dylan (dva puta) umire. Ili to dva Dylana umiru po jednom?

Nista, na odmor do sutra. Mada se meni dopada ovakav ritam. ;)

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Djole, kojeg ljudi vole:

>btw, Dule, mcn, bi li vi neku ovakvu analizu objavili u vasim >casopisima?

Mozze u Kvadratu? Pogotovo ssto bi u petnaestici trebao biti intervju s Parlovom plus txt o Bonellijevoj produkciji pa bi ovo leglo mashala.

mnc

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 21:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
DD#43 PRICA NI O KOME

- imamo dvije verzije Nikog (jedan prikazan kao pijanica, s bradom, drugi kao sredovjecni covjek, bezoblican, službenik kojeg vara žena ali on šuti jer ne želi srušiti svoj svijet, on je lutka svakodnevnice, niko i ništa)
- Niko je tvorac svijetova, mnogobrojnih univerzuma koji se ispreplicu
- kako možemo gledati na Nikog????? Niko je i Sclavi i Dylan, u razlicitim periodima i nastojanjima, Sclavi kao pijanica, Dylan kao pijanica, bijeg Sclavija od grozne stvarnosti kroz Dylana u željeni svijet iz mašte, gdje je on lovac na cudovišta i gdje se mogucnosti ostvaruju, kao što Niko stvara svijetove
- Niko je tvorac svijetova, Bog, ali istovremeno ga je Sclavi nazvao Niko, kao nitko ne stvara svijetove, znaci nema Boga, kaže Sclavi i tako kroz ovu pricu iskazao svoje ateisticko uvjerenje

- imamo dalje galiju, i to opet dvije verzije, ustvari tri, galiju maketu, galiju simbol (ova se najviše pojavljuje kroz strip) i galiju pravu, u smislu broda, ova stoji u podzemlju kanalizacije ili što je vec to, tamo odlazi Xabaras (ta galija koja stoji u podzemlju kanalizacije pojavljuje se i u Prici o DD, tamo odlazi Dylan kad se sjeti svega, a imamo je i u Dok vas smrt ne rastavi, kad DD i Lili odlaze u njeno skrovište u kanalizaciji prolaze kraj te galije, no niti se ne obaziru na nju, kao da je to sasvim normalna stvar na koju su naišli).

- imamo onda ovakvu situaciju: Dylan spava i sanja, Gruco spava i sanja, Niko spava i sanja

- imamo Xabarasa, takoder više verzija, Xabaras kao neprijatelj koji tvrdi da je otac DD, Xabaras kao psihijatar koji se prvi put srece s DD. Taj Xabaras psihijatar iznosi teoriju (u koju je uvjeren) o postojanju miljardi paralelnih dimenzija. On pogiba (žrtvuje se) kako bi Dylan uništio Nikog i time spasio svoj svijet, a i ostale moguce svijetove. Xabaras neprijatelj izvodi pokuse na Nikom, pokuse besmrtnosti, na kraju bježi prema galiji, uz rijeci da ce i DD tamo doci kad sklopi maketu i sjeti se svega, pa ce se njih dvojica sukobiti posljednji put.

- imamo Dylana koji svira saksofon, i Dylana koji svira klarinet; oba ova Dylana žele slušati Grucove šale (dok je u ostalim epizodama ovo nezamislivo, DD se nikad ne smije Grucovim šalama)

- imamo cetiri smrti Nikog, jednom umire kao onaj pijanica, s bradom; jednom umire od infarkta; jednom umire otrovan, žena i ljubavnik su ga otrovali; jednom umire kad ga DD upuca pištoljem; možda cak i peta smrt, Xabaras kaže da je ubio Nikog (izazivajuci infarkt, kako bi mogao na njemu izvoditi pokuse)

- pojavljuje se Morgana, na galiji simbolu, DD se budi nakon što je sanjao o njoj, sjeca se dogadaja s njom (iz DD 25 Morgana) ali podsvjesno pokušava sebe uvjeriti da je cijeli taj dogadaj bio nocna mora

- imamo i poveznicu u samom stripu koja povezuje tri DD epizode (Zoru živih mrtvaca, Morganu i Pricu ni o kome), prikazanu kao novinski clanak u kom se govori, izmedu ostalog, i o Ridu, crtacu stripova iz Morgane, i naravno Dylanu i Xabarasu. Takoder i o Morgani.

Ovo bi bile te crtice, koje se odnose na problematiku o kojoj raspravljamo, ako neko ima još nešto, nek dopiše.
Samo pricu nisam ovdje ni povezivao, iako se mogu tražiti mogucnosti povezivanja same pojedine price, a i u okviru cjelokupne ideje o prošlosti/svijetu DD.

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:42:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Brownova knjiga je, probaly, What Mad Universe iz 1949.

Za vise o Brownu, bacite pogled na http://www.thrillingdetective.com/trivia/brown.html, mada sam siguran da ima i boljih sajtova, ali me mrzi da trazim. Viidecu sta Britannica i encarta imaju da kazu o njemu. Cisto, onako.

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/01/2004 : 21:54:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Ta knjiga, What Mad Universe, se i pojavljuje u jednoj epizodi DD, mislim da u Prica ni o kome

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 21:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

Djole, kojeg ljudi vole:

>btw, Dule, mcn, bi li vi neku ovakvu analizu objavili u vasim >casopisima?

Mozze u Kvadratu? Pogotovo ssto bi u petnaestici trebao biti intervju s Parlovom plus txt o Bonellijevoj produkciji pa bi ovo leglo mashala.



Naravno da moze, verujem da se i kolege slazu. Samo da ga zavrsimo do onda, i, kako smo krenuli, da moze da stane u jedan broj. ;)

Nego, sta je ovo za ljude koji me vole?

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 22:02:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Galija u kanalizaciji, podzemlju (podsvesnom?) pojavljuje se i u Ho ucciso Jack lo squaratore, kada Dylan, kao dete u devetnaestom veku bezi od Jacka trboseka. Kroz maglu mi se mota da je ima jos negde, ali zaista ne bih znao gde.

Nego, zar Xabaras psihijatar ne kaze da misli da SVAKO na samrti moze da kreira nove svetove, a ne samo Niko. Svako - i niko.

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/01/2004 : 22:06:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
E da! Galija se u Podzemlju, ali onom pravom Underworldu, Hadu, pojavljuje i u kratkoj prici Il sogno di Orfeo, koja je u neku ruku nastavak epizode Sogni. Tu nema neku posebnu ulogu, samo se vidi kako dolazi da pokupi duse pokojnika.

I sad, ajde opet povezivanje - gde jos brod nosi duse pokojnika? U Zoni sumraka, sto je parafraziranje mitologije i Harona. Da li je to rana naznaka tog simbola? Ili je iz te epizode dosla ideja za Galiju? Sta je starije, kokoska ili jaje?

Idem ja odvade pre nego sto siznem...

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2004 : 22:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Uh, ovdje je u pitanju nemogucnost prevodjenja, mislim. U italijanskom jeziku, kao i u engleskom, se ne stavljaju dvije negacije u recenicu. Kod nas se kaze "NIKO NE moze uskrsnuti" (znaci, dvije negacije), dok ova recenica na italijanskom zvuci "Niko moze uskrsnuti". Ista stvar za "stvoriti svijet". Niko, posto mu je to ime, znaci MOZE uskrsnuti i MOZE stvarati svjetove.
Na ovom principu se bazira i roman Tre, gdje se "bugovi" u jeziku koriste da modificiraju stvarnost.

Ti si indijanac koji razmislja
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000