forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Unified theory Forever
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

zosko
Senior Member

1506 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 19/01/2004 : 18:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zosko a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

E sad, u vezi s tim, i ja bih pitao par stvari (par natuknica za razmišljanje):

- kakva je simbolika (ili metafora, ako hocete) u cestom motivu dobacivanja pištolja, u kriticnim trenucima imamo uvijek Gruca. Mislim, ako sve te "slucajnosti" ustvari nisu slucajnosti, trebalo bi razmisliti i o ovome (buduci bi jednostavnije i logicnije bilo da DD ima pištolj kod sebe pa da ga sam uzme kad mu zatreba, medutim...)

Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav



Mislim da je Gruco najmorbidniji lik u Dilanu.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/01/2004 : 20:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Zox

Ljudi, samo da zaurlam da sam mozda vidio Sclavija danas u gradu!!!!!
Siguran sam jedno 80% da je bio on.



Još jedna "slucajnost", hehe.

Nego, što mu nisi rekao da se ukljuci u diskusiju, možda i sazna ponešto:)

A di je Djole, da nije završio u paralelnoj dimenziji?????

Zox, jel znaš Sclavijev datum rodenja?

I još jedna sitnica, Djole je pitao prije da li je Gruco ikad ranjavan - da, osim u Alfa i Omega, takoder je ranjen i u Vampirima.



Jašem
divlje konje ludila
kroz zvjezdanu jebovinu
na putu za suncev sustav
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 20/01/2004 : 00:33:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Sclavi nije bas poznat po ljubaznom ophodjenju sa fanovima koji mu prilaze.
Njegov datum rodjenja, 3 april 1953, se par puta pojavio u Dylan Dogu.
Chiaverottijev datum rodjenja, neki dan u junu, mislim, se pojavljuje jos cesce.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/01/2004 : 00:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
To bi bila ta sedmica: 3.4.1953. = 3+4+1+9+5+3=25 = 2+5 = 7

A to je vjerojatno i mislio Heyoka, jer se pitao za datum rodenja.

ludaci su me oduvijek voljeli
...a i ja njih
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 20/01/2004 : 08:30:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Groucho je bio otet u epizodi SD 24 Braca iz drugog vremena.

Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 20/01/2004 : 10:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Djole je zavrsio sa gripom (ocigledno da sile mraka i haosa pokusavaju da nas sprece na svaki nacin da otkrijemo istinu)... enivej, jos par desetina cajeva od hibiskusa, i pricam o Fricu i vremenu...

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 20/01/2004 : 12:53:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Bolji je caj od mente.

Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 20/01/2004 : 22:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ne za mene.


Nego, zamire nam nesto topic.

Hajmo malo ulja na vatru.

Putovanje kroz vreme: pitao sam za to jer Sclavi u Ho ucciso Jack lo squaratore nagovestava da secanja, tj proslost razlicito izgledaju u razlicitim momentima, tj. da proslost zavisi od sadasnjoti, te da prakticno apsolutna proslost i ne postoji, pa bi samim tim i bilo nemoguce putovati u nju. Otud i dve (tri?) razlicite verzije Dylanove prsolosti - zavisi u kom momentu ih se on seca.

Fritz... e, to je misterija. Dakle, Fritzov neimenovani zaboliki alter-ego je ono sto daje vecni zivot, kao i ono u sta Galija i Dylan stariji i Morgana odlaze na kraju. Sta to daje zivot, vecni ili obican? Teoloski gledano, Bog, ali vec smo zakljucili da u Dylanu Boga nema, tako da to otpada? Tvorac - autor? Mozda, medjutim tako direktan upliv autora bi se kosio sa postmodernizmom (ili ne? setimo se Granta Morrisona koji je na stranicama Animal mana vodio raspravu sa svojim glavnim likom, i to upravo kao autor a ne lik). Mada, ako je Sclavi Dylan, Groucho, Xabaras i Dylan seniro, bilo bi prebise da bude i Fritz. Ostaje nam jos samo jedna solucija: majka daje zivot. I zaista, na sta podseca zaboliko stvorenje u momentu kada, pardon the pun, Galija prodire u nju?

Da li to znaci da je Galija, izmedju ostalog, i falusni simbol? Ili je to Fritz, koji i onako malo podseca na doticni telesni ekstremitet, a u dvojnosti izmedju njega i zabolikog stvorenja imamo dvojnost kreacije? Da li to Sclavi prica o svojoj impotentnosti, tako sto Galija zamenjuje ud, jer Fritz nikako ne bi mogao da oplodi samog sebe? Iz Junga smo presli u Frojda...

Jos jedno pitanjce: kako uklopiti ovu teoriju Zavere sa onim ranijim da Sclavi ima strahovito slabo secanje?

A mcn je of kors u pravu, nisu sve veze na svesnom nivou, sto naravno ne znaci da su nebitne, jer pruzaju uvid u kompletnog autora, sve do njegovog podsvesnog/nesvesnog...


I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 20/01/2004 : 22:43:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
btw, i ja se nadam da ce se Heyoka ubrzo vratiti.

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 21/01/2004 : 02:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Jel' ovo Sclavi?



Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 21/01/2004 : 14:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Jeste, u "mrsavoj" verziji.
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 21/01/2004 : 19:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
A debela?

Trebao sam znati da se sa bandom meksickih pijanica ne može daleko dogurati.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/01/2004 : 20:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Djole, iznijeli smo mnoga (i razna) tumacenja. Medutim, jel imaš neku ideju kako to sve izreci u cjelini, kako bar približno sklopiti cjelinu?
Ja vec par dana lupam glavu o tome, ne zadovoljavam se ovim djelomicnim tumacenjima, ali, svaki put kao da mi nešto izmice, ne mogu naci prihvatljivo rješenje (da li ga uopce i ima???).

Za mcn: imaš li neko videnje problematike kojom se bavimo (ako si se udubio u istu)?

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 21/01/2004 : 21:16:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Sedma je strana, a i posustajemo... nadao sam se da ce Heyoka da se pojavi, no posto ga nema, iznecu uskoro svoje vidjenje situacije. Pre toga trebam samo jedan info od Zoxa:

Kako spojiti teoriju zavere, tj. da je sve planirano od samog pocetka, sa onom pricom da Sclavi ima strahovito slabo pamcenje?



I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 21/01/2004 : 22:22:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Nemam pojma
Mozda je sve planirano od pocetka DRUGACIJE nego sto je na kraju ispalo, i sve kontradikcije koje smo mi ovdje iznijeli nisu nista drugo nego rezultat Sclavijevog loseg pamcenja.

Po meni, najindikativnija od svih je, ipak, epizoda Il lago nel cielo. Tu se, ponavljam, kaze, da je to najvaznija epizoda serije, vjerovatno zbog uticaja Sclavijeve zene. E sad, Sclavi kad je poceo pisati Dylan Doga nije cak ni poznavao doticnu osobu, znaci nije mogao znati da ce jednog dana zajedno napisati tu epizodu i da ce ona biti najvaznija.
Razmisli, Djole (posto to tebi bolje ide, mene zaboli mozak nakon 5 minuta ) da li mogucnost da je sve bilo planirano DRUGACIJE moze uokviriti ovo sto smo dosad iznijeli.
Ovo sto je mcn napisao takodje igra, po meni, bitnu ulogu. Spajanje.
O tome upravo ovih dana diskutujem (citaj, svadjam se) sa mojim scenaristom, nevjerovatnim control freakom koji smatra da je Moore toliko IZNAD svojih radova da mu je kompletna V for Vendetta pala na pamet odjednom, a ne da se u izvjesnoj mjeri "otela kontroli".
Da se vratim na topic, moramo uzeti u obzir i mogucnost da se Dylan Dog prilicno oteo kontroli u jednom odredjenom stadijumu.
Jos nesto mi pada na pamet (uvijek mislim da nemam sta reci vezano za topic, a kad pocnem pisati samo se nesto "odcepi" u meni), sudeci po Sclavijevim romanima, mislim da veliku ulogu u njegovom kreativnom procesu ima i psihoanaliza na koju ide vec tridesetak godina. La circolazione del sangue je, na primjer, roman skoro u potpunosti baziran na "toku svijesti", nesto poput monologa na sofi kod psihoanaliticara. Taj isti "tok svijesti", "konkatenacija misli" i, uzevsi sire, "konkatenacija dogadjaja" ima udjela i u konstrukciji pojedinih epizoda Dylan Doga. Sjetite se da u epizodi Dogodilo se sutra Sclavi citira Bunuela i njegovu "poetiku slucaja".
Ne znam, trebalo bi nekako povezati teoriju zavjere sa teorijom podsvijesti.
Hm... pazi ovo! Podsvijest ne zavisi od pamcenja!
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 21/01/2004 : 23:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Damn, ko ce cekati jos dva meseca na Il lago nel cielo...

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 22/01/2004 : 02:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:

Damn, ko ce cekati jos dva meseca na Il lago nel cielo...


Na stranu moje neukljucivanje u topic, vidim koliko ti/vam je ovo bitno pa ako hoces poslacu ti IT postom, pa mi ga vrnes kad procitas?

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 22/01/2004 : 02:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
I jopet Sclavi:

To su jedine 2 njegove slike na koje sam ikada naleteo. A nije da nisam trazio.

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4646 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 22/01/2004 : 03:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
Ja sam malo procackao po epizodama gde se pominje ona birokratska verzija pakla. (Cini mi se da se Ambrosini najvise navukao na tu opciju).
Istina je da je DD46 vrlo znakovit.Ovde upravnik (Covek sa DVA lica)pakla prakticno vodi pricu citajuci Dylanov dosije, kojeg imaju jer "sigurno ce biti smesten u ovom paklu". Znaci bice smrti, ali "jos je rano". Ono sto je tu zanimljivo je da upravnik moze da napravi kakvu god korekciju pozeli u dosijeu i stalno je na granici da to i uradi. Ne mislite li da je to u stvari sam Sclavi koji moze (i kome je jedinome dozvoljeno) da pravi svemoguce izmene svom "proizvodu", pa sada tako taj diskontinuitet u Dylanovom zivotu (dosijeu) lako mozemo da pravdamo i shvatimo? Jer neko odnekud ipak vuce sve konce?
A mozda je i zaboravan. Setite se rascinjenog andjela-pastoriusa iz DD108 "Cuvar uspomena" koji je pomagao svojoj zemaljskoj cerci da zaboravi da je mrtva (koliko? to mi je promaklo)godinama, a Dylan im pomaze da se vrate (u birokratski pakao naravno)
A u prici o zaboravljenoj mladosti DD74 "Dugacki pozdrav" jednm ili dvaputa se iz off-a cuje glas koji kaze da je otvoren prolaz (pogadjate za gde) i da se vise nece otvarati.
U tom paklu Dylan vec ima i nekoga ko ga ceka/voli. To je jedna gospodjica koju smo upoznali u vrlo dobroj epizodi DD73 "Armageddon" koja radi u "sektoru za vanjsku kontrolu" i suznih ociju ga motri. Ako se secate ona je bila deo tima koji je u paklenim igrama bez granica pokusao da osvoji prvu nagradu: 7 dana zemaljskog zivota (samo da bi pobedili vecitu dosadu).A Covek sa dva lica je napisao kjigu "Uzaludna prorocanstva".
E da, u DD46 na pocetku price, onaj stari bracni par odlazi u svoj pakao jer je proslo 7 godina i moguc je prelaz izmedju barijera razlicitih oblika zivota.
I jos sam proverio DD59 "Safara" gde boldiranim slovima Gruco kaze Dylanu i njegovom dvojniku:Budem li vam potreban, leci cu u postelju i sanjati vas.Nesto kasnije Dylan kaze; Ovo je igra bez ogranicenja ili nas Gruco stvarno sanja. Na kraju kad se rastaje sa dvojnikom kaze mu: "Grucov se san blizi kraju" i razmislja: "Hmmm, na odredjeni nacin gotovo je sa Dylan Dogom". Ovo potvrdjuje mogucnost da je nas san neciji zivot i nas zivot neciji san kako je vec ranije diskutirano.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 22/01/2004 : 08:25:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by dd fan

Na stranu moje neukljucivanje u topic, vidim koliko ti/vam je ovo bitno pa ako hoces poslacu ti IT postom, pa mi ga vrnes kad procitas?


Moze. Javljam ti se mailom.

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/01/2004 : 22:51:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Heyoka mi je preko maila izneo neka vise nego interesantna zapazanja, koja ce, nadam se, posle nedelje, preneti i ovde.

U medjuvremenu, moram da opet priupitam Zoxa: Jel se negde spominje Sclavijev odnos prema Bogu? Ja sam licno zakjucio da je ateista, no mozda gresim...

I živa daje crn talog.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 24/01/2004 : 09:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Zox:
>O tome upravo ovih dana diskutujem (citaj, svadjam se) sa mojim
>scenaristom, nevjerovatnim control freakom koji smatra da je Moore >toliko IZNAD svojih radova da mu je kompletna V for Vendetta pala na
>pamet odjednom, a ne da se u izvjesnoj mjeri "otela kontroli".

Ako se po Mooreovim intervjuima o ostalim stripovima issta mozze suditi (iako je Vendetta mrvicu drukccija i organskija), ondak mu je za Vendettu na pamet prvo vjerojatno pala struktura (tri dijela, poglavlja, bla, bla), a finese su se popunjavale u hodu. Ako je za From Hell znao da che biti 16 dijelova, ali nije znao koliko ce biti dugi, i ako je svoj najslozzeniji strip, Watchmene, mogao pisati stranicu po stranicu kad bi Gibbons nacrtao prethodnu, nemam razlog vjerovati da V nije nastajao po epizodama u skladu s nekom "niti vodiljom" koja mu se tijekom rada iskristalizirala.

Ne sudechi ni o kome posebno, mislim da jedan stupanj "neznanja" puno doprinosi svjezzini onoga ssto se ccita. Ako si je scenarist toccno zadao sve ssto che se dogoditi prije no je i pocceo pisati, vjerojatnost je da che strip biti uredan, ali i dosadan. Po meni je bitna karakteristika dobrog pisanja da autor uspije iznenaditi (nasmijati, rasplakati) i samoga sebe, e da bi to mogao uciniti i ccitatelju.

(Strassno mi se svidjela, u ovom topicu, ona prenessena Sclavijeva izjava da do 80 strane nema pojma o raspletu - Dylani se toccno tako i ccitaju.)

mcn

PS Zox, ako ti nije tessko, bi li mi/nam se predstavio. Vidim da si stripass, a fali mi da znam ime i na ccemu radiss. Ako je bed, ostani anoniman.

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 24/01/2004 : 13:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
I am back!¨ Kako ne bih sve prepisivao sto sam slao Djoletu i stinkyju, a vrijeme u Internet Caffeu mi istice, evo copy i paste sa sitnim izmjenama.

Mislim da nam je Sclavi bacio dim u oci u vezi svog (a)teizma. Mislim da je on (barem dijelom svoje licnosti) vjernik, vjerovatno katolik! Zasto?

Slucajno ili ne - Dylan Dog ima 33 godine. Sclavi je imao 33 godine kad je izasao prvi DD. (klimavo)
Slucajno ili ne - Fric umire da bi spasio Dylanovog oca (ili Dylana, ne sjecam se tacno). Kasnije postaje spasilac kad se pretvori u ono nesto. Fric je Isus, zrtvuje se za ostatak covjecanstva (Dylanov otac i Dylan upotpunjuju trojstvo).
Slucajno ili ne - Frica razumije samo Dylanov otac. Bozju objavu moze razumjeti samo dobar covjek. A Dylanov cale je susto dobro... (granici sa patetikom? Sjetite se sta u jednoj epizodi Dylan kaze za vise od jedne "slucajnosti")

Drugim rijecima, na vrlo cudan nacin, Sclavi mozda predstavlja Frica, Dylanovog oca i Dylana kao Boga!? (Otac, Sin i Duh sveti - po ovoj konstelaciji nekako bi bilo logicno da je Fric Duh sveti)

Oko Nikog kao Boga - mozda Sclavi pita ateiste ono sto uobicajeno pita vjernik ateistu: "Sta je na vrhu piramide???" Svemir je morao nastati Necijom voljom za sto mi je najveci dokaz postojanje uma. Hajde dobro, funkcionalno tijelo moze stvoriti svako (roboti, animatronici i sl. sranja) no ko moze napraviti funkcionalan um? Samo neki SuperUm, Bog, Allah, Jehova, Manitu...kako god ga zvali, Boga ima! (NAPOMENA: NISAM CITAO ECOVU KNJIGU "U sta vjeruje...")

U Covjeku sa 2 zivota, Sclavi je spomenuo Verlaineovu definiciju slucajnosti (nepoznat uzrok poznate posljedice) sto me navodi na to da i on vjeruje da slucajnosti nema. Nije slucajno, da se poigram rijecima, sto ta epizoda ima besmislen kraj. Zasto ima takav kraj? Zato sto se desilo nesto sto je totalna slucajnost. Ergo, kako slucajnosti nema, Sclavi je sve ono sto je u zagradi (sadrzaj cijelog stripa) pomnozio sa nulom. OK, i ovo je klimavo jer su u mnogima epizodama prisutne slucajnosti no ovdje se najizravnije spominje. A ateizam zagovara i to da je svijet nastao spontano, "slucajno".

U vezi sa brojevima (numeroloski gledano, Sclavi je rodjen u broju 7; otud veliki broj sedmica) u epizodi "Ubica", Dylan spominje kao dan kad Bestija moze izaci da se ostvare sestice 24.12.2004. (Zasto ne 6.12. ili 12.12.?)
Slucajno ili ne, tog datuma je Badnjak. Bestija (u islamu je to vjerovatno Dedzdzal) dolazi na Zemlju i ubija sve koji mu se suprotstave dok Isa a.s. (Isus) ne sidje na Zemlju (ponovo se "rodi"!) i ubije ga. Jos jedna interesantna stvar koja mi je pala na um dok sam ovaj mail pisao stinkyju (na ovom mjestu): u jednoj od predaja koju sam cuo o Dedzdzalu se kaze da ce on imati uklesano LAZOV na celu i da ce to moci vidjeti samo vjernici. A u "Ubici", Golem ima uklesano EMET - istina. Objasnjenje slijedi...

Po islamu, pred Sudnji dan ce se muslimani i krscani ujediniti i ubijati Zidove ("kamen ce vikati: Iza mene je Zidov, ubij ga!"). Kako je Golem konstruisan da brani Zidove, a ono sto je za Zidove ISTINA, za muslimane i krscane ce, logicno, biti LAZ, sve kockice mi se cine na mjestu.

Za kraj mog kreativnog izlaganja, nesto o Sclaviju - rodjen je u znaku broja 7 (hvala, Zox!). Procitajte sta za takve osobe kaze Ana Rakic, psiholog i astrolog:

To je najtajanstveniji i najinteresantniji broj. Broj Sedam, predstavlja mudrost, ravnotezu i trajanje. Smatra se da je to »muski broj«. Osobe koje imaju ovaj karakterni broj su izuzetno intuitivne, deluju povuceno i poseduju veliku duhovnu snagu i odvaznost. Kod njih je narocito izrazena zelja za saznanjem i obrazovanjem, cesto se po svojoj zivotnoj filozofiji i ubedjenjima nalaze ispred svog vremena u kome zive. Ponekad postaju veliki mislioci, inovatori ili savremenici koji iza sebe ostavljaju vredna i neprolazna dela. Njihove osnovne mane su: preterana zelja za izolacijom, posvecivanje individualnim potrebama, asocijativnost.

Neka me Jenkins pobijedi na testu inteligencije ako ovo nije cisti Sclavi!

Nadalje, zanima me koji je smisao Jenkinsa i Lorda Chestera? Da li su tu cisto zbog neke humoristicke note? Mozda je Jenkins dokaz da su policajci (dio birokratije) glupaci koji inzistiraju na doslovnosti, a lord Chester da su aristokrate ludjaci kojima je davno protekao rok trajanja?

Iako sam ja uglavnom bio pristalica toga da je Groucho zasebna licnost ili jedna od mnogobrojnih licnosti Sclavija, ima nesto sto mi je palo na um: kako Dylan u "Dugackom pozdravu" zna da ce Groucho pomisliti "Ja brinem. Ja brinem." (To je sala iz, mislim, epizode "Odbljesci smrti")? Ima li tu mozda neka finesa u talijanskom jeziku koja je za nas neprevodiva?

P.S. Djole, jel imas neku neku ideju ko bi mogao biti peti u Dream Teamu?

"Umiljato janje dvije majke siše." - Konfucije ;-)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/01/2004 : 14:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Odgovor Heyoki:

Razmišljao sam o tome što si pisao, Sclavi kao vjernik. Mislim da ipak nije vjernik, što ne znaci da se ne bavi i tom materijom. Razmišljajuci o tome, došao sam do pretpostavke da on dosta parafrazira Bibliju (a Biblija i jeste tajanstvena, slikovita i metaforicna, sa raznim mogucnostima tumacenja, baš kao i nivo tumacenja DD, na kojem mi to pokušavamo). Nekako mi se više cini da se on ruga tome (vjeri), a ne da se slaže sa postavkama Biblije. Pa i ima u nekim epizodama DD, gdje se kaže da je Dylan ateist, što bi povlacilo da je i autor. Evo nekih paralela DD i Biblije (ali koje su opet i klimave):

- Dylan ima 33 godine - kao i Isus u evandelju - po jednoj verziji DD se ne sjeca perioda života od djecaštva do zrelosti (npr. 13-30god), isto kao što nemamo podatke ni o tom periodu Isusovog života.
- Dylan pocinje djelovati javno u svojim tridesetim godinama, baš kao i Isus
- Dylan se bori protiv demona, baš kao što je i Isus istjerivao demone
- Dylana (službena) javnost naziva šarlatanom; i Isusa su nazivali njegovi suvremenici lažnim, posebno tadašnji službeni krugovi
- medutim Dylan ima i sljedbenike (recimo Gruco, Blok), baš kao i Isus
- u Bibliji imamo prorocanstva koja se ostvaruju, i u DD imamo takvu situaciju (prije sam iznio kako imamo kroz razne epizode recenice koje najavljuju Dylanovu zapisanu sudbinu; imamo i datume koji se ostvaruju)
- postoji mišljenje da se Bibliju može tumaciti kroz brojeve (šifrirane poruke); i u DD imamo brojeve (sedmice)
- Biblija se bavi smislom života i daje odgovor kroz vjeru; Sclavi nasuprot tome cesto istice besmisao života i apsurdne situacije
- vjera osigurava vjecni život, besmrtnost; što je najveca Xabarasova želja - ostvariti vjecni život, besmrtnost, ali kroz nauku (stvaranje seruma)
- Biblija najavljuje kraj, smak svijeta kakvog poznajemo; i u DD se najavljuje i dogada kraj, ali koji je i novi pocetak

Ovakvih se paralela može povuci još mnogo, no meni one govore suprotno od Heyokine pretpostavke: Sclavi se izruguje sa vjerom i Biblijom.

MEÐUTIM, OSTAJE PITANJE (cak kad bi i ovakvo tumacenje prihvatili) KAKO SE TO SVE POVEZUJE U CJELINU, ŠTO SCLAVI SA SVIM TIM ŽELI RECI (ne sa pojedinim tumacenjima, vec ako ih sve uzmemo u cjelinu), MOŽE LI SE POMIRITI SADRŽAJ PRICE U CJELINU (ovo bih stvarno volio vidjeti izreceno, ako je uopce moguce, kako pomiriti te razlicite verzije Dylana)????????????

Djole, Heyoka, Zox, vidjeli ste što smo sve izrekli i do cega smo sve došli. Imate li odgovor na ova pitanja? Što je konacni cilj (ako pretpostavljamo da ga ima); kaos????

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 24/01/2004 : 17:21:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
Heyoka me zamolio da postavim ovo pitanje na forum: zasto Sclavi koristi istu trojicu kriminalaca u DD Njujork, Njujork (Ludens: Zlocin) i u MN "Zlatna reka"?

Bosna da prostis jedna zemlja imade, i posna i bosa da prostis, i hladna i gladna, i k tomu jos da prostis prkosna od sna!
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.21 seconds. Snitz Forums 2000