forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Unified theory Forever
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 11/04/2004 : 05:54:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Originally posted by Heyoka

>Eh, da, Djole: kad je covjek u depresiji, a vjerovao je dotad u
>Boga, on ne negira njegovo postojanje, on samo više ne vjeruje da je
>Spomenuti dobar.

Ili da je Spomenutom stalo.

Ili da issta ima smisla.

Ili ...

Depresija nije toliko umiranje Boga izvan ccovjeka koliko umiranje Boga u ccovjeku, one iskre od koje ccovjek voli zzivot.

mcn

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/04/2004 : 23:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Što se tice Jezera na nebu - vrlo dobro receno Djole, bez te katarze ne bi bilo Dylana.

Ali...

meni je odmah po citanju te epizode zapala za oko jedna druga recenica: "Zato sto si povjerovao. Povjerovao si u nemoguce". I danas mi se ta recenica najvise svidja. Dylan dise pod vodom jer je vjeruje da je to moguce. Sve je moguce kad vjerujes, kaze se (u Jezeru na nebu). Vjera je ono što je najja#269;e i zato vjerujemo da bez ove epizode ne bi bilo ni Dylana. A vjerojatno ni bez bilokoje druge epizode. A upravno nam ova epizoda govori o snazi i mo#263;i vjerovanja.

U svezi s tim, šaljem ti mail s "teorijom".

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 12/04/2004 : 04:01:07  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:

Pred kraj, u jednom panelu, ona bakica prica o tome kako se Spring podvrgla psihoanalizi i cak elektrošokovima da bi se izlecila od traume iz detinjstva, aonda joj je Dylan pomogao da se sama izeci. I šta rdi prezdravela spring? Baca svoj laptop i telefon, i rešava se da pocne da piše bajke!

Sclavi nam ovde indirektno opisuje momenat katarze koji verovatno u ovom ili onom momentu doživeo, kada se spojo sa svojim vodenim odsjajem, detetom u sebi, obacio te grown up stvari kao što je stalni posao kravata, tehnologoja, i rešio da se posveti pricama, bajkama. Bez te katarze definitivno ne bi bilo Dylana.


Konacno nesto logicno na ovom topicu


I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 12/04/2004 : 11:40:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
stinky je, cini se, našao temelj svega no prepuštam njemu da to izloži jer je sigurno vrijedno izlaganja. Reci cu nešto što se nadovezuje na to, a sad mi je palo na um.

U "Ubojicama" (u Dnevnikovoj verziji je to cenzurisano), Groucha spašava Biblija! U Uspomenama Nevidljivog, uporedivao sam srpski i hrvatski prijevod. Srpski mi djeluje slobodniji i lepršaviji, hrvatski vjerovatno tacniji, ali i groteskniji. Madam Tabitha u Dnevnikovoj verziji govori o "milosti Prirode", a u Ludensu o "velicini Boga". Na UBC-u piše odakle je taj Tabithin govor "prepisan" no ne da mi se sad tražiti.

Koji je smisao uzrecice "Judo plesacu"? Ako je Sclavi stvarno dvojan oko interpretacije Biblije, onda me ne cudi zašto je uzeo baš ovaj uzvik za Dylana. Juda se na kraju pokajao zbog izdaje Isusa, a "plesac" možda aludira na to Sclavijevo balansiranje izmedu religioznosti i cinizma.

Mene zanima još nešto: smisao ovih Dylanovih "kopanja novih tunela po sjecanjima". Dylan radi to i u "Dugackom pozdravu" i u "Dok vas Smrt ne rastavi". Mislim da sam riješio onu svoju dilemu da li je Dylan uistinu oženio Lillie ili ne - odgovor je NE jer u "Dugackom pozdravu" kaže Marini da se "dosad nije ženio".

Nadalje, ovo sam spominjao nekome u mailu (stinkyju ili Djoletu, ne sjecam se): "Storia di Nessuno" - na vinjeti koja predstavlja Nikog dok ga otac pokušava ošamariti, sa leda Nikov otac lici na Dylana. Zašto?

Jedno neodgovoreno pitanje koje je Seyo postavio na moju zamolbu: zašto u "Zlocinu" Sclavi karikaturalno predstavlja trojicu tipova iz "Zlatne reke", njegove price iz MISTER NOA?! (Boris je imenovan kao jedan od te trojice, jedan od njih muca -baš kao i Ugarte- dok je jedan manijak - pljunuti Klaus).

"Umiljato janje dvije majke siše." - Konfucije ;-)
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/04/2004 : 11:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
quote:
Originally posted by Heyoka

U "Ubojicama" (u Dnevnikovoj verziji je to cenzurisano), Groucha spašava Biblija! U Uspomenama Nevidljivog, uporedivao sam srpski i hrvatski prijevod. Srpski mi djeluje slobodniji i lepršaviji, hrvatski vjerovatno tacniji, ali i groteskniji. Madam Tabitha u Dnevnikovoj verziji govori o "milosti Prirode", a u Ludensu o "velicini Boga". Na UBC-u piše odakle je taj Tabithin govor "prepisan" no ne da mi se sad tražiti.





"Umiljato janje dvije majke siše." - Konfucije ;-)



A pag.77, ultima vignetta: la nana Tabitha dice "...non conoscendo affatto la statura di Dio", cioc le stesse parole contenute nell'ultimo verso della ballata "Un Giudice" di Fabrizio De Andrc (dal fantastico album "Non al denaro, non all'amore, né al cielo").

It's a show about nothing.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 12/04/2004 : 11:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
Djole, u pravu si, Sclavi doista otvoreno priznaje da je ispao iz te furke o odrastanju, Non e successo niente je, izmedju ostalog, i roman o tome.
Ne znam sta bih dodao, dosao sam do tacke kad mi je u vezi ove teme mozak totalno stao.
Primijetio sam samo jos jedan detalj, zastrasujuci kraj posljednje Sclavijeve epizode, Il progetto, koja se ne istice nicim osim bas tim krajem, koji mozda nije slucajan. Srz je da je Dylan odbio povinovati se kontrolisanom i alieniranom drustvu koje ga okruzuje, ali da ce ga na to prisiliti vrlo brzo.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 12/04/2004 : 12:01:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
> Juda se na kraju pokajao zbog izdaje Isusa, a "plesac" možda
>aludira na to Sclavijevo balansiranje izmedu religioznosti i cinizma.

Malo nategnuto, jer ne znam koliko talijanski sleng korspondira s nassim, ali - Juda je na kraju "zaplesao" na konopcu.

mcn

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/04/2004 : 14:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Sve zanimljivi detalji, a ovo s Judom koji je zaplesao na konopcu kako kaze mcn, i ja sam pomislio isto (iako ne znam kakve to veze ima). Dopada mi se Heyokina interpretacija Judo plesacu.

Buduci sam vec mailao Heyoki i Djoletu jednu suludu "teoriju", kopirati cu je i ovdje, pa mozemo raspraviti o tome.


ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/04/2004 : 14:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Polazim od #269;injenice da D D (a i Sclavi je imao kad je izašla prva epizoda) ima 33 godine. To je prva znakovita stvar, druga je ime – zašto baš DOG, što je obrnuto od GOD, Bog. Ako prihvatimo tuma#269;enje, da ništa nije slu#269;ajno, tj. da se slu#269;ajnosti doga#273;aju namjerno (a ovakvo objašnjenje se i daje kroz brojne epizode), onda moramo uvažiti tu mogu#263;nost, sli#269;nost sa Bogom je namjerna, smišljena, planirana.

Sli#269;nosti – Dylan se pojavljuje u svojim tridesetim godinama, kao i Isus. Nema podataka o dje#269;a#269;kim danima, baš kao ni kod Isusa (ima izuzetaka kod par epizoda, ali i to #263;u pokušati obrazložiti… kasnije). Dylan se bori protiv demona, baš kao i Isus (Isus je lije#269;io opsjednute i istjerivao iz njih demone, kao i svaki drugi oblik zla). Kao što javnost ne vjeruje Dylanu i naziva ga šarlatanom, tako svijet nije vjerovao ni Isusu. Ono što doživljava Dylan, razna putovanja u druge svjetove, drugi uglavnom ne vide, isto kao što ni drugi nisu vidjeli ono što je Isus vidio, npr. an#273;ele, demone, Sotonu, Duha Svetoga. Neshvatljiva je situacija oko Dylanovog oca, koji je prikazan i kao #269;isto dobro i kao #269;isto zlo, plus je prikazan ujedno kao i on sam (Dylan je otac, zna#269;i, i on sam – sin, i otac, ujedno); isto tako za ljudsku logiku neshvatljiva je situacija Bog Otac, jer Isus ujedno i je Bog, on je i Otac i Sin. Ako se vratimo na Dylanovog oca koji je prikazan i kao dobro i kao zlo, postavlja se pitanje otkud to, budu#263;i je Bog istinsko dobro. Me#273;utim, i u ovome ima logike, jer Sclavi kao intuitivna, misti#269;na, tajanstvena, ali prije svega labilna li#269;nost, vjerovatno doživljava Boga i kao dobro i kao loše (u prilog ovome izvla#269;im citat kojeg je dao Zox: kad sam bio mali, moj djed se razbolio.Ja sam molio Boga da ozdravi i nakon toga sam bio SIGURAN da #263;e se to dogoditi. Kad je djed umro, nisam mogao vjerovati da me Bog IZNEVJERIO). Zna#269;i, on razmišlja o Bogu, nalazi razo#269;aranje, ali istovremeno nije i ne može biti siguran u svoje razo#269;aranje, jer potvrde nema, a vjerojatno je i odgajan u katoli#269;kom duhu, Bog kao dobro, i otud kolebanje, unutarnji sukob koji traje, Bog-dobro i Bog-zlo, a tako#273;er i kombinacija dobro-loše. To se naravno uklapa u njegovu životnu filozofiju, koja je o#269;ita u stripovima, nikad nema kona#269;nog odgovora, nema dobro-loše crno-bijelo, uvijek postoji i tre#263;a mogu#263;nost, nema sigurnosti ni u #269;emu. Na ovo #263;u se vratiti kasnije, daljnje sli#269;nosti sa Biblijom su, nazovimo, proro#269;anstva. Prije broja 100, #269;esto se Smrt obra#263;a Dylanu, «tvoje vrijeme još nije došlo», a u Posljednjem #269;ovjeku na zemlji imamo datum smaka svijeta, ožujak 2001, kada i izlazi posljednja Sclavijeva epizoda. To isto imamo i u Bibliji, proro#269;anstva koja se ispunjavaju. I naravno, najvažnija stvar, imamo uskrsnu#263;e, broj 100, koji je kraj, ujedno je i po#269;etak nekog novog Dylana, oslobo#273;enog grijeha, baš kao što je i Isus umro zbog otkupljenja grijeha, da bi uskrsnuo u novi život.

U svijetlu ovoga, što predstavlja Galija? I o tome kasnije.

Otkud uop#263;e ideja povezivanja Biblije i DD? Zato što je najtajanstvenija, najmo#263;nija, naj#269;itanija, najcitiranija, najduhovnija, naj…knjiga upravo Biblija. Vje#269;ita inspiracija umjetnicima. Sclavi kao duhovna osoba, sklona misticizmu i natprirodnom, sigurno je razmišljao i razmišljao o vrhunskoj životnoj tajni, Bogu (Tvorcu). Uostalom, Biblija i daje odgovor na besmrtnost i život vje#269;ni, što i je jedna od osnovnih tema serijala. Da li Sclavi interpretira ili imitira Bibliju? Naravno, radi oboje. Sukob u njemu, sukob koji ne dozvoljava da se opredijeli striktno za lošu, ali ni za dobru stranu, daje nam rezultat kakav imamo: Dylan, a isto tako i otac, prikazan kao Isus, a ujedno prikazan i kao Antikrist (Dylan ima tablice 666, što ozna#269;ava broj Zvijeri, tj. otkriva Antikrista kad se pojavi na Zemlji, prema Otkrivenju). Italija je poznata kao katoli#269;ka zemlja i pitanja vjere su sigurno tradicija i svakodnevnica, tako da je Sclavi ve#263; kao dijete sigurno bio izložen tom utjecaju. Budu#263;i da sam tvrdi kako je doživio razo#269;aranje, jednostavno se okrenuo od tradicionalnog i svjetonazora Biblije. Zna#269;i, ne negira postojanje Boga, ve#263; On za njega nije više samo dobar, nego i loša, tamna strana. Depresije potvr#273;uju ovakve stavove, o#269;ajnici rijetko kad vide svijetlu stranu, naj#269;eš#263;e se okre#263;u tjeskobi i mraku.

Porijeklo – ako pokušamo protuma#269;iti kontradikcije oko Dylanovog porijekla, dob od 300 godina, majka-ljubavnica, otac dobra strana, Xabaras otac, i tu možemo na#263;i poveznicu sa Biblijom. Bog je nadvremenski, on je vje#269;an: Ja sam Alfa i Omega, veli Gospodin Bog, koji jesam, koji bijaše i koji #263;e do#263;i, Svemogu#263;i (Otk 1,8). Budu#263;i je i Isus Bog, i on je tako#273;er nadvremenski i vje#269;an. Ako Sclavi imitira Bibliju (u vlastitoj izopa#269;enoj interpretaciji), tad je i DD vje#269;an, onaj koji je postojao i prije 300 godina. Kao što je i Bog trojak (Otac, Sin i Duh sveti), jedan Bog koji se prikazuje na 3 na#269;ina kao Božje Trojstvo, Sclavi prikazuje DD trojstvo – otac (dobra strana), sin (DD) i Xabaras (loša strana). Ovo objašnjava dalje i morbidnu sitaciju sa Morganom, Dylan kao otac i logi#269;no Morgana ljubavnica, dok je Dylanu sinu logi#269;no Morgana majka. Apsurdna i teško shvatljiva situacija, ali upravo je tako i Božje Trojstvo za ljudsku logiku nedoku#269;iva situacija – jednostavno je tako dano, tako objavljeno i tako treba vjerovati. U prilog vje#269;nosti ide i #269;injenica da Xabaras u jednoj epizodi (#269;ini mi se MORGANA), govori kako je proživio ve#263; nekoliko tisu#263;a godina, a ako je Xabaras ujedno i Dylan, tad on uistinu je nadvremenski i vje#269;an. I sad se vra#263;am na onaj izuzetak, Dylan se obi#269;no ne sje#263;a svoje prošlosti, osim u par epizoda – isto tako nema podataka o Isusovoj mladosti… osim na jednom mjestu u evan#273;elju po Luki (Isus je spomenut kao 12-godišnji dje#269;ak). Još jedna imitacija Biblije???

Plan – kad pokušavamo tuma#269;iti D D teoriju, polazimo od #269;injenice da postoji plan. Svi ti elementi koji se pojavljuju, koji se nadogra#273;uju, i koji vode ponekad u sve, a ponekad u ništa, pretpostavljaju plan. Kakav? Kona#269;an odgovor može dati samo Sclavi. Isto tako postoji Božji plan. Sve, od po#269;etka do svršetka vremena je u Božjem naumu, a ljudima je naravno taj naum nesaglediv. Jedino je dana objava putem Biblije, koja je Rije#269; Istine i vodilja do spasenja, koje je dio Božjeg nauma. A središnji dio tog Božjeg nauma je raspeti Isus na križu koji otkupljuje grijehe svijeta. A što je središnji dio Sclavijevog opusa – broj 100!!!! Broj 100 koji je u neku ruku Dylanovo pribijanje na križ i oslobo#273;enje od grijeha. Po#269;etak jednog drugog Dylana, USKRSNU#262;E. I tu možemo pri#269;ati o

Galija – galija bi po toj logici bila simbol križa, središnji simbol krš#263;anstva, sama srž. Kao što i Isus na križu kaže Dovršeno je, tako i Dylan kad dovrši galiju ostvaruje plan koji je Sclavi naumio i doživljava uskrsnu#263;e, novi po#269;etak. Zašto bi bilo tako? Zašto ne, ni sam #269;in raspe#263;a i otkupljenja na križu se ne može logi#269;ki objasniti zašto je tako moralo biti, jednostavno imamo objavu da je tako MORALO biti. Samo kroz raspetog Krista možemo dose#263;i život vje#269;ni. I samo prihva#263;anjem stotke kao kraja i novog po#269;etka, možemo dalje #269;itati Dylana. I zato moramo galiju promatrati kao simbol, središnji simbol serije, križ koji je temelj vjere.

Zna#269;i, imamo Dylana vje#269;nog, koji ne može umrijeti, ali zato imamo i najavu smaka svijeta, isto kao što ga najavljuje i Biblija. Me#273;utim, ni sam «smak svijeta» nije kraj, kao što ni u Bibliji smak svijeta nije kraj. To je završetak samo ovakvog oblika života, i po#269;etak novog, Potom opazih novo nebo i novu zemlju (Otk 21,1). Sukladno tome, ni famozni Sclavijev smak svijeta ožujka 2001. nije kraj D D, jer on i dalje izlazi.

77 – #269;uvena proro#269;ka epizoda koja najavljuje smak svijeta – i naravno Sclavi izdaje svoju posljednju epizodu upravo ožujka 2001. I ovdje izlažem par tuma#269;enja te epizode. Broj 77 – ve#263; smo prije vidjeli da Sclavi voli brojeve, posebno sedmicu i trojku (za trojku je Zox našao neki podatak gdje Sclavi to tvrdi). Sedmica je o#269;ita u «važnim» epizodama serijala. Sedmica je Sclavijev broj, ali SEDMICA JE I BITAN BROJ POSLJEDNJE KNJIGE BIBLIJE – OTKRIVENJA. Upravo Otkrivenje najviše govori o kraju i završetku svijeta. A upravo je i Otkrivenje najmisti#269;nija i vjerojatno najistraživanija knjiga Biblije. A Otkrivenje je 66. knjiga Biblije. Slu#269;ajno i epizoda 77 Posljednji #269;ovjek na zemlji ima 66 strana. Sclavi je morao biti op#269;injen Otkrivenjem i snagom koju ima. Koji bi drugi broj nego upravo 77 bio najprimjereniji epizodi o smaku svijeta. U Otkrivenju smak svijeta dolazi otvaranjem sedmog pe#269;ata i ostvarivanjem sedam završnih zala. Fine dvije sedmice kao i broj epizode. S tim u vezi i posljednja Sclavijeva epizoda, ona što izlazi ožujka 2001, ima broj 176. Dvije sedmice, jednu imamo i druga 1+6. Nijedan drugi broj nije mogao biti prikladniji za posljednju epizodu, upravo 176 daje dvije sedmice. Da li je mogu#263;e da je Sclavi ovo zamislio toliko unaprijed, no ovakva analogija ne ostavlja sumnju; jedan suludi morbidni genijalni PLAN!!!


Da li moramo prihvatiti ovakvo tuma#269;enje «teorije»? Ne moramo, ali ga moramo uvažiti. Jer Biblija nam govori da je odgovor u VJERI, i to je jedini put, a isto to govori i Sclavi u epizodi za koju je navodno rekao da je presudna za nastavak (i nastanak) serijala: Još sam živ.. nisam se ugušio. Da, zato što si povjerovao, povjerovao si u nemogu#263;e! Ova re#269;enica iz Jezera na nebu mi je odmah zapala za oko i još mi je važnija od one gdje se govori da bez te epizode ne bi bilo ni drugih. Tako je, naravno da ne bi bilo ni drugih bez te, jer sve je ve#263; odavno smišljeno u Božjem naumu, u umu Tvorca i zato je i ta epizoda morala biti ispri#269;ana. Ali, ona nam i daje odgovor, sve je u vjeri, prava snaga je u vjerovanju i tada je sve mogu#263;e.

A DALJE NE MOGU, NE SMIJEM I NE#262;U ISPRI#268;ATI!


ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 12/04/2004 : 14:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
ako ovo nije copy/paste
svaka cast

Kad ce nasa indolentna država prestati raditi sve polovicno,i uraditi nesto kako treba.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/04/2004 : 09:41:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Prijedlog ...

Biste li vi, momci, uobliccili sve ove misli i ideje u knjigu? 80-150 kartica? Pristupaccnu novim ccitateljima i zanimljivu postojechim? Podijeljenu, recimo, u cjeline:

- Sclavi, zzivot i djelo
- DD, serijal, sve ssto treba znati
- Unified theory
- recenzije kljuccnih epizoda

Imate sav kostur u ovome ssto ste napisali, samo treba malo organizirati, eventualno nadopuniti.

Ja bih jednu takvu ozbiljnu kriticcku knjigu o stripu vrlo rado objavio, jerbo joss nisam vidio jednu koja bi me zadovoljila.

Ostaje pitanje jeziccne inaccice, ali o tome mozzemo poslije ...

A?

mcn
- verin hiz pablisha het

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/04/2004 : 10:27:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
A pocelo je kao idejica za tekst...

Ja sam naravno apsolutno za, samo se postavlja pitanje slobodnog vremena... i naravno problem što je od svih nas jedino Zox citao Sclavijeve knjige, a kako stvari stoje, male su šanse da cemo ih mi ostali procitati...

Nice and smooth.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2004 : 10:37:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Pa ja sam svakako mislio da izvucemo jedan tekst iz svega ovoga.
E sad knjiga, hmmm, mogli bi i to probati uraditi, ali svakako koordinirano, timskim radom. Ekipa: djole, heyoka, zox, stinky. Treba vidjeti sto ce ostali momci reci. Onda mozemo lako dogovoriti ostale pojedinosti, jezik, strukturu, sadrzaj itd.

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2004 : 10:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Eh, vidim da smo na istom tragu, Djole.

Fuck, Zox ce morati zapeti sam po knjigama, jer mi ostali sigurno necemo vidjeti nista od toga, barem ja i Heyoka posto ne znamo talijanski, ti bi mozda jos i mogao nekako se provuci. To je njegov dio, da jos malo obradi knjige i izvuce zanimljive stvari i zanimljive Sclavijeve citate.

Vrijeme - pa ne moramo nikud zuriti, svako od nas ionako se mora baviti onim drugi stvarima, prizemnim i egzistencijalnim, tako da ce se vrijeme samo nametnuti. Uostalom, nemamo mrtvi rok, hehe

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/04/2004 : 10:46:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Nego, da konacno prodiskutujemo stinkyjevu teoriju.

Ovako: licno mislim da poredenja sa Biblijom i Isusom stoje samo na najbazicnijem, kolektivno-nesvesno nivou. Sclavi se prilicno trudi da izbegne andele i Boga - a Dylan i sam kaže da je ateista. I zaista, koliko pravih andela imamo u DD? Nijednog. Pada naravno odmah na pamet L'angelo sterminatore, ali to nije božanski izaslanik. Takode, tu je i andeo osvetnik iz La sette anime dannate i Epilogo, ali on i sam kaže da je izaslanik jednog ranijeg Boga, onog osvetoljubivog iz Starog zaveta. U svetlu toga, stavljati Bibliju kao osnovni pokretac Sclavijevog opusa možda nije na mestu. Slicnosti svakako postoje, i ta atmosfera razocaranosti Svevišnjim je tu, ali osnovna matrica? Ne bih rekao. Ne treba zaboraviti ni žene. Osim Marije Magdalene i Marije, Majke božje, Novi zavet prakticno da ih nema, i onda se postavlja pitanje otkud toliko mnogo njih, i na toliko bitnim mestima, u Dylanu. Naravno, uvek postoji opcija da je Morgana Sclavijeva ideja kurve koja postaje svetica, a da je Marinu i Lillie ubacio Marcheselli, ali tada bi morali da prihvatimo da su Il Lungo Addio i Finche morte non vi separi samo nusproizvodi jednog dugackog serijala... a ja licno ne bih da to radim.

Povodom broja tri, koliko god Sclavi bio opsednut njime, ja licno to ne vidim u DD-u. U njemu više prevladava dualizam, barem na onom površnom, ili nabliže površnom, nivou. Dylanov otac je DVA. Dylan ima DVA života, dva secanja koja se prožimaju. Sclavi daje Dylanu DVA kraja, jedan u #100 u kome uspeva da se izvuce iz užasa svakodnevice i postane svoj covek (ono o iskupljenju greha roditelja ovde lepo stoji, medutim, Hrist je umro da bi iskupio grehe dece, covecanstva. Na tu temu je recimo interesantna Imajica Clivea Barkera gde se pojavljuje vrlo zli Bog i gde je Hrist umro da bi iskupio grehe oca... oboriva je pretpostavka da je Sclavi citao Barkera, ali uglavnom citira Kinga...), i drugi kraj, iz #77 i #176 u kome se Dylan utapa u svakodnevicu, koja za jednog strip junaka znaci upravo ona Zona sumraka, beskonacno ponavljanje slicnih radnji. Pride, Morgana ima DVE funkcije, žena i majka (fali treca za klasicno anticko trojstvo trojake Boginje - veštica, tj. pogrebnica, i zaista, takvog lika nema u Dylanu), i sama Dylanova psiha je DVA, Dylan i Groucho. I Galija je dva, smrt i oslobadanje.

Blocha smo potpuno izostavili iz cele price...

Nice and smooth.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/04/2004 : 10:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

Fuck, Zox ce morati zapeti sam po knjigama, jer mi ostali sigurno necemo vidjeti nista od toga, barem ja i Heyoka posto ne znamo talijanski, ti bi mozda jos i mogao nekako se provuci.


Uh, nije moj italijanski toliko dobar, jedno je citati strip na nekom jeziku, a drugo knjigu, narocito onu punu igara sa recima... no, možda i narucim sve to preko neta, cisto za kolekciju, pa da probam da citam... Jel ima neko da mi preporuci neku IT on-line knjižaru, mislim da nemaju Amazon...

Nice and smooth.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29200 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/04/2004 : 10:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Bilo bi lijepo kad bi ovo sve uoblicili u jednu knjigu kako mcn kaze... Ovo je zaista ultra zanimljivo.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 13/04/2004 : 12:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Svida mi se Macanov prijedlog, bilo bi lijepo da mladi prihvate tu knjigu, možda bi tiraž DD-a porastao, a Berni bi mirne duše mogao krenuti sa mjesecnim izdavanjem. Makar, nekako mi se cini da bi knjigu prihvatili samo oni koji vec citaju DD-a i to ne svi. Nadam se da se varam.

Što se tice praznina u vezi Sclavija koje su ovdje prisutne, mislim da bismo mogli kontaktirati zagora, pokretaca ZWS. On je DD fan i Sclavijev fan, imao je nekakav intervju sa Sclavijem na stranici, možda bi tu moglo biti još neceg (makar, mislim da se ne trebamo nadati previše). Osim toga, zagor je prošao...hmm...razne faze , proucavao je razne filozofske i vjerske knjige, možda je našao nešto što je nama promaklo. Makar, ako je još u "klošarskoj fazi", možemo zaboraviti na to.

Djole, malo sam zbunjen : kad kažeš "oboriva pretpostavka" misliš li, zapravo, reci "održiva pretpostavka"? Tako mi se bar cini iz konteksta.

"Umiljato janje dvije majke siše." - Konfucije ;-)
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/04/2004 : 12:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Heh, kad kažem "oboriva pretpostavka", uglavnom mislim "ma tako je, ali hajde da se pravim kurtoazan i ne namecem nešto u šta sam siguran samo 99, a ne 100%" ;).

Enivej, hoceš li ti da kontaktiraš Zagora? Pošto ja ne znam coveka...

Nice and smooth.
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 13/04/2004 : 18:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
blago meni!

...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 13/04/2004 : 19:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
quote:
Originally posted by Heyoka


Djole, malo sam zbunjen : kad kažeš "oboriva pretpostavka" misliš li, zapravo, reci "održiva pretpostavka"? Tako mi se bar cini iz konteksta.




To je tipfeler rekao bih byoman.

It's a show about nothing.

Edited by - seinfeld on 13/04/2004 19:01:18
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2004 : 20:06:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Djole, naprotiv, D D je pun biblijske simbolike, tj. vjerske. Od besmrtnosti, vjecnog života, oslobadanja grijeha, paklova, demona, vragova, 666… Naravno da ima najviše one tamne strane, ali to je i logicno za jednog depresivca + osobe koja tvrdi da se razocarala u Boga. Sclavi se ne trudi da izbjegne Boga, vec ga drugacije interpretira. A Bog i je ona vrhunska tajna, tako da je sigurno da to golica Sclavija. Cak i da je ateista (medutim, u djetinjstvu je sigurno bio pod utjecajem tradicionalnog kršcanskog odgoja, što je Zox i potvrdio), on bi opet mogao o tome razmišljati i izokretati stvari. Što u neku ruku i cini. Kao što se se gnuša svakodnevice, tzv. normalnog života, zašto se ne bi gnušao vjere i vjerskih uvjerenja u onakvom obliku, u kojem to Crkva nudi? Slicnosti su prisutne, zašto???

Ostaje pitanje je li to osnovni motiv – to je teško reci. U svakom slucaju je zanimljiv motiv, i ona mogucnost koju je rekao Bertusi (tip koji je radio studiju Sclavijevih djela, prema Zoxu): osnovno pravilo po kojem se ideje što više zamrse, da se sprijeci bilokakva mogucnost racionalizacije dogadaja, i to upravo praveci se da je racionalizacija moguca, stavljajuci citaoca svaki put na nove tragove, koji su svaki put pogrešni

A mi smo vec nekoliko tumacenja iznijeli, od kojih je svako moguce, a i svako je možda pogrešno – nije se teško prepoznati u Bertusijevoj recenici

Broj tri – cijeli D D serijal je prožet brojem tri. Zašto? Znaš li ime ijedne epizode u kojoj Sclavi daje svoje definirano mišljenje? Nema takve, uvijek postoji neko alternativno moguce rješenje. A broj 3 je (po Sclaviju, i ovo je našao Zox) broj beskonacnosti, broj koji ne dozvoljava da se zaustavi na dihotomijama dobar-loš crno-bijelo, jer UVIJEK POSTOJI TRECA VARIJANTA. Sclavi je olicenje nesigurnosti (a to se i fino uklapa u kolebanje oko Boga)

Nego, kako bi ovo sve uklopili u jedno? Sve što je na topicu, kako se može složiti u jedno (ovo ti je slicna stvar kao i D D porijeklo, hehe).
Za sad ne bih ništa odbacivao, ustvari ne znam da li bih uopce nešto odbacivao, sve ideje su dovoljno zanimljive. Ipak bih još diskutirao, izaci ce još toga, siguran sam.


ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih

Edited by - stinky on 13/04/2004 20:07:54
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/04/2004 : 22:20:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Za sad ne bih ništa odbacivao

Ne treba nissta odbacivati, samo sistematizirati po tema i missljenjima, eventualno istrijebiti duplikate.

Najvechi problem knjige che biti ako se sad pomisli da to mora biti definitivno izdanje, najbolja knjiga o DDu ikad. Ne mora, mora samo biti dobra, iskrena i napisana...:)

mcn

PS Markose, a da ti poccness koncipirati knjigu o Kenu?

***Svakog utorka nova AUKCIJA na Burzi!*** A ne zaboravite ni MCNov ORMAR na istom mjestu!***
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/04/2004 : 22:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Pa da, to i ja mislim, knjiga NE TREBA biti konacni odgovor (konacnog odgovora valjda ni nema), vec jedna dobra interpretacija, zbroj zanimljivih rješenja koja ce natjerati eventualne citaoce da porazmisle o njima i nakon toga utvrde, hej pa ovo je fakat tocno, ima u tome nešto.

Najvažnija je IDEJA, ponuditi ideju, pa kom opanci kom obujci:)))

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 14/04/2004 : 00:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
jel mi moze neko objasniti u cemu je poenta dilana?
jer ipak kada se sve sabere i oduzme, brojke, smernice, spojevi celog stiva ipak su samo sporedne svari?
u cemu je poenta?
kako ovaj strip moze pozitivno da utice na onoga ko ga cita?
ajte, me malo motivisite...pa da i ja nesto procitam

...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000