Loazelova sposobnost stvaranja atmosfere načinom iscrtavanja motiva, konstrukcijom slike, nizanjem kadrova i, konačno, montažom table i njenim ukomponovanjem u celinu superiorna je i mami osmehe odobravanja sa svakom sledećom stranicom stripa. Upečatljiva upotreba boja produbljuje doživljaj i definitivno potvrđuje zaključak da je reč o pravom remek-delu u ovom rukavcu fantazijskog stripa ali i u sveukupnom korpusu 9. umetnosti što je svakako dovoljan razlog da se ovom serijalu pokloni bezrezervna pažnja koja će biti izdašno nagrađena.
Složio bih se s ovima kojima je "Ptica vremena" dobar strip. Treba ipak uzeti u obzir i vrijeme kad je napisan. Tokom čitanja nije baš da sam bio u nevjerici od oduševljenja, ali crtež je divan, a u priči sasvim dovoljno originalnosti i dobrih ideja, da sam pročitao sva četiri albuma u cugu. Sad sam se izuzetno zainteresovao i za ovaj prikvel o kojem anto trubi svih 6 stranica, mada ne volim kad se prikveli pišu nakon glavne radnje, to mi nešto ne sluti na dobro.
Složio bih se s ovima kojima je "Ptica vremena" dobar strip. Treba ipak uzeti u obzir i vrijeme kad je napisan.
tad su svakako bila pametnija vremena nego li ova danasnja
Vjerovatno. Više se referišem na ove komentare da je "za djecu"... Ne znam zašto, svašta je ovde prikriveno ispod naizgled generične radnje. A svakako da kraj niko nije očekivao (moram da priznam da jesam, jer imam lošu osobinu da uvijek prije čitanja knjige/stripa pogledam poslednjih nekoliko stranica...).
Sad sam se izuzetno zainteresovao i za ovaj prikvel o kojem anto trubi svih 6 stranica, mada ne volim kad se prikveli pišu nakon glavne radnje, to mi nešto ne sluti na dobro.
videćeš kad pročitaš zašto trubim;a zar se prikveli ne pišu uvek nakon glavne priče?? Zato se i zovu prikveli
Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Obnavljalo se gradivo posle... pa, dosta dugo vremena. Za crtež nisam imao nikakve dileme da i dalje razbija ali strepio sam malo za scenario ali ispostavilo se neopravdano, odlično je ostarila Ptica, sa visokim ocenama prolazi test vremena. No pun intended
Sa razlogom klasik BD stripa koji bi trebalo da krasi vitrine svačije kolekcije
Nastavljam hvatati dosadašnje zaostatke iz Fibrinog kataloga pa je na red došao i ovaj hvaljeni BD klasik. Što se tiče dojmova, pripadam onoj skupini koja nije bila oduševljena. Želio sam da mi se ovo svidi, stvarno jesam. I ima serijal dosta elemenata koji bi ga predodredili za uspjeh kod mene, ali cijeli dojam i ugođaj kroz ova 4 albuma je ispao blijed. Shvaćam da je poanta stripa bila u hodu dobro se našaliti, imati akcije i nekih manje ozbiljnih scena u duhu old school pustolovine, ali ispalo mi je kao neujednačeni mix svega toga. Neću prigovarati Le Tendreovoj viziji koja je u očima svijeta očito uspješna, ali dojma sam da bi mi se više svidjelo da je ovime dirigirao netko drugi. Na stranu i što mi ovdje humor nije legao, ali ni glavna radnja nije nudila neka nevjerojatna uzbuđenja. Dosta pravocrtno i bez nekog većeg uzbuđenja, osim samog kraja koji je inovativan i neočekivan, ali nedovoljno da značajnije popravi otrpije narušeni dojam. Ono što je plus je što na putu u avanturi Le Tendre je kreirao dosta zanimljive likove i u neku ruku mi je žao da je fokus bila ta ptica vremena jer su oni bili zanimljiviji od glavne radnje. Crtež je klasični Loisel, nekome će se svidjeti, nekome malo manje. Meni je solidno sjeo, ništa pretjerano. Sve u svemu, dosta mlak i osrednji dojam kad se sve zbroji. Ima strip svojih momenata, ali daleko je ovo od nekog monumentalnog fantasyja. Ocjena točno na sredini.2.5/5
Fantasy organski ne podnosim, i "Potraga" bi isto prošla ispod mojeg radara da nije bilo svih ovih hvalospjeva na forumu potkrijepljenih i s rasprodajom prvog izdanja, no ispostavilo se, nažalost, da sam mogao bez problema provesti ostatak svojeg života bez ovog stripa. Šta ja znam, ta storija s Akbarom, pticom vremena, nekim zlom u školjci niti na trenutak nisu pobudili moj interes. Dodatni problem pri tečnosti čitanja su bile ultra-bespotrebne didaskalije. Nekad davno u Italiji u vrijeme striscia formata didaskalije su se koristile u akcijskim sekvencema da nam opišu radnju u kadrovima bez dijaloga. Ovdje imamo didaskalije s tonom dijaloga u istom kadru, što je bilo jako iritantno čitati. Izgleda da je to bilo jasno i samom Tendreu, pa nas je do četvrtog albuma gotovo u potpunosti poštedio didaskalija, ubacivši tek pokoju reda radi, naravno, jer bi potpuni izostanak istih bio kao priznanje greške. Likovi su naravno najjači aspekt "Potrage" i šteta što nije bilo više fokusa posvećeno na njih i međusobne odnose. Treći album "Rigor" je isto bio na momente zabavan, ali to je to što se dobrih stvari tiče. U crtačkom smislu, totalno druga priča. Loiselov svijet sa svojim stvorenjima izgleda impresivno i iz albuma u album napreduje sve više. vidljiv je i veliki utjecaj Moebiusa, ali Bože Moj, što nije bilo pod utjecajem Moebiusa. Nategnutih 6/10
Nekada je u stripovima bilo mnogo više teksta. Kako su stasavale novije generacije, koje malo čitaju i kojima čitanje predstavlja napor, teksta je bivalo sve manje, kako bi se koliko-toliko smanjilo osipanje čitalaštva. Tako vidim ovu pojavu.
Smanjivanje količine teksta dopušta crtežu da nosi dio priče i meni je to super. Nema potrebe tekstom objašnjavati ono što vidimo u crtežu, odnosno nema potrebe čitatelju dva puta prenositi istu informaciju. Ako u crtežu vidimo da recimo osoba A udara šakom osobu B, sasvim je nepotrebno to još jednom navesti u didaskalijama.
Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud
Slažem se. Također, tekst smeta i kada nije redudantan, npr. u dinamičkim scenama gdje isti nepotrebno uspori radnju. Meni generalno ne smeta tekst. Ako i je na prvu odbojan ako ga je puno zna me uvući u priču koliko i dobar/zanimljiv crtež.