forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 14/04/2014 : 19:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by vope

S. Andrew Swann: Apotheosis trilogy


Apotheosis trilogija nam govori o svijetu u budućnosti (naravno) gdje je je par stvari sa tehnologijom krenulo naopako pa su te tehnologije bile strogo zabranjene. To su: genetske modifikacije/manipulacije, vještačka inteligencija i nanotehnologija. Kako je nauka čovjeka napredovala i kako su blagodeti nauke pomogle čovjeku da lakše živi i više i dalje dohvati tako je čovjek u svojoj vječitoj znatiželji išao sve dalje i dalje dok mu se stvari sa tri nabrojane tehnologije nijesu otrgle kontroli i nakon milionskih žrtava ponovo zauzdane. Ali ostali su djelovi koji su umakli uništenju i planiraju da čovječanstvo podignu na viši nivo postojanja tj. da ih pretvore u sebi slične - nanomašine upravljane sa VI.
Vrlo dobra spejs opera sa dosta polemike oko religije, boga i opravdanosti svega toga. Svon je to odlično zamiješao i ponudio nam veoma interesantan svijet sa raznovrsnim i dobro skrojenim likovima.
Preporuka.



Swann mi je potpuno nepoznat, a tvoj me osvrt zainteresirao, pa sam malo čitao o njemu. Prije ove trilogije napisao je još dvije trilogije u istom univerzumu, Hostile Takeover and Moreau. Je si li ih pročitao i da li ih treba pročitati prije Apotheosis trilogije?



Ne nužno. Tokom radnje se Svon na nenametljiv način bavi događanjima iz prošlosti koji su opisani u romanima koje si pomenuo tako da nema nejasnoća koje bi mogle zasmetati tokom čitanja. A knjige nijesu obimne i brzo se čitaju, tako da navali...

...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/04/2014 : 19:21:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

quote:
Originally posted by mladjo
Također priče Druga šansa i Klopka nije nitko recenzirao pa hajde da i to riješimo. Neka svatko napiše barem za jednu, jel' mere? Kako fino dijelim zadatke, pa to nije normalno



Zoran Oštrić - Druga šansa
Znam da se teško prešaltati na staru školu znanstvene fantastike, no, ovako su osamdesetih godina na ovim prostorima doživljavali ovaj žanr. Priča je puna nazivima kao što su :pseudogravitacija, izvanvremensko polje, generator pseudogravitacije,rezonancija s lokalnim prostor-vremenom... da ne duljim. Toliko fraza, a ni jedna u službi priče, ni bogami objašnjena. Radi se o vremenskom stroju koji nije izmišljen, pa mislim da je skroz pogrešno davati priručnik za vremenski stroj jer to izgleda poprilično smiješno. Priča prati čovjeka koji putuje kroz vrijeme i ubija najvećeg znanstvenika tadašnjeg vremena, tj. onoga što će izumiti nuklearnu bombu. Nije jasno o kome se radi (meni kao fizičaru nije jasno), ali još je i zbunjujuće da u pola priče nailazimo na podatak alternativne povijesti i nekih bačenih nuklearki na Moskvu.

Genadij Meljnikov - Klopka
Nije tipično ruska i vuče u dijelovima na Lema. Prvi kontakt; biolozi istražuju strani planet na kome pronalaze samo skakavce i male paukove mesoždere. Postaje zanimljivo kada se (da budem iskren niotkuda) pojave veliki paukovi i počnu postavljati klopke za ljude po cijelom planetu. I kad saznamo da je u pitanju klopka, završi priča. Osjećaj sličan kao kada je moj prijatelj pogledao 12 godina ropstva i zaključio da ropstvo nije dobro




Bravo Pirgavi!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 17/04/2014 : 09:48:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
I gdje je ta superrecenzija? Prvo nas bičem tjeraš i ganjaš, a onda si gori od nas, kao da si ispao iz priče Repent, Harlequin!Said the Ticktockman

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/04/2014 : 11:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo danas, obećajem

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 17/04/2014 : 12:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Odlican tekst!

Čitate u busu? Čitajte Macana!

Ili bilo gdje, gdje se zateknete, na javnom mjestu. Neka svaka točka čekanja u kojoj se zateknete bude vaša točka ugode!

Mnoge kulturne navike teško zaživljuju na ovim prostorima, a jedna je od njih čitanje na javnim mjestima. U sredstvima javnog prijevoza, u ambulantama, u redovima raznih vrsta (kojih nam, pak, nikako ne nedostaje!)... nekako je rijedak prizor čovjek s knjigom u ruci. Zašto je ta navada u mnogim drugim zemljama uobičajen prizor, a u nas tek iznimka i neobičnost, dalo bi se nagađati. No ostavimo tu sociološku dilemu za neku Štemalicu i zavirimo u književnost koja se može besramno čitati i na javnom mjestu!

Različiti su motivi s kojima se ljudi upuštaju u izbor knjiga koje će čitati. Neki su vjerni uvijek istom žanru, drugima je važna dinamika radnje, treći istražuju autore unutar određenih nacionalnih književnosti, a ima i onih kojima su presudne debljina i (fizička) težina knjige. Postoje ljudi koji se s knjigom zavode polako, nježno je prevrću u rukama ispitujući je dodirom i pogledom, iščekujući onaj trenutak klika koji se dogodi ili ne dogodi – kako među ljudima, tako i između knjige i čovjeka. Moji konačni klikovi obično zaiskre već pri prvim rečenicama. Uglavnom ih aktivira piščev stil, a to najčešće završi u užoj kategoriji «onih od kojih se smješkam». E, sad, problema ne bi bilo kad ja najčešće knjige ne bih čitala u busu. Dovoljno sam čudna što uopće čitam (?!), ali to što se sama sa sobom još i smješkam, e, to je već razlog za poglede ispod obrva...

Ima jedan hrvatski autor koji uvijek rado ide sa mnom na posao i s posla kući. Njemu ne smeta što smo čudni on i ja u tom izdvojenom balonu među ostalima. Njegove riječi spakirane u mini formate i meke uveze stanu u svaku moju torbu ili džep.

Ako sam nedovoljno pažljiva, iz njegovih mi knjiga ponekad znaju ispadati fusnote. Skupljam ih po torbi ili sabirem po džepovima i vadim u posebnim prigodama. O, poput pilulica za vraćanje dobrog raspoloženja one djeluju.

Volim ga uzimati u malim dozama, kad god mi se pruži prilika. Istovremeno, on je moj tajni saveznik. Dok čitam njegove misli, ne dopuštam suputnicima da remete moje. On je moj štit od ljudi i moj najbolji izgovor za povlačenje u vlastiti unutarnji svijet.

Što priču čini novom? Što je, naslijeđenim alatima i ukradenom materijalu usprkos, čini vrijednom čitanja i pričanja? Moj je odgovor kratak:
Srce.
Nije bitno je li priča smještena u sadašnjost, prošlost i budućnost, nije bitno je li fantazija ili kruta dokumentaristika, bitno je da ima iskreno srce. A priča može imati srce samo na jedan način – tako da iščupamo vlastito i poklonimo joj ga. Svi najbolji stripovi, oduvijek i bez iznimke, bili su slika svog autora, u njima je on rastočio proživljeno i ponudio nam da, na čas, vidimo svijet njegovim očima. U svijetu suprotstavljenih istina, jednoglasno vrijedi samo istina srca.
Tema se može ukrasti, od učitelja ili od života, ali srce imaš ili nemaš. Stil je zanat, racio je dobar za korekcije, ali ako u priči nema tebe onda je ona mrtvorođenče. Kad čitamo priču sa srcem i naše tuče u istom ritmu.
Kad srce piše, napisano traje.
Čitati Macana u busu znači ponekad i izgledati blesavo među ozbiljnim ljudima. Svatko sa svojim mislima, neki u razgovoru jedni s drugima, i vi s Macanom u rukama – nepročešljanim poljem koje samo čeka da naletite na minu… Bio to roman za djecu, ili eseji o stripu, strip sam za sebe, ili književni prikazi, čega god se primili, imajte hrabrosti otvorite li to na javnom mjestu. Šašave konstrukcije vire iz nepredvidljivih uglova – iz naslova i fusnota koje mnogi gutači i brzočitači knjiga i ne stignu primijetiti. Ali Macan je lukav. On baš traži tankoćutnog suputnika, onog koji istražuje među redcima i čije vijuge titraju u nekom drugačijem ritmu. On traži Kosjenku među čitateljima.

Kosjenki se često činilo kako vidi ono što drugi ne vide. Nije to bilo namjerno. Nije se Kosjenka željela praviti važna onime što nitko drugi ne bi uočio... već je, jednostavno, gledala. Gledali su i drugi, ali – primijetila je vrlo rano Kosjenka – obično bi vidjeli samo ono što su željeli vidjeti, ono što ih ne bi uznemiravalo. To je ostavljalo čitav uznemirujući svijet predmeta i pojava samo Kosjenki na gledanje.
On se, kao autor, ograđuje od misli svojih likova, on se igra riječima i propituje značenje ustajalih fraza i izraza («Kosjenki se puno toga zna popeti na vrh glave. Možda zato što je niska?»), tjera čitatelja na bogaćenje rječnika, šali se na svoj račun («Ako treba, priča će pričekati dok odete pogledati u rječnik. Autor bi to učinio umjesto vas, ali pretpostavlja da ste od njega lakši na nogama. Eksponencijalno lakši, čak.»), a njegovi su opisi toliko plastični da bez problema možete zamisliti šašavu scenu koja vas istog časa nasmije («Kad se mačke smiju, izgledaju glupo, skoro kao ljudi. Jedina je razlika što su one toga svjesne pa se uglavnom smiju u samoći.»). A vi se smijete u busu!

Macan zapravo cijelo vrijeme razgovara sam sa sobom, a onda to ponekad izađe u formi stripa, eseja, romana. Ako ste i sami skloni spomenutoj raboti, pa ako ste još i na tragu istih razmišljanja ili otklona od njih, čitajući Macana činit će vam se da pričate sami sa sobom. A to može biti tako oslobađajući osjećaj!

Ako za spore vožnje autobusom osjetite glad, uzmite Macana.

Zaželite li se nečeg gorko-slatkog, zagrizite u Borovnicu. Strip table poput čokoladnih daju se konzumirati već od st(r)anice do st(r)anice, i na kratke staze. Tu ćete se susresti s Autorom samim. Osobnost Borovnice ocrtava onaj dio njega koji on želi biti.

Ako ste onako, gladni svako malo, uzmite Dlakovuka i Jadnoroga. Pampire i Djeda Mrza. Trnoručicu. Džepna izdanja u pravom smislu riječi, mekoga uveza, stanu u svaki, pristojan, džep kaputa ili deblje jakne. Lako se drže i u jednoj ruci, čak i ako mjesta za sjedenje nema. Kosjenka je dobrim dijelom Autorov alter-ego. Točnije, cijelim svojim bićem jedan pravi, manji dio njega...

ostatak na: http://www.gkr.hr/Magazin/Teme/Citate-u-busu-Citajte-Macana

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 17/04/2014 : 18:01:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Popis svih recenzija na ovom topicu:

Vernor Vinge: Jazbina na nebu (mladjo) str. 1
Vernor Vinge:Vatra nad dubinom (mladjo) str 1
William Gibsom:Neuromancer (mladjo) str. 1
William Gibson: Count zero (mladjo) str. 1
.........................
Roger Zelazny:The dream master (Pirgavi) str. 121
Zusak: Kradljivka knjiga (Panzer) str.122



Popis će redovito biti ažuriran...



<



ha, ulijenili smo se malo

if you tolerate this, then your children will be next

Edited by - ken2 on 17/04/2014 18:02:18
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 17/04/2014 : 18:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer



Zusak: Kradljivka knjiga

Odlična knjiga o maloj devojčici Liesel i drugim stanarima ulice Himmel u malom gradiču u Njemačkoj za vrijeme 2. svjetskog rata. Liesel nema oca, majka je ostavi, brat umre na putu ka njenim novim roditeljima, a jedino zadovoljstvo u životu su joj knjige, koje ukrade od sugrađana ... Tu su još njezin prijatelj Rudi i sin Židova, koji je ocu spasio život i kojeg skrivaju pred ostalima u podrumu (kojeg kasnije uhvate na bijegu i odvedu u Dachauu)...

Vrlo dobar stil pisanja; narator je ona žena, sa kojom čemo svi mi jednog dana otplesati poslednji tango (dama u crnom) ..., knjiga sa tužnim krajem, poslije čega se nema više puno za dodati (kao u filmovima Ko to tamo peva poslije bombardiranja ili onom hrvatskom filmu ispred 30 godina o nesreči autobusa ispred 50 godina, u kojoj je umrlo nekoliko ljudi).

Knjiga, koja če vam uzeti vrijeme, da čete je pročitati, ali če vam zauzvrat puno toga dati.





čitajte ovo ljudi

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/04/2014 : 18:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by mladjo

Popis svih recenzija na ovom topicu:

Vernor Vinge: Jazbina na nebu (mladjo) str. 1
Vernor Vinge:Vatra nad dubinom (mladjo) str 1
William Gibsom:Neuromancer (mladjo) str. 1
William Gibson: Count zero (mladjo) str. 1
.........................
Roger Zelazny:The dream master (Pirgavi) str. 121
Zusak: Kradljivka knjiga (Panzer) str.122



Popis će redovito biti ažuriran...



<



ha, ulijenili smo se malo




Da, teba to dopuniti
Inače, također postoji problem što su neki brisali svoje postove pa sad brojevi stranica ne odgovaraju. Eh, treba i to popraviti...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 17/04/2014 : 21:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ej mladjo daj editiraj onaj svoj post pa dodaj ovo; ne znam gdje mi se izgubio post s ovim...

Damon Knight – Hoće li prah tebe slaviti?
Došao je Sudnji dan, anđeli uništenja obavili svoje, a Bog se spusti na Zemlju; no pitanje je samo kome će Bog presuditi, ako više nema ljudi? Kratka crtica, s jasnom porukom - "Gdje si bio ti kad smo te trebali?" 4/5

Isaac Asimov - Čistac
Ok priča, dobra, smislena i s poantom, budući da smatram da Asimov nije uopće pričao o vremeplovu i putovanju u vrijeme, nego zapravo o izazivanju sudbine i bogova i njihove odmazde, odnosno grčkim terminima hubis i ate, kako pojašnjava na samom početku... Vremeplov je samo sredstvo koje rabi za postizanje poante, isto tako mogao je pisati o babilonskoj kuli i božjoj odmazdi, ili o dizalima koje i spominje u priči; ali on ipak piše SF, a putovanje kroz vrijeme je dobar reprezentativni model. 4/5

Doris Piserchia - Pravo na smrt, odgođeno

Vrlo zabavno (na momente), ali puno "debilnih" postavki svijeta kojeg Doris kreira a koje mi izjedaju mozak... ;) Malo mi je preozbiljan ton za crnohumornu priču, a opet nedefinirano za satiru. Zabranjeno kremiranje mrtvaca nego stavljanje na otvoreni display ako se probude iz mrtvih da mogu otići, puneći im tijelo tekućinom protiv raspadanja i ostavljajući ih gole da se lakše uoče u gomili kad pobjegnu?! U tijela im se stavljaju motorići odnosno nekakvi umjetni dijelovi/prostetika za koje se onda nakon smrti nitko ne potrudi izvaditi, niti zna kako da ih se izvadi, a rade im probleme? Pa koja to civilizacija ima napredno stanje kreiranja i stavljanja takve prostetike, a onda nema pojma kako to rastaviti ili nedajbože kirurški odstraniti budući da su ovi ipak mrtva tijela? Ovo kao da je pisala žena za koju je kvantna fizika promijeniti žarulju... (Šala;) Kao da Doris tu rabi postavku da i mi koristimo puno elektroničkih uređaja koje znamo samo koristiti, a ne znamo ih ni popraviti ni konstruirati. ALI, opet, zato imamo majstore koji to mogu! A možda je ovo neka neobična vrsta satire društva tog doba koja mi je promakla tijekom čitanja. I plus za twist na kraju! 2-3/5
P.S. Vidim sad da u njezinoj biografiji i piše da su njezine uratke okarakterizirali kao "darkly comic", što bi uostalom i opisalo ton ove priče.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/04/2014 : 00:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Izmjenjeno

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1236 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 19/04/2014 : 00:42:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Nadam se da će ti se svidjeti i da nećeš misliti da si bacio pare


Sada kada sam pročitao knjigu, mogu potvrditi da nisam bacio pare dapače ne sjećam se kada sam zadnji puta tako pametno potrošio pare. Knjiga je zvjer. Istina da ima puno detalja i pojmova za zapamtiti (tu je pomogao i rječnik pojmova na kraju), ali sa svakom pročitanom stranicom pojmovi se sve više povezuju u jedno genijalno osmišljenu radnju. Još kada tomu dodamo i zanimljive marionete ozloglašenih povijesnih ličnosti + sam ugođaj Polusvijeta, dobivamo zbilja pravo malo remek-djelo. Sam kraj knjige me jako zaintrigirao, baš pravi cliffhanger. Ogromna preporuka svima koji nisu pročitali!!!

@mladjo Jesi možda pročitao i drugi dio?

Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/04/2014 : 01:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Sad sam baš na 320-oj strani druge knjige. Prebolesna je!!! Da vidiš kaj će sve izdešavati...S tim da se stalno informacije o polusvijetu nadopunjuju novim spoznajama, znači uvijek nešto novo se sazna.Ma fenomenalno.Odmah kupi i drugu

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/04/2014 : 14:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo i SIRIUSA B na listi
http://www.jutarnji.hr/izdvajamo-najaktualnije-naslove-u-2014-/1185679/

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/04/2014 : 09:19:29  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Mottejev Bubble, barem tako izgleda, zaključava trilogiju o HP-ju i njegovom traženju odgovora o Igri (hvala bogu, rekli bi neki), u koju se zapleo. Pošto je vani tako puno skandinavskih krimiča, ove knjige ne preporučam. Jednostavno nije na nivoju ... Kod dvije knjige sledečeg autora opazan je rast kvalitete pisanja prema Motteu. The Calling of the Grave donosi nam samo jedno veče iznenađenje, naime, da ubojica nije ubojica (ništa originalno, zar ne?) - mislim, da se ljudima sviđa, jer je navodni ubojica sličan Hugojevom Quasimodu pa mare za njega, dok ima Whispers of the Dead više suspenza u sebi, bolju priču, a i iznenađenja ne prestaju dolaziti praktički do kraja knjige ... Obe su dobre, ali je meni ova druga bolja ... Hammetov Red Harvest donosi nam priču o čovjeku, koji odlazi u mali američki gradič istražiti ubojstvo, no kad razotkrije ubojicu, odluči, da če napraviti red u gradu, jer je ovaj pun korupcije i kriminala. Kako se riješiti osa, ako upadneš u njihovo gnijezdo? Jednostavno - pripremiš jih do toga, da se pobiju među sobom ... Ljudi, koji žive na našim prostorima, moči če spaziti sličnosti među gradičem i stanjem u zemlji:"Hej, pa to nije ništa novo! I naši su tako skorumpirani, ako ne i više!" Ipak, dobra priča, ako znamo, da je bila napisana prije više od pola stolječa. I zanimljivo: puno se lakše čita nego Malthese Falcon istoimenog autora ... Adlerov A Conspiracy of Faith ima zanimljiv zaplet (kao da je pao iz kakvog piratskog filma) - policajcima u ruke dođe flaša sa porukom upomoč od jednog od dvojice mladiča, koje je nepoznati počinitelj ugrabio godinama prije. No, nitko nije prijavio njihov nestanak, pa se moraju momci iz odjela Q baciti na posao i pronači ubicu ... Nije Adlerova najbolja knjiga, ali ljubiteljima skandinavskih krimiča to neče smetati ... Sledeče dve knjige nisam ni pročitao, jer mi nisu odgovarale. Prva zbog načina, na koji je knjiga napisana. Ne vuče i oduzima volju, da okreneš stranicu. Bolje bi bilo pogledati film ... Nights at the Circus je vrlo hvaljena knjiga (došla je na spisak 100 najboljih knjiga na engleskom poslije 2. svjetskog rata), neki realistični fantasy ili realna priča sa elementima fantasyja ili šta ja znam več. Jendostavno sam je prestao čitati več odmah na početku ... Christensenovi Beatles (najbolja norveška knjiga po mišljenju čitatelja) predstavlja nam Norvešku u 60. godinama prošleg stolječa, a uz to i avanture grupe mladiča, koji odrastaju uz ploče Beatlesa i koji su si obečali, da se neče nikad rastati (isto kao i njihovi idoli). No, znamo, kako je išla ta priča. Verovatno čete se uz čitanje ove knjige sjetiti, da je Richard Dreyfuss ipak imao pravo, kad je u Stand by me rekao: "I never had any friends later on like the ones I had when I was twelve. Jesus, does anyone?" Toplo preporučam ... Life after life je jedna od dviju ovde spomenutih knjiga koje se malo približe sci-fiju. Naime, pratimo poslednje trenutke života mlade žene, koja upuca Hitlera (alternativni svemir). Onda idemo u prošlost, na dan kad se ona rodi - i umre. Heh, kraj? Ne, kaže svemir, ajmo otpočetka, moram ja to ispraviti. Ona se rodi još jednom, živi koju godinu - i onda se utopi. Pa se rodi još jednom - pa padne kroz prozor i umre. Još jednom - pa umre zbog bolesti. Sad, ako uzmemo u obzir da živimo u jednom od bezbrojnih svemira, u kojima se odvijaju svi moguči scenariji (recimo od normalnijih pa sve do bizarnih u kojima je mladjo pop Mladen I., Prgavi postane baletan, vope je autor Gorskog vijenca, najčitanija knjiga u Rusiji je Rekvijem za Marxa, ja sam menedžer Black Sabbatha itd.) zašto onda ide svemir ispravljati svoju pogrešku, ako je ona več ubila Hitlera u nekom od alternativnih svemira? Zašto svemir uspe u svojim nakanama tek poslije nekoliko pokušaja? Pošto ona ne zna, šta sa njom sprema svemir, onda si možete misliti, koliko puta bi se sve moralo ponoviti, da se dođe do cilja. A šta ako ona ukoka Hitlera, a za njim dođe još gori, koji neče biti odgovoran za smrt milijuna, nego cijele ljudske rase? Kako svemir zna da je taj scenarij najoptimalniji i ako je optimalan, za koga je u stvari optimalan (ljudsku rasu, životinje, atome, vanzemaljce, svemir, ...)? I zašto svemir mari za sudbinu nje i Hitlera? Pa njih dvoje su prema svemiru kao što su dve amebe u kapi vode prema čovjeku ... Zašto lijep kraj? Zašto ne kao u onoj epizodi X-Files gdje tek sa smrču one žene beskonačni dan dođe do svog kraja? Toliko pitanja, nikakvog (pravog) odgovora. No, knjiga je dobra za darivanje obiteljskih članova. I, da, obavezno jim dajte još The Groundhog Day da pogledaju ... The Art of Racing in the Rain donosi nam priču o čovjekovom najboljem prijatelju. Klingoncu, kažete vi? Ne. Chewbacci? Ne, ne. Ma znate vi to. Šta, vi želite nazvati Mirka Miočiča? Hajde, dosta zajebancije, probajte još jednom. Rum? Ne. Dobro, kazat ču vam. Vidim, da vam danas ne ide ... Naravno, glavni junak je pas. Pas, koji voli gledati utrke formule i velik je oboževatelj Ayrtona Senne. Kaže jedna recenzija, da nam ova knjiga prikazuje, šta to znači biti čovjek. Pa, složio bi se sa time. Zamislite, da se svuda oko vas stoje ljudi pa vas netko pita, kako izgleda ta vaša grupa. Pošto je ljudi toliko, da ne vidite rub te grupe, naravno, da ne znate odgovor. No, sada si zamislite, da stojite vani. Isto pitanje. Vi prošetate malo i vidite, da ljudi stoje u krugu. Eto, ponekad je bolje, da si vani, nego da si unutra (To nije istina, kada ste skupa khmmm ... sa devojkom ... khmmm ili pak, kad pada kiša). Da bi shvatio, šta znači biti čovjek, ponekad moraš pogledati kroz oči psa ... A Street Cat named Bob donosi nam istinitu priču o slučajnom susretu beskučnika i mačka te kako je njihovo prijateljstvo poboljšalo život i jednom i drugom ... Priče o psu i mačku toplo preporučam. U knjizi Muškarac, koji je šetao kroz zidove naiči čete na nekoliko priča: na muškarca, koji je šetao kroz zidove, na ženu, koja je mogla bezbroj puta duplirati samu sebe, na putovanje kroz vrijeme, pa na meni najdražu o bizarnom dekretu vlade, zbog kojeg moraju oni koji ne doprinose ništa državi (beskučniki, umirovljenici, besposleni) prestati postojati do sledečeg mjeseca, tako da ne mogu trošiti resurse koji jim ne pripadaju. A to neminovno dovodi do trejdovanja sa vremenom pa oni bogatiji mogu živjeti duže u određenom mjesecu (recimo 30, 40 ili 50 dana na mjesec), a oni prije spomenuti tek koji dan na mjesec ...

I za kraj nešto slovensko. Zločin bez kazne je dugogodišnji projekt novinara Branka Sobana (mislim, da se radi o prvoj knjigi) - radi se o intervjujima, koje je Soban napravio sa poznatim intelektualcima, političarima, kritičarima vlasti, ... Tematike: Odnos između Islama, Zapada i Rusije. Knjiga, koja puno toga otkriva, ali i zakriva (pošto neki od intervjujanih ljudi govore o istoj stvari, ali imaju o tome potpuno drukčije stajališče ili pak tvrde, da se "to nije dogodilo tako, kako vam kažu drugi" a ti drugi su baš neki od ostalih, čijih intervjuji se nalaze u knjizi).

Howgh! Govorio sam.

Ili kaku kažu Amerikanci: "And that's a wrap." Čekajte, još bolje: "That's all, folks!"

Nema više.

Konec. Finito. End. Koniec. Kraj.

Over and out

Logging off ...

Shutdown sequence initiated.

Meantime, Panzer has left the building.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 29/04/2014 09:22:30
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 03/05/2014 : 16:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Mala obavijest za Zagrepčane U Intersparu u City Centru One West (a vjerojatno toga ima i na drugim mjestima po gradu i državi) imaju akciju knjiga u izdanju ZG naklade - sve po 15 kuna. Ima odličnih stvari u mekom uvezu - Conradovo Srce tame, Mathesonov Ja sam legenda, zbirka Lovecraftovih priča, de Quincy... i još hrpa toga, nisam baš imao vremena pa sam ih samo na brzinu pregledao. Pa ako nekoga zanima, može se opremiti kvalitetnim stvarima po pristupačnoj cijeni
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/05/2014 : 21:18:58  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Uglavnom, stvari od Zagrebačke naklade se mogu tu naći... U nešto jeftinijem izdanju, izdanja kao oni njihovi mekani Nexusi.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 09/05/2014 : 12:44:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
Dark Eden - Chris Beckett



Beckett Počasni gost Sferakona pa je valjda kulturno pročitati nešto njegovo. Nikada ranije nisam čuo za Becketta, ali nakon pročitanog romana ima da si nabavim i ranije radove. Čovjek vrlo dobro piše, naginje ka odličnom :) Smjestio je radnju na udaljeni planet na kojemu nema Zvijezda da ga grije te je sve živo na planetu evoluiralo tako da je spremno za tamu. Nešto kao životinje i biljke u dubokom moru.

Radnja prati Obitelj posjetitelja sa Zemlje - njih 500- tinjak, koji su svi od reda rođaci. Zašto? Na planetu su, naime, ostali samo jedan muškarac Tommy i žena Angela, a njihovi potomci su se u 160 godina razmnožavali - incestom naravno - i razvili se u jedno poprilično bolesno društvo. Kako genom ne trpi incest, u selu je većina ljudi degenerirana, nazadna, no, postoje i oni koji su nadprosječno inteligentni kao što je glavni junak John.

On odluči prekršiti dogme, pravila i sve svete zakone nazadnog plemena i krene istraživati zabranjene dijelove planeta...

Odlična knjige, puna psihologije, sociologije, pedagogije... Vrlo vješto prikazan strani svijet u surovim uvjetima; opisi životinja, biljaka su izvanredni, a sama ideja incestoidnog plemena vrhunska.

Roman nudi odličnu zabavu, ali i ne samo to: kroz avanturističku priču otvara mnoga pitanja o religiji, tradiciji i granicama koje su postavljene pred čovjeka opterećenog društvenim normama. E pa, roman nas podsjeća da postoje i oni, s druge strane ogledala, koji prelaze granice i ruše ucviljene navike te vode čovječanstvo u boljitak.

Top preporuka!

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/05/2014 : 21:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
pročitao sam Ramu II i nisam zadovoljanj
predugačko i razvučeno s mnoštvom likova koji su nelogični u dosta slučajeva
također neka stilistička škrabanja nisu ok
ne teče misao i dijalozi kao u kecu

zanima me kakva je trojka i četvorka
jesu iste ko dvojka

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/05/2014 : 01:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Puno su bolje i vrijedi ih pročitati ali da, to je taj Gentry Lee sindrom koji i ja imam - knjiga je mogla biti u pola kraća i, gle čuda, baš su mogli biti izbačeni dijelovi koje je on napisao.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/05/2014 : 10:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
pa ništda drugo i nije napisao nego u suradnji s arturom
valjda mu je jedino on dopustio da ubacuje smeće i karanje s princom od velsa

wow koga briga za to

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/05/2014 : 10:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
mada kad razmislim s princom od velsa vuče na klarka :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 23/05/2014 : 18:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

pročitao sam Ramu II i nisam zadovoljanj
predugačko i razvučeno s mnoštvom likova koji su nelogični u dosta slučajeva
također neka stilistička škrabanja nisu ok
ne teče misao i dijalozi kao u kecu

zanima me kakva je trojka i četvorka
jesu iste ko dvojka



Iste ako ne i gore. Da je bilo srece Klark bi napisao malo duzi Susret sa Ramom i dao mu nekakav konacan kraj a ovako pisanija u nedogled.

...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 23/05/2014 : 23:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ovakav kakav je kec je savršen
međutim dvojka je karina

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 27/05/2014 : 10:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Yancey: Fifth wave
Knjiga o prvom kontaktu sa vanzemaljcima. Ukratko: minusi - ovakve svemirce smo več vidjeli, glavna junakinja je tinejdžerka sa puškom (ehhh), plus za knjigu je to, da se svemirci ne igraju dugo sa ljudekima, nego u nekoliko napada ubiju večinu stanovništva, ali što je največi minus koji zbilja ubija je to, da je cijela knjiga napisana u stilu Ide naša familija na piknik. Znači, atmosfera poslije ubojstva nekoliko milijardi ljudi je ista kao i prije nego što su svemirci stigli; čak i kad naša junakinja bježi pred neprijateljem. Ne preporučujem.




Welch: Fools Crow
Priča o mitologiji, politiki, načinu života, borbi protiv kulturnog uništenja te neizbježnom i tužnom kraju Samotnih jahača ...




Faldbakken: The Cocka Hola Company, Macht und rebel, Unfun
Skandinavska mizantropija u tri dijela, kojoj ništa nije sveto. Zbilja ništa. Ima tu svega, jer glavni junaci ne mare ni za koga, a njihov život je bizaran i bez ikakvog smisla: seks, nasilje, droge, novac, perverzije, alkohol, laži, nevroze, anarhija, Dan "glas Homera Simpsona" Castallaneta (ma gdje li je njega našao), seks sa djecom, ubojstva djece, ... Knjige, koje razdvajaju čitatelje: neki bi jih spalili, a neki jih obožavaju. Otkačeno na skandinavski način.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 27/05/2014 10:43:04
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 28/05/2014 : 10:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Dve serije (jedna post-apokaliptična, druga utopična, prva za odrasle, druga za djecu), koje su sada vrlo popularne.

Ako vas ne zanimaju, pričekajte na filmove.

http://www.imdb.com/title/tt0435651/
http://www.imdb.com/news/ni28396577/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 28/05/2014 10:46:32
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.68 seconds. Snitz Forums 2000