forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Budućnost domaćeg stripa (odsad i za pesimiste)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

Markos
Webmaster



Croatia
28986 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/03/2016 : 15:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Naravno da je budućnost u digitaliji, samo to i dalje ne rješava problem proizvodnje domaćeg stripa.

Jer, stvar se u konačnici svodi na ovo: mene prava za jednu stranicu npr. Watchmena ili Inkala koštaju cca 10 Eura. Mada su to skuplji primjeri, mogao sam recimo spomenuti Mausa koji košta 3 Eura po stranici, ali dobro. Uglavnom, radi se o vrhuncima strip umjetnosti kao takve. Postoji li domaći autor dovoljno dobar da napravi strip upola (ili bar četvrtinu) dobar kao gore navedeni, po cijeni od 10 Eura po stranici?

Naravno da ne. Jer ako je tako dobar profesionalac, onda radi za amere/francuze/votever za 200-300-400-500-600... Eura po stranici. Oni koji postoje su uglavnom početnici. Tu sad imaju dva momenta: većina ih nije dovoljno dobra (za moje kriterije) da bi bili objavljeni u Fibri, a oni koji jesu - sramota me je ponuditi im 10 Eura po stranici jer to je... pa, sramota. A za ponudit više nema ama baš nikakve ekonomske računice, jer ne možeš postići tiraž i prodaju koja bi opravdala veći honorar. Game over.

E sad, neki drugi izdavač može preuzeti početnike koje je snobovska Fibra odbacila kao nedovoljno dobre i pokušati s njima nešto. Tu sad dolazimo do mora drugih problema, ali, srećom, to više nisu moji problemi:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 21/03/2016 : 16:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Digitalija unekoliko može riješiti probleme i domaćeg stripa kada bi izdavač vidio interes da baci još para i para da domaće ugleda svjetlo međunarodne scene na engleskom, francuskom, njemačkom, talijanskom, španskom, portugalskom, pa što da ne i arapskom, japanskom i kineskom. Možda bi u toj nekoj konstelaciji gdje izdavač radi cijelu platformu za distribuciju, plaća prijevod i pripremu stripa na tri svjetska jezika na primjer, i promociju na međunarodnoj sceni, crtači prihvatili raditi za 10 EUR + provizija od svakog prodatog stripa.

Jer šta im francuzi nude osim para? Prodaju, vidljivost, potencijal budućih poslova. Isto su to nudili magazini u ono doba prije 80ih, a sada je to jedino dostupno putem interneta.

Ali, kao što reče, to nije tvoj problem.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1966 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 21/03/2016 : 16:51:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Jedini pravi grobar hrvatskog stripa je drzava koju boli neka stvar za kulturu a pogotovo za strip a stripentuzijasti poput Macana,Jurice i par ostalih drze grobara za ruku i ne daju mu da baci posljednju lopatu zemlje i do kraja zatrpa lijes.I to je jedina istina.Svi ste se uvatili price o tome kako komercijalizirat domaci strip.A zasto bi uopce triba bit komercijalan i samoisplativ?Strip je umjetnost ka i svaka druga i zasluzuje ka i svaka druga potporu drzave.Koji je to hrvatski film osim par Bresanovih bia uspjesan i komercijalan?Pa svejedno drzava svake godine isfinancira 5-6 filmova iako zna da ti filmovi nikad nece vratit te pare.A zasto se to isto za tisucu puta manje pare nebi moglo napravit i sa stripom i da drzava isfinancira godisnje 5-6 albuma domacih autora?Vise oni u saboru potrose na zderacinu u tjedan dana nego sta bi ih to kostalo.

Sta se tice te utopijske strip revije o kojoj se prica triba svatit da je vrijeme revija davno proslo.Ljudi su prije bili prvo citaci pa tek onda kolekcionari,sad su prvo kolekcionari a tek onda citaci.I zato integrali najbolje prolaze.Najdeblji su i najlipse ih je vidit na polici.Dovoljno je popratit rasprave ovde na forumu kada izadje neki novi strip.Najvise se raspravlja o debljini,uvezu,vrsti papira,prijevodu a tek onda o stripu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 17:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

A što je po tebi ta famozna HRVATSKA STVAR?




pa, meni je to shvaćanje naše povijesti, jedan razvoj koji kulminira u uspostavi RH.
ali ne pričam o nekakvim nazdravičarskim stripovima i dosadnom domoljubnom moraliziranju.

to ne, ali svakako ono "domoljubno" kao lajtmotiv. takvih stripova fali, tj. uopće ni nema.

čini se da je na tom tragu bio Devlić, on je, po meni, krenuo utrti staze. šteta što je prerano prekinut.
ali i ovako, Hermann Gottesberg je nešto najbolje što je uopće dato u hr stripu.
s tim u vezi, Macan nije dobro shvatio Devlića, te je onaj pokušaj završavanja Machu Picchu promašaj. Kod Machu Picchu se otvorilo mjesto podvođenja čitavog stripa pod "hrvatsku stvar", što bi ga lansiralo u puno veće kultove, no što je slučaj sada. ali, neću sada o tome...

da, mogao bih ti sada navoditi, što je meni "hrvatska stvar", koje su to knjige, autori, ali polako. za sada, koliko vidim, uopće se teško nosite sa dosad rečenim, teško probavljate i dosadašnje.

kao šok-terapija će ti biti dovoljna ova usporedba: hrvatski bi strip bio bolji, utemeljeniji i solidniji da izražava barem Thompsona, koji ima sjajan razvoj od sirovih Čavoglava do posljednjeg albuma, koji je već upravo ono što fali hr stripu: dobro artikulirano izražavanje hrvatske stvari.
umjesto toga, imamo patvorenje stvarnosti: juričine eskapade koje se postavljaju IZNAD Thompsona. mislim, to je vic, takvo preskakanje redova, jer Thompson je hrvatska stvarnost sa višeg stanovišta za kojekakve jurica-ironije.

sad će se forumska ljevica i slobodnjaci dići na zadnje noge, pa će se potom našaliti, pa dobaciti i ironizirati, ali o tome se i radi: ironizirati može bilo tko, to je ono lako, a Ljepota je teška.

u ovome trenutku, u Thompsonu ima više Ljepote nego u mojstripu.
uostalom, zato jurica mora mozgati i mozgati "što je pošlo ukrivo". a krivo je sve, od temelja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 17:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nikakva budućnost nije u digitaliji. to su naklapanja.
ako i kada do toga dođe, to će biti instant-gluposti, za jednokratnu upotrebu. nešto tipa kao većina vaših postova, na ovoj (i drugim) temama. ----- (ma zajebavam vas malo;)

onaj pravi strip će biti i ostati na papiru. baš kao ovi koje sada čitate.
takvim stripovima ćete se vraćati i proučavati.

moguće da će se digitalija nametnuti kao ono komercijalno, ali već neshvaćanje (i od strane Torghala) da tema nije komercijalnost stripa pokazuje sav deficit "rasprave o budućnosti hr stripa".
tko želi raditi komercijalno, može raditi kajgod.

ja bih ultimativni hr strip
težak rad
koji će biti komercijalan, ali tko zna kad. ne za autore, osim ako se pogode zvijezde, ako ih pomaze bogovi.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 17:25:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dupli

A što je po tebi ta famozna HRVATSKA STVAR?




pa, meni je to shvaćanje naše povijesti, jedan razvoj koji kulminira u uspostavi RH.
ali ne pričam o nekakvim nazdravičarskim stripovima i dosadnom domoljubnom moraliziranju.

to ne, ali svakako ono "domoljubno" kao lajtmotiv. takvih stripova fali, tj. uopće ni nema.

čini se da je na tom tragu bio Devlić, on je, po meni, krenuo utrti staze. šteta što je prerano prekinut.
ali i ovako, Hermann Gottesberg je nešto najbolje što je uopće dato u hr stripu.
s tim u vezi, Macan nije dobro shvatio Devlića, te je onaj pokušaj završavanja Machu Picchu promašaj. Kod Machu Picchu se otvorilo mjesto podvođenja čitavog stripa pod "hrvatsku stvar", što bi ga lansiralo u puno veće kultove, no što je slučaj sada. ali, neću sada o tome...

da, mogao bih ti sada navoditi, što je meni "hrvatska stvar", koje su to knjige, autori, ali polako. za sada, koliko vidim, uopće se teško nosite sa dosad rečenim, teško probavljate i dosadašnje.

kao šok-terapija će ti biti dovoljna ova usporedba: hrvatski bi strip bio bolji, utemeljeniji i solidniji da izražava barem Thompsona, koji ima sjajan razvoj od sirovih Čavoglava do posljednjeg albuma, koji je već upravo ono što fali hr stripu: dobro artikulirano izražavanje hrvatske stvari.
umjesto toga, imamo patvorenje stvarnosti: juričine eskapade koje se postavljaju IZNAD Thompsona. mislim, to je vic, takvo preskakanje redova, jer Thompson je hrvatska stvarnost sa višeg stanovišta za kojekakve jurica-ironije.

sad će se forumska ljevica i slobodnjaci dići na zadnje noge, pa će se potom našaliti, pa dobaciti i ironizirati, ali o tome se i radi: ironizirati može bilo tko, to je ono lako, a Ljepota je teška.

u ovome trenutku, u Thompsonu ima više Ljepote nego u mojstripu.
uostalom, zato jurica mora mozgati i mozgati "što je pošlo ukrivo". a krivo je sve, od temelja.



Misliš, nešto kao suvremenija verzija Kapetana Hrvatske/Super Hrvoja.

Po pitanju Thompsona se ne slažem, iako ga ni ne slušam (ali, pokušavao sam ga slušati, ustvari upravo te sirove Čavoglave, su ono najbolje od njega, i jedino iskreno...sve ostalo baš djeluje kao kič, domoljubno moraliziranje).
Neki stripovi na Mojstrip su ustvari kritika Thompson-domoljublja (Jurica radi strip o luzeru srpskog porijekla kojem je zlostavljanje u školi označilo sudbinu, a Thorgal opet još otvorenije prikazuje opasnost od nekakve NDH budućnosti).
Sad, ponekad imam dojam da i ljevica pretjeruje, da u svom suprotstavljanju fašizmu vidi svuda neprijatelja, ali ga često ne vidi upravo u - njima samima, jer i suvremeni liberalizam ima itekako mnogo toga što je zaslužilo kritiku.

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 17:28:11
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 17:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Neki stripovi na Mojstrip su ustvari kritika Thompson-domoljublja (Jurica radi strip o luzeru srpskog porijekla kojem je zlostavljanje u školi označilo sudbinu, a Thorgal opet još otvorenije prikazuje opasnost od nekakve NDH budućnosti).



si ti čitao moj post?

pa to baš i govorim!!
baš te "kritike" su bulšit. jer, to nisu nikakve kritke (kritika je postavljanje značenja nečega) nego su loše ironiziranje. ničim poduprto dobacivanje, ismijavanje, gikovština.
takvi stripovi su pandan forumskom spamu.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/03/2016 : 17:34:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Moj ukupni odgovor bi bio: ne nadam se...iliti previše sam toga shvatio da bi si dopustio da sanjam.

>Kao prvo, Markos je sam na "Antologijskim stvarima" rekao: "I Fibra je neodrživa u normalnim uvjetima. I Libellus. Ništa od toga u normalnoj tržišnoj ekonomiji ne bi opstalo, jedino što ih drži je činjenica da se ljudi koji stoje iza tih projekata financiraju iz drugih izvora."

Tako je...ali fibra kao fibra gura dalje, brže, više i žešće. Fibra se prilagodila nenormalnim uvjetima i zato postoji.

>Pa ne radi se o tome koliko to potrošača košta, nego koliko ti od toga dobiješ. Ako 100 ljudi kupi strip po 250 kn, zaradio si 25,000.
Ako 20.000 ljudi kupi strip po 25 kn, zaradio si 500,000. Valjda ti ne moram to objašnjavati.

Naravno. Samo što je prvo realnost, a drugo ne utopija nego znanstvena fantastika.




Greška! U prvom je slučaju PROMET 25 000 kn, dok je zarada nakon plaćenog poreza, plaća, hladnog pogona i ostalih davanja otprilike 10 000 kn, a u drugom je PROMET 500 000 kn, dok je zarada negdje oko 200 000 kn.

I dakako, ludost je i pomisliti da danas postoji 20 000 ljudi koji bi kupili bilo koju i bilo kakvu strip reviju, pa makar u njoj bili najgenijalniji zamislivi stripovi (što je pak stvar osobnih preferencija i ukusa i besmislica je samo po sebi).

Stripoteka jedva kuburi i nastavit će kuburiti pod Darkwoodom, Strip revija zahvaljujući Večernjem se tiska u 3000 primjeraka (tiska, ne i prodaje), Q strip je propao, domaća inačica Stripoteke prije 15-ak ili koliko godina također, Rat-Man je propao na kioscima, Libellusovi magazinski pokušaji izlaska na kioske također.

Zagor se prodaje u najviše 1500 primjeraka, i to extra i klasik, a trabunja se o reviji s nakladom od 20 000 primjeraka.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 21/03/2016 17:36:00
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 17:36:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Neki stripovi na Mojstrip su ustvari kritika Thompson-domoljublja (Jurica radi strip o luzeru srpskog porijekla kojem je zlostavljanje u školi označilo sudbinu, a Thorgal opet još otvorenije prikazuje opasnost od nekakve NDH budućnosti).



si ti čitao moj post?

pa to baš i govorim!!
baš te "kritike" su bulšit. jer, to nisu nikakve kritke (kritika je postavljanje značenja nečega) nego su loše ironiziranje. ničim poduprto dobacivanje, ismijavanje, gikovština.
takvi stripovi su pandan forumskom spamu.



Čitao sam, zato sam i prepričao stripove da naglasim poantu. Ali se ne slažem da su to loši stripovi, iako to nije onaj tip stripa koji bi meni bio najdraži. Ali dovoljno su zanimljivi da me zanima kraj :) Tek ih onda mogu i prosuditi kako spada.

Jesi ti čitao Domovinski Rat u stripu? Je li to npr ono što bi ti htio vidjeti kod domaćeg stripa?

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 17:37:57
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 17:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da
ali puno jače bolje
domovinski rat u stripu je nešto kao stidljivi pokušaj. to je slabo, uglavnom.

mojstrip su loši stripovi. doduše, nisam ni čitao, ali zar je to važno;)
bez zajebancije, vidio sam malo jurice i kad mi je počeo kenjkati sa zlostavljanim srbinom, meni se prikenjalo od te kvazihigijenike.
pratio sam malo zlato, i čak je solidno nacrtano. zanimalo me jer je vestern, ali ima 2 otežavajuće okolnosti: 1. ne volim digitalno, ne mogu to svariti 2. scenarij mi nije nešto, plus, dupli me teško razočarao, baš ono što se kaže, ljudski kolaps, pa ne vidim da bi on mogao biti na idejnoj razini.

torghala također ne pratim, jer sam jednom učinio mazohistički rad i pročitao Mirakul na netu. ali to je također slaba higijenika, plus ružno nacrtano.
torghal pokazuje neke iskre, ali treba ga 10 godina preodgajati i učiti da bi izražavao bolje stvari, Ljepotu.

ostale koji su tamo niti znam niti me privlače (čim su tamo)
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 17:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Meni su opet Juričin i Thorgalov strip najzanimljiviji tamo. Uz Rexya, ali taj se malo vuče i sporo ide :) A i Mzungu Luka nije loš.
Od Duplog mi je puno bolja bila Na Mjestu Vojna koja je objavljivana na forumu, Zlato mi ne paše jer mi boja ne ide uz njegov crtež i jer mi se više čini kao neka posveta Starom Mačku (kojeg nisam čitao, ali mi je poznat) nego kao samostalan rad.
Ovi ostali radovi me nisu vizualno privukli, pa ih nisam ni čitao pažljivo.

Inače, Thorgalu dugujem što sam uopće na forumu jer sam se nakon dugog razdoblja bez ikakvog interesa za strip vratio stripu djelom i zbog toga što sam počeo pratiti radove koje je on ovdje stavljao :) Svaki dan bih pogledao je li izašla nova tabla, iako se nisam javljao.

Mirakul je dobar strip, iako nije vizualno privlačan ima dobro kadriranje i scenarij. A postojala je i ta "komunikacija" :) Ljudi su komentirali table, predviđali što će sljedeće biti itd. Sve je to davalo neku dodatnu dimenziju. Ipak, vjerujem da su od Thorgala/Radoje ipak najbolje "Boje moga grada".

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 17:59:51
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/03/2016 : 18:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
Znam da to ne pomaze mojemu slucaju, jer je samo drugi smjer kenjkanja, ali Ironija se zove tako po Arsenovoj pjesmi Vrijeme ironije i zapravo je zamisljena kao kritika nihilistickog ironiziranja svega (to je ponajvise samokritika, jer mi je osobno jako tesko iskljuciti tu potrebu za cinizmom).

Ali to sve naravno nema nikakve veze sa onim cega se ponajvise bojim, a stinky zahtijeva: nacionalni ponos i formiranje drugosti prema drugim nacijama (koje btw. nisu nikakva povijesna cinjenica nego dvjestotinjak godina stara izmisljotina na razini cijele Europe).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 18:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
mi je puno bolja bila Na Mjestu Vojna



i to sam se natjerao pročitati
mislim, natjerao, jer je na netu, a mene zanima samo papir

ta Vojna je zanimljiv slučaj. kao i Mirakul.
praktički poluradovi, a IPAK SU ODJEKNULI BOLJE NEGO, VALJDA SVE ŠTO JE POKUŠAVAO MACAN U Q-u.
već ta okolnost je znakovita (i porazna po hr strip)

uglavnom, Vojna ima neke iskre, kao i Mirakul, ali, kad sve zbrojim i oduzmem - ipak je to slabo.
Vojna se nekako približuje "hrvatskoj stvari" i to je ono što je mene i zanimalo, ali je, na žalost, dupli odvodi u nekakvu univerzalnost, priča svoju priču. to je priča apstraktnog čovjeka, univerzalnog, a ne hrvatskog. dupli nije Pascal da može ispaljivati univerzalne istine, pa i priča tone u sivilo općega. ovo što je on "doživio", može doživjeti bilo tko, pa i oni tipovi iz Biloxi Bluesa.

uostalom, najkraća kritika, te upravo razorna Vojne glasi: sviđa se i Srbima.
čak su srpski forumaši davali pohvale. može li biti razornije stvari za Vojnu??!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 18:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

Znam da to ne pomaze mojemu slucaju, jer je samo drugi smjer kenjkanja, ali Ironija se zove tako po Arsenovoj pjesmi Vrijeme ironije i zapravo je zamisljena kao kritika nihilistickog ironiziranja svega (to je ponajvise samokritika, jer mi je osobno jako tesko iskljuciti tu potrebu za cinizmom).

Ali to sve naravno nema nikakve veze sa onim cega se ponajvise bojim, a stinky zahtijeva: nacionalni ponos i formiranje drugosti prema drugim nacijama (koje btw. nisu nikakva povijesna cinjenica nego dvjestotinjak godina stara izmisljotina na razini cijele Europe).



Nacionalni ponos ne mora nužno značiti i nacionalnu mržnju.
A nacija je činjenica ako zbog ničeg drugog, a onda zato što većina pripadnika nacije vjeruju u nju :) Pokušaji da se to nasilno izbriše su obično loše završili.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 18:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Zoroasterixx
mi je puno bolja bila Na Mjestu Vojna



i to sam se natjerao pročitati
mislim, natjerao, jer je na netu, a mene zanima samo papir

ta Vojna je zanimljiv slučaj. kao i Mirakul.
praktički poluradovi, a IPAK SU ODJEKNULI BOLJE NEGO, VALJDA SVE ŠTO JE POKUŠAVAO MACAN U Q-u.
već ta okolnost je znakovita (i porazna po hr strip)

uglavnom, Vojna ima neke iskre, kao i Mirakul, ali, kad sve zbrojim i oduzmem - ipak je to slabo.
Vojna se nekako približuje "hrvatskoj stvari" i to je ono što je mene i zanimalo, ali je, na žalost, dupli odvodi u nekakvu univerzalnost, priča svoju priču. to je priča apstraktnog čovjeka, univerzalnog, a ne hrvatskog. dupli nije Pascal da može ispaljivati univerzalne istine, pa i priča tone u sivilo općega. ovo što je on "doživio", može doživjeti bilo tko, pa i oni tipovi iz Biloxi Bluesa.

uostalom, najkraća kritika, te upravo razorna Vojne glasi: sviđa se i Srbima.
čak su srpski forumaši davali pohvale. može li biti razornije stvari za Vojnu??!





Pa nije to strip koji se bavi Domovinskim Ratom da bi se sad netko iz Srbije trebao osjećati prozvanim (nije da bi i inače trebao).

Jel ti inače očekuješ od hrvatskih strip autora da budu prije svega Hrvati? Jer od Nolitte npr nitko ne očekuje da bude prije svega Talijan jer je Zagor univerzalan lik, njegov autor je također takav.

Za Vojnu, možda je točno što ti kažeš da svatko može doživjeti takvo iskustvo...ali ga ne može svatko pretvoriti u strip i dobro nacrtati :)

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 18:15:45
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 18:17:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica
zapravo je zamisljena kao kritika nihilistickog ironiziranja svega



???!

kad bi ti to ovoga trena imao na papiru, volio bih vidjeti pažljivije i dati svoj sud.

ono što sam, priznajem, malo pogledao, ni blizu ovoga što ti sada tvrdiš.

quote:
nacionalni ponos i formiranje drugosti prema drugim nacijama (koje btw. nisu nikakva povijesna cinjenica nego dvjestotinjak godina stara izmisljotina na razini cijele Europe)


ma ne da mi se o tome
već sam čuo ove tvoje "argumente" i to je najobičnije prežvakavanje
gle, možeš si ti utvarati da je izmišljotina, ali istovremeno si skroz određen tim izmišljotinama, bez da te se išta pita.
povijesni razvoj vodi izmišljotinama, što ćeš, tako je to, ja samo konstatiram ono što vidim.
i za razliku od tebe, nemam problema to prihvatiti i procesuirati na bolji način, poimati stvarnost kakva jest.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 18:25:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Jel ti inače očekuješ od hrvatskih strip autora da budu prije svega Hrvati?



načelno ne
ali u ovim okolnostima, u kojima nemamo dva-tri stripa na razini - pa, da.

bolje rečeno, očekujem da izraze hrvatsku stvar
to bi, naime, bio dobar početak oporavka hr stripa

quote:
Pa nije to strip koji se bavi Domovinskim Ratom


ali se bavi tim vremenom, kada dolazi "hrvatska stvar" u prvi plan.
u svakom slučaju, rekao sam što je ZA MENE ključna greška Vojne. da je to moglo (i moralo) biti bolje, da je moralo izraziti više toga u predvečerje Domovinskog rata, više partikularnog, tako ja to mislim i to je moje mišljenje.

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 18:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Jel ti inače očekuješ od hrvatskih strip autora da budu prije svega Hrvati?



načelno ne
ali u ovim okolnostima, u kojima nemamo dva-tri stripa na razini - pa, da.

bolje rečeno, očekujem da izraze hrvatsku stvar
to bi, naime, bio dobar početak oporavka hr stripa

quote:
Pa nije to strip koji se bavi Domovinskim Ratom


ali se bavi tim vremenom, kada dolazi "hrvatska stvar" u prvi plan.
u svakom slučaju, rekao sam što je ZA MENE ključna greška Vojne. da je to moglo (i moralo) biti bolje, da je moralo izraziti više toga u predvečerje Domovinskog rata, više partikularnog, tako ja to mislim i to je moje mišljenje.





OK, fali ti dobar strip koji bi se bavio tematikom Domovinskog rata (ili hrvatskom stvari, ali vjerujem da si prije svega mislio na devedesete). No onda nije problem u Vojni nego u tvojim očekivanjima da će se strip možda pozabaviti onim stvarima koje te zanimaju, to se nije dogodilo, ali ovdje si ti preslikao da se strip mora baviti tim i tim, iako Dupli vjerojatno nije na to ni pomišljao kad ga je išao raditi.

Ali mislim da se varaš ako misliš da bi nekakav, čak i kvalitetan, strip s domoljubnom tematikom bio spas. On ne bi postao Zagor, bio bi isto što i Macanovi ili Juričini radovi, osim što bi ga možda čitali ljudi drugog političkog gledišta. Ali za većinu stanovništva on bi ostao nezamjećen, ostao bi kako ti kažeš "unutar četiri zida".

Jedan od razloga - možda glavni - Zagorove popularnosti je što je univerzalan, nadžanrovski, nadpolitički. Zato stripovi koji se bave samo jednim mjestom i vremenom i bez prave poruke ne mogu to biti.
Da sad ne spominjem druge prepreke stripu danas kao što je digitalizacija itd.

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 18:37:05
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 18:41:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ma, kad bi bar bilo tako jednostavno kako si ti to fino postavio.

Znači:
1. ne treba se baviti isključivo Domovinskim ratom. (može i emigracijom, haha)

2. nema problema ni u Vojni ni u mojim očekivanjima. jedno i drugo je sasvim okje, kao jedna postojeća stvar u svijetu, ako baš tako hoćeš.

3. dupli može pomišljati što mu drago; ja također

4. ljudi se svejedno žale na hr strip. mislim, nisam ja otvorio topik niti poveo raspravu.

5. pitanje jest: tko bolje pomišlja: dupli ili ja, bez obzira što nam nitko ne priječi da pomišljamo što nam drago.

6. ja mislim da ja.

7. ali, kao što ti dobro znaš, istovremeno sam paskalovski tip, dijalektičan i u svim mogućim ljudskim kontradiktornostima, pa dozvoljavam da i drugi znaju nešto sićušno.

8. ali onda se to opet preokreće i baš samim tim što sadržim sve te kontradikcije, jesam upravo najviše ljudski, takorekuć, prototip ljudskog u usporedbi sa...

9. neću reći kime, jer sam i dobar.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7836 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 21/03/2016 : 18:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Naravno da je budućnost u digitaliji, samo to i dalje ne rješava problem proizvodnje domaćeg stripa.

Jer, stvar se u konačnici svodi na ovo: mene prava za jednu stranicu npr. Watchmena ili Inkala koštaju cca 10 Eura. Mada su to skuplji primjeri, mogao sam recimo spomenuti Mausa koji košta 3 Eura po stranici, ali dobro. Uglavnom, radi se o vrhuncima strip umjetnosti kao takve. Postoji li domaći autor dovoljno dobar da napravi strip upola (ili bar četvrtinu) dobar kao gore navedeni, po cijeni od 10 Eura po stranici?

Naravno da ne. Jer ako je tako dobar profesionalac, onda radi za amere/francuze/votever za 200-300-400-500-600... Eura po stranici. Oni koji postoje su uglavnom početnici. Tu sad imaju dva momenta: većina ih nije dovoljno dobra (za moje kriterije) da bi bili objavljeni u Fibri, a oni koji jesu - sramota me je ponuditi im 10 Eura po stranici jer to je... pa, sramota. A za ponudit više nema ama baš nikakve ekonomske računice, jer ne možeš postići tiraž i prodaju koja bi opravdala veći honorar. Game over.

E sad, neki drugi izdavač može preuzeti početnike koje je snobovska Fibra odbacila kao nedovoljno dobre i pokušati s njima nešto. Tu sad dolazimo do mora drugih problema, ali, srećom, to više nisu moji problemi:)

Da, 10 eura je tužno, ali tvoji razlozi su više nego jasni i opravdani. Da,glupo mi je dobiti 10 eura po tabli kad me strip revija plaća više nego duplo...ali game over ne mora biti.
Eto (naravno pod uslovom da iznjedrim nešto dovoljno dobro) meni ne bi bio problem biti toliko plaćen kad bi postojala mogućnost dodatne zarade. Kad bi se to nakon objave nudilo strancima po festivalima, itd. kako to već ide...i kad bi to radio netko s pravim vezama, kontaktima i imenom. Nakon eventualne prodaje dio kolača meni, dio izdavaču. Pa i da ne prođe bio bih u miru jer bi znao da sam pokušao. Pa sve strane firme, valjda, prodaju prava po cijelom svijetu. Hrvatskom stripu treba upravo to, ne možemo sanjariti da ćemo crtati u hrvatskoj, objavljivati u hrvatskoj i živjeti od toga.
...no jasno mi je da se tebi ili nekom drugom poput tebe koji radi ono što voli ne zajebava s takvim stvarima ili da ga taj dio procesa ne zanima. To je sasvim u redu i pošteno, bez obzira što bi ja volio da nije tako.
Poanta:Moj stav je da hrvatski strip treba menađera za svjetsko tržište. Dakako, prije toga treba postojati kvaliteta...a mislim da se nešto i da pronaći.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 21/03/2016 : 18:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Svi ste se uvatili price o tome kako komercijalizirat domaci strip.

A pazi, nije to samo priča o prodaji stripa kao stripa, nego i kako doći do što šire publike. Zato i svaki autor kojeg poznajem ne razmišlja o granicama i drago mu je čuti da ga čitaju bilo gdje. A gdje će ga više čitati na hrvatskom/srpskom/bosanskom/crnogorskom/slovenskom/makedonskom jeziku nego na prostoru koji je jednoć nazivao svojom domovinom i otadžbinom (ove koji su rođeni u 90im ne računam jer oni još uvijek ne znaju ni da treba to neko pročitati). Ja nekako to tako gledam jer se strip, ni onaj od 3 eura po stranici ni onaj od 300 nikome ne isplati ko taj strip ne uspije prodati u filmove (animirane i redovne) ili video igrice.

Na tom tragu...
quote:

Pa svejedno drzava svake godine isfinancira 5-6 filmova iako zna da ti filmovi nikad nece vratit te pare.A zasto se to isto za tisucu puta manje pare nebi moglo napravit i sa stripom i da drzava isfinancira godisnje 5-6 albuma domacih autora?Vise oni u saboru potrose na zderacinu u tjedan dana nego sta bi ih to kostalo.


Ovo je bez daljnjeg ali film ima jednu bitnu karakteristiku koju strip ne može imati: kino dvoranu u svakom većem mjestu. U jednu projekciju neka stane 100injak ljudi (a neka je hrvatski film pa da kažemo da ih je 15), tri projekcije dnevno, budimo pesimistični pa neka bude 5 dana uopće gledatelja, to mu ga dođe preko 200 ljudi po kino dvorani koji vide logo hrvatske vlade/ministarstva. Neka još 200injak ljudi u cijeloj državi kupi DVD sa tim logom, mašala. A prosječan tiraž stripa je 500, a neće ga toliko ljudi kupiti, posebno ako je hrvatski.

Šta hoću reći, vlada tu plaća reklamu, isto kao što plaća u rijetkim stripovima koje podrže. Jebe se njima živo za umjetnost i umjetnika, bez obzira ko je na vlasti i o kojoj državi govorimo.

quote:
Najdeblji su i najlipse ih je vidit na polici.Dovoljno je popratit rasprave ovde na forumu kada izadje neki novi strip.Najvise se raspravlja o debljini,uvezu,vrsti papira,prijevodu a tek onda o stripu.


Uvijek mi padne na pamet jedna čistačica koja je došla u stan i krenula s mamom vadit stvari iz vitrina, a tamo naravno, komplet Meše, Ive, pa masa ovih i onih naslova (mislim da smo u tom trenutku još uvijek imali i neku jugoslovensku antologiju koja je bila pozamašna). Pitanja su išla od „A šta će vam ovolike knjige?“ do konstatacije da, ako budemo htjeli prodati, da joj javimo. Zašto? Pa zato što joj je baš trebalo u dnevnom boravku jedno metar knjiga da popuni.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 18:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pazi, vjerujem da je itekako moguće napraviti dobar strip s domoljubnom tematikom, ali da bi uopće imao ikakvu šansu, on mora biti i univerzalan. Hrvatski i svjetski :)
Znači, bez dnevne politike, bez kič domoljublja, bez jeftinog moraliziranja, takav da kad bi ga u ruke uzeo i neki Amerikanac, bio bi mu zanimljiv, a usput ga malo i zainteresirao na tu malu zemljicu na raskrižju Balkana :)

Edited by - Zoroasterixx on 21/03/2016 18:46:14
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/03/2016 : 18:47:59  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Nacionalni ponos ne mora nužno značiti i nacionalnu mržnju.



pošto si izrazio simpatije prema mojemu stripu ("dovoljno su zanimljivi da me zanima kraj"), razvidno je da si osoba iskričave inteligencije i istančanog ukusa, pa se bojim pisati nešto što će ti se možda učiniti očiglednim... preskoči ako peglam bezveze po onome što odavno znaš (stinky je to milijun puta čuo i od mene i od drugih, pa se njemu ni ne obraćam):

radili su psiholozi nekakav eksperiment (ne znam puno o metodologiji, nisam dubinski analizirao, ali općeprihvaćeno je, čini mi se i ponavljano, pa valjda je sve u redu) gdje su uzeli dvije grupe studenata koje nemaju apsolutno nikakve objektivne razloge da se grupiraju i - podijelili ih na umjetni način. podvalili su im i po jednog (u tradiciji naše nacionalne književnosti nazvat ću ih) intrigantima: u jednu Grdana, u drugu Grgu Čokolina, da prave p***darije i iritiraju onu drugu grupu.

rezultat: kad su govorili o intrigantu iz one druge skupine, nedužni studenti govorili su o njemu kao lošoj osobi i spletkaru; kad su govorili o intrigantu iz svoje skupine - kritirizali su njegova djela, ne osobu. obrnuto je, naravno, vrijedilo za pozitivna mišljenja i djela.

elem, koliko god mi možda mislili (a stinky je nažalost i te kako u pravu da izvan tog okvira u ovom trenutku nismo u stanju misliti, nitko od nas) da nemamo mržnje prema "drugima", samim time što nekoga gledamo kao "svoga" stvorili smo plodno tlo za demonizaciju i mržnju prema onom "drugome" jer - on više za svoja djela ne odgovara samo činom, nego i samom svojom osobom, štoviše, možda i specifičnim osobinama čitave svoje nacije koja je, ne znam - genocidna, pohlepna, mrzilačka...

zato mislim da je - pogotovo kad govorimo o stripu koji stinky želi, a koji može poslužiti kao pozitivan primjer, motivacija i smjerokaz prema pravim vrijednostima - svako potvrđivanje "drugosti", pa čak i kroz ljubav prema "istosti" na nekoj razini opasno.

pogledaj samo ovu grotesknu predstavu sa crvenima i crnima u našoj politici! nacrtao sam i jedan (vjerojatno glupasti stripić) o tome, pa ga ovdje nudim stinkyu da se uvjeri koliko sam zapravo duboko potonuo u svojem dekadentnom nerazumijevanju postojanja jasne opreke dobrih i zlih, a zabavit će ga i činjenica da (usprkos mojem odbijanju etikete ironije) je strip izveden upravo u jasnom ključu - ironiziranja:

Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1966 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 21/03/2016 : 18:51:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Meni su opet Juričin i Thorgalov strip najzanimljiviji tamo. Uz Rexya, ali taj se malo vuče i sporo ide :) A i Mzungu Luka nije loš.
Od Duplog mi je puno bolja bila Na Mjestu Vojna koja je objavljivana na forumu, Zlato mi ne paše jer mi boja ne ide uz njegov crtež i jer mi se više čini kao neka posveta Starom Mačku (kojeg nisam čitao, ali mi je poznat) nego kao samostalan rad.
Ovi ostali radovi me nisu vizualno privukli, pa ih nisam ni čitao pažljivo.

Inače, Thorgalu dugujem što sam uopće na forumu jer sam se nakon dugog razdoblja bez ikakvog interesa za strip vratio stripu djelom i zbog toga što sam počeo pratiti radove koje je on ovdje stavljao :) Svaki dan bih pogledao je li izašla nova tabla, iako se nisam javljao.

Mirakul je dobar strip, iako nije vizualno privlačan ima dobro kadriranje i scenarij. A postojala je i ta "komunikacija" :) Ljudi su komentirali table, predviđali što će sljedeće biti itd. Sve je to davalo neku dodatnu dimenziju. Ipak, vjerujem da su od Thorgala/Radoje ipak najbolje "Boje moga grada".


Hvala ti za ovo.To je valjda najbolji kompliment koji neki strip autor moze cut.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 19:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Nacionalni ponos ne mora nužno značiti i nacionalnu mržnju.



pošto si izrazio simpatije prema mojemu stripu ("dovoljno su zanimljivi da me zanima kraj"), razvidno je da si osoba iskričave inteligencije i istančanog ukusa, pa se bojim pisati nešto što će ti se možda učiniti očiglednim... preskoči ako peglam bezveze po onome što odavno znaš (stinky je to milijun puta čuo i od mene i od drugih, pa se njemu ni ne obraćam):

radili su psiholozi nekakav eksperiment (ne znam puno o metodologiji, nisam dubinski analizirao, ali općeprihvaćeno je, čini mi se i ponavljano, pa valjda je sve u redu) gdje su uzeli dvije grupe studenata koje nemaju apsolutno nikakve objektivne razloge da se grupiraju i - podijelili ih na umjetni način. podvalili su im i po jednog (u tradiciji naše nacionalne književnosti nazvat ću ih) intrigantima: u jednu Grdana, u drugu Grgu Čokolina, da prave p***darije i iritiraju onu drugu grupu.

rezultat: kad su govorili o intrigantu iz one druge skupine, nedužni studenti govorili su o njemu kao lošoj osobi i spletkaru; kad su govorili o intrigantu iz svoje skupine - kritirizali su njegova djela, ne osobu. obrnuto je, naravno, vrijedilo za pozitivna mišljenja i djela.

elem, koliko god mi možda mislili (a stinky je nažalost i te kako u pravu da izvan tog okvira u ovom trenutku nismo u stanju misliti, nitko od nas) da nemamo mržnje prema "drugima", samim time što nekoga gledamo kao "svoga" stvorili smo plodno tlo za demonizaciju i mržnju prema onom "drugome" jer - on više za svoja djela ne odgovara samo činom, nego i samom svojom osobom, štoviše, možda i specifičnim osobinama čitave svoje nacije koja je, ne znam - genocidna, pohlepna, mrzilačka...

zato mislim da je - pogotovo kad govorimo o stripu koji stinky želi, a koji može poslužiti kao pozitivan primjer, motivacija i smjerokaz prema pravim vrijednostima - svako potvrđivanje "drugosti", pa čak i kroz ljubav prema "istosti" na nekoj razini opasno.

pogledaj samo ovu grotesknu predstavu sa crvenima i crnima u našoj politici! nacrtao sam i jedan (vjerojatno glupasti stripić) o tome, pa ga ovdje nudim stinkyu da se uvjeri koliko sam zapravo duboko potonuo u svojem dekadentnom nerazumijevanju postojanja jasne opreke dobrih i zlih, a zabavit će ga i činjenica da (usprkos mojem odbijanju etikete ironije) je strip izveden upravo u jasnom ključu - ironiziranja:





Ali nije rješenje ni umjetno ukinuti nacije, može se reći da je nacija povijesni konstrukt, ali činjenica je da postoji. No univerzalnost se ne bi trebala nužno dostići odbacivanjem nacije, već njenim prihvaćanjem. Ljudi koji su opsjednuti krvnim zrncima su nesigurni u sebe i žele dokazati svoje hrvatstvo traženjem neprijatelja.
Ali onom koji može integrirati svoju narodnost sa univerzalnim čovječanstvom ne treba ništa od svega toga. Zato domoljubni strip ne mora čak ni biti npr kritičan prema Srbima, čak se u njemu ne moraju ni spomenuti.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000