forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Budućnost domaćeg stripa (odsad i za pesimiste)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 19:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Meni su opet Juričin i Thorgalov strip najzanimljiviji tamo. Uz Rexya, ali taj se malo vuče i sporo ide :) A i Mzungu Luka nije loš.
Od Duplog mi je puno bolja bila Na Mjestu Vojna koja je objavljivana na forumu, Zlato mi ne paše jer mi boja ne ide uz njegov crtež i jer mi se više čini kao neka posveta Starom Mačku (kojeg nisam čitao, ali mi je poznat) nego kao samostalan rad.
Ovi ostali radovi me nisu vizualno privukli, pa ih nisam ni čitao pažljivo.

Inače, Thorgalu dugujem što sam uopće na forumu jer sam se nakon dugog razdoblja bez ikakvog interesa za strip vratio stripu djelom i zbog toga što sam počeo pratiti radove koje je on ovdje stavljao :) Svaki dan bih pogledao je li izašla nova tabla, iako se nisam javljao.

Mirakul je dobar strip, iako nije vizualno privlačan ima dobro kadriranje i scenarij. A postojala je i ta "komunikacija" :) Ljudi su komentirali table, predviđali što će sljedeće biti itd. Sve je to davalo neku dodatnu dimenziju. Ipak, vjerujem da su od Thorgala/Radoje ipak najbolje "Boje moga grada".


Hvala ti za ovo.To je valjda najbolji kompliment koji neki strip autor moze cut.



Ma ništa :) Da ti pravo kažem, počeo sam te pratiti negdje kad si radio Štrumfove. Pročitao sam Mirakula jer sam naletio na pozitivnu recenziju i nisam se razočarao, iako ti je tada crtež bio pomalo nedorađen :)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 19:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Pazi, vjerujem da je itekako moguće napraviti dobar strip s domoljubnom tematikom, ali da bi uopće imao ikakvu šansu, on mora biti i univerzalan. Hrvatski i svjetski :)
Znači, bez dnevne politike, bez kič domoljublja, bez jeftinog moraliziranja, takav da kad bi ga u ruke uzeo i neki Amerikanac, bio bi mu zanimljiv, a usput ga malo i zainteresirao na tu malu zemljicu na raskrižju Balkana :)



s time se slažem
to sam i rekao, gore negdje: univerzalno, ali kroz partikularno.

(dakle, mora biti baš hrvatske partikularnosti, a ne samo apstraktnih ljudskih prava i sličnih, čisto demagoških, "kvaliteta". jer se, u tom slučaju, događa suprotno: unvierzalno, u općim deklamacijama, izvrće se u ideološko, dogmatično i, na kraju krajeva, bedasto moraliziranje)
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1410 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2016 : 19:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Jedini pravi grobar hrvatskog stripa


OK, da riješimo prvo to s "grobarenjem".
Ja sam podržavatelj MojStripa od prvoga dana i fan mnogih autora okupljenih oko njega.
Ono što mene muči je selidba stripa na internet ("kao takva"). I o tome sam progovorio odmah prvi dan nakon prvog predstavljanja vašeg magazina:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46426

Ovaj pasus sumira sve moje tadašnje i današnje dvojbe:

OK, strip se seli na internet. Ali seli li se on time u novi stan (gdje ima zapoceti novi zivot, mozda i bolji od onoga koji je imao na papiru), ili u djecji vrtic (odnosno u kaos amaterizma, dilentantizma i radova za koje vise nemamo instancu urednika/kriticara da nam jamci kako je vrijedno na njih utrositi vrijeme), ili mozda u staracki dom (kamo ne odlazi svojom voljom, vec zato sto nema izbora, jer je jednostavno ishlapio, i gdje nema sto posebno docekati osim smrti)...?


Možda ćeš me pitati zašto bi strip dočekao smrt na internetu, odnosno u digitalnom obliku. Odgovor je: zato što tako nikad neće hraniti autore. Pa ga neće imati tko crtati osim amatera. Oni koji misle da je u digitaliji budućnost ičega, ispuštaju iz vida taj jedan mali problem - digitaliju je jako teško naplaćivati, pogotovo u zemljama poput naše. O materijalnosti kulturnoga objekta bi se isto dalo svašta reći (kao što sam već više puta govorio, strip na polici ili stoliću za kavu daje jedan "štih" prostoru, a to digitalija nikad ne može postići), no ovom prilikom neću o tome, jer nije direktno povezano s tim grobarenjem. Problemi s naplatom digitalije jesu jer, velim, ako strip ne hrani autore, oni ga neće moći raditi. To se vidi i na MojStripu - Ivan Marušić vam fali u barem svakom drugom broju jer, avaj, mora od nečega i živjeti.

quote:
je drzava koju boli neka stvar za kulturu a pogotovo za strip a stripentuzijasti poput Macana,Jurice i par ostalih drze grobara za ruku i ne daju mu da baci posljednju lopatu zemlje i do kraja zatrpa lijes.I to je jedina istina.Svi ste se uvatili price o tome kako komercijalizirat domaci strip.A zasto bi uopce triba bit komercijalan i samoisplativ?Strip je umjetnost ka i svaka druga i zasluzuje ka i svaka druga potporu drzave.Koji je to hrvatski film osim par Bresanovih bia uspjesan i komercijalan?Pa svejedno drzava svake godine isfinancira 5-6 filmova iako zna da ti filmovi nikad nece vratit te pare.A zasto se to isto za tisucu puta manje pare nebi moglo napravit i sa stripom i da drzava isfinancira godisnje 5-6 albuma domacih autora?Vise oni u saboru potrose na zderacinu u tjedan dana nego sta bi ih to kostalo.


S parazitiranjem kulture na državnoj sisi postoji tisuću problema. Međutim, ako netko zna kako od države izvući lovu za stripove - samo naprijed.

quote:

Sta se tice te utopijske strip revije o kojoj se prica triba svatit da je vrijeme revija davno proslo.Ljudi su prije bili prvo citaci pa tek onda kolekcionari,sad su prvo kolekcionari a tek onda citaci.I zato integrali najbolje prolaze.Najdeblji su i najlipse ih je vidit na polici.Dovoljno je popratit rasprave ovde na forumu kada izadje neki novi strip.Najvise se raspravlja o debljini,uvezu,vrsti papira,prijevodu a tek onda o stripu.



Nekoliko stvari.
Prvo, do pričanja o toj "utopijskoj" strip reviji smo došli sasvim slučajno. Ne znam jesi li pratio prvi topic, ali stvar je išla ovako. Ja sam sasvim usputno, komentirajući stinkyjev tekst o navodnom "fenomenu Zagor", rekao: "Ma, to je samo hype. Isto kao što je samo hype da je Fibra najbolji domaći izdavač. Meni nije, jer, iako su ta izdanja savršena u svakom pogledu, previše koštaju za prosječni domaći džep. Bolje bi bilo da se radila revija za kioske pa da ljudi čitaju stripove na jeftinom, a ne da ih sanjaju na skupom papiru". Dakle, sva je priča krenula sasvim slučajno, a nisam vam je ja imao namjeru ovdje predstavljati kao potencijalni projekt. Čisti offtopic koji je metastazirao preko svake mjere.
Drugo, pričati o tome bi li neka hipotetska revija uspjela, a da se apsolutno nikakav detalj o njoj ne zna, je kao pričati o tome bi li se prodavao slatkiš za koji ne znamo ni je li zapravo keks, bombon ili čokoladica. Imati, pak, o tome ne samo načelna nego i veoma snažna stajališta, potcjenjivati sugovornika kojeg se i ne poznaje, nazivati ga narcisom s napoleonskim kompleksom i slično - nije potrebno dovršiti rečenicu.
Ja sam se prije nekih godinu i pol, kad sam se vratio u Hrvatsku, planirao upustiti u izdavanje jedne revije, koja ne bi bila čisto stripovska, nego bi imala i druge sadržaje, tako da ne bi ovisila isključivo o stripovskoj publici. Ja bih sam radio dizajn i prijelome, ilustrirao naslovnice, crtao bar jedan strip unutra, pisao bar poneki tekst u svakom broju, tako da bi neki troškovi u startu bili eliminirani. Uz to bih zaposlio, na zajedničkim projektima, neke domaće autore za koje smatram da su ultratalentirani. I sve bih koncipirao tako da ima prema čemu rasti, da se ne drži ustaljenih gabarita domaćih strip magazina... Onda se, kako to već ide, preko noći uspostavilo da na računu imam 20.000kn manje nego sam mislio da ću imati i taj se san možda i zauvijek raspršio. Sad sam ga ovdje sasvim slučajno, samo zbog nekog metastaziranog offtopica spomenuo. I evo ti čitavog niza uvreda, omalovažavanja, dociranja... a da nitko nije ni čuo što sam uopće zamislio, niti uopće znao da sam išta zamislio.
Tako da bih molio da se prestane dalje o tome tupiti. Jedini način da se sazna može li neki projekt uspijeti jest da se pokuša. I, ako mi se ikad stvari opet poslože, a onda ne rasprše preko noći, ja ću svakako pokušati. Ali trenutno i na ovom mjestu o tom "utopijskom" projektu više ne želim.

Edited by - culture vulture on 21/03/2016 21:46:02
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/03/2016 : 19:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Tako da bih molio da se prestane dalje o tome tupiti.


meni je i dalje drago da je ova tema započeta, bez obzira na okolnosti, jer imam prilike pročitati neka razmišljanja koja do sad nisam znao.
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1971 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 21/03/2016 : 19:26:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
culture vulture-Nije moj post bia nikakav napad na tebe,ja tebe cijenim i postujem kao odlicnog crtaca.Samo san iznia svoje misljenje,ne znaci to da ja moram bit u pravu.Sta se tice parazitiziranja kulture na drzavnoj sisi to je nesto sta je normalno.Kultura bez pomoci drzave ne moze opstat.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/03/2016 : 19:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

pogledaj samo ovu grotesknu predstavu sa crvenima i crnima



jurice,
ovaj mi rad čak nije nesimpatičan

ovo je uspješno poigravanje

međutim!

evo u čemu se krije laž!

ti ovdje pristupaš iz neutralne pozicije, IZNAD SVAĐE, i dok si na toj razini, možeš zadržati kakti objektivnost. neutralnost.
a radi se o tome da te iskušamo u stvarnosti. jesi li ti sudjelovao u hajki na Hasanbegovića, mišlju, rječju, djelom i propustom, recimo??
jesi li sudjelovao u hajki na Thompsona?? itd...

znači, lijepo je kad postoji takva ravnoteža kako si ti pretpostavio, otkuda si pošao, pa onda dolazi posrednik i izmiruje opreke.

ali, nema ravnoteže, barem posljednjih godina, na djelu je disbalans i "crveni" su malčice previše kenjali.
zbunjole tipa tinton ovoga se trena zgražaju i najrađe bi mantrali za ove moje postove: govor mržnje.

govor mržnje??!

ovo što pišem, tako sabrano, moji najprisebniji trenuci??!

dakle,
u disbalansu kakav je napuhan kroz ono što je hr javnost, tvoja dužnost kao intelektualca bi prije bila pisati apologije Thompsona, crkve, Miljana Brkića, a ne sravniti sve. to je korak nakon.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1410 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2016 : 19:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

culture vulture-Nije moj post bia nikakav napad na tebe,ja tebe cijenim i postujem kao odlicnog crtaca.Samo san iznia svoje misljenje,ne znaci to da ja moram bit u pravu.Sta se tice parazitiziranja kulture na drzavnoj sisi to je nesto sta je normalno.Kultura bez pomoci drzave ne moze opstat.



Sve OK, nisam ja to ni shvatio kao napad.
I fala za pohvalu, nisam znao da ti se sviđa moj skromni opus.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28998 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/03/2016 : 19:51:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture
Nekoliko stvari.
Prvo, do pričanja o toj "utopijskoj" strip reviji smo došli sasvim slučajno. Ne znam jesi li pratio prvi topic, ali stvar je išla ovako. Ja sam sasvim usputno, komentirajući stinkyjev tekst o navodnom "fenomenu Zagor", rekao: "Ma, to je samo hype. Isto kao što je samo hype da je Fibra najbolji domaći izdavač. Meni nije, jer, iako su ta izdanja savršena u svakom pogledu, previše koštaju za prosječni domaći džep. Bolje bi bilo da se radila revija za kioske pa da ljudi čitaju stripove na jeftinom, a ne da ih sanjaju na skupom papiru". Dakle, sva je priča krenula sasvim slučajno, a nisam vam je ja imao namjeru ovdje predstavljati kao potencijalni projekt. Čisti offtopic koji je metastazirao preko svake mjere.
Drugo, pričati o tome bi li neka hipotetska revija uspjela, a da se apsolutno nikakav detalj o njoj ne zna, je kao pričati o tome bi li se prodavao slatkiš za koji ne znamo ni je li zapravo keks, bombon ili čokoladica. Imati, pak, o tome ne samo načelna nego i veoma snažna stajališta, potcjenjivati sugovornika kojeg se i ne poznaje, nazivati ga narcisom s napoleonskim kompleksom i slično - nije potrebno dovršiti rečenicu.
Ja sam se prije nekih godinu i pol, kad sam se vratio u Hrvatsku, planirao upustiti u izdavanje jedne revije, koja ne bi bila čisto stripovska, nego bi imala i druge sadržaje, tako da ne bi ovisila isključivo o stripovskoj publici. Ja bih sam radio dizajn i prijelome, ilustrirao naslovnice, crtao bar jedan strip unutra, pisao bar poneki tekst u svakom broju, tako da bi neki troškovi u startu bili eliminirani. Uz to bih zaposlio, na zajedničkim projektima, neke domaće autore za koje smatram da su ultratalentirani. I sve bih koncipirao tako da ima prema čemu rasti, da se ne drži ustaljenih gabarita domaćih strip magazina... Onda se, kako to već ide, preko noći uspostavilo da na računu imam 20.000kn manje nego sam mislio da ću imati i taj se san možda i zauvijek raspršio. Sad sam ga ovdje sasvim slučajno, samo zbog nekog metastaziranog offtopica spomenuo. I evo ti čitavog niza uvreda, omalovažavanja, dociranja... a da nitko nije ni čuo što sam uopće zamislio, niti uopće znao da sam išta zamislio.
Tako da bih molio da se prestane dalje o tome tupiti. Jedini način da se sazna može li neki projekt uspijeti jest da se pokuša. I, ako mi se ikad stvari opet poslože, a onda ne rasprše preko noći, ja ću svakako pokušati. Ali trenutno i na ovom mjestu o tom "utopijskom" projektu više ne želim.


Gle, ako je cijeli projekt ovisio o 20.000 kuna, onda je bolje za tebe da ga nisi pokrenuo.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1971 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 21/03/2016 : 20:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Torghal

culture vulture-Nije moj post bia nikakav napad na tebe,ja tebe cijenim i postujem kao odlicnog crtaca.Samo san iznia svoje misljenje,ne znaci to da ja moram bit u pravu.Sta se tice parazitiziranja kulture na drzavnoj sisi to je nesto sta je normalno.Kultura bez pomoci drzave ne moze opstat.



Sve OK, nisam ja to ni shvatio kao napad.
I fala za pohvalu, nisam znao da ti se sviđa moj skromni opus.


Pratia sam i ovde u Autorskom izlogu i na fejsu,radovi su odlicni,steta sta si previse samokritican pa brzo odustanes od neke ideje.
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1971 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 21/03/2016 : 20:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Stinky evo ti jedan kadar iz iduce epizode Savrsene buducnosti.Ako ovo nije velicanje Thompsona onda ne znam sta jest.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46619 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/03/2016 : 20:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
jedva čekan to pročitat.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 21/03/2016 : 20:24:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Stinky evo ti jedan kadar iz iduce epizode Savrsene buducnosti.Ako ovo nije velicanje Thompsona onda ne znam sta jest.




Torghale, to se čeka!
Samo nastoj biti redovan, a ne kao Marušić sa Rexyem, koji mi se sviđa, ali dok stignu nove table već zaboravim sve prethodne :)
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18461 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 21/03/2016 : 20:39:04  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Zagor, Zagor, Zagor...

Ako je budućnost hrvatskog stripa vezana za Zagora, jebeš takvu budućnost!


a tebi je možda je bolja sulucija Thomson i domovinski rat?...
dajte nam CRO ZAGORA ili bar CRO ZAGORKU!

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1410 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2016 : 20:44:14  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Gle, ako je cijeli projekt ovisio o 20.000 kuna, onda je bolje za tebe da ga nisi pokrenuo.



20.000 je preko noći usfalilo, nije činilo čitav budžet.
Ali svejedno si vrlo vjerojatno u pravu, jer ako nemaš dovoljno love sa strane da pokrivaš takve nenadane rupe, najpametnije se i ne upuštati u izdavačke projekte.
I to je jedini element u toj priči za koji se stvarno može reći da je bio utopijski. Ostalo se ne može znati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1410 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2016 : 20:51:13  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Pratia sam i ovde u Autorskom izlogu i na fejsu,radovi su odlicni,steta sta si previse samokritican pa brzo odustanes od neke ideje.


Hvala još jednom.
Zanima me baš kako će ti se sviđati ono na čemu sada radim. Bit će to moji prvi ozbiljniji radovi u tušu pa sam još nesigurniji u sebe.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28998 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/03/2016 : 21:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Markos

Gle, ako je cijeli projekt ovisio o 20.000 kuna, onda je bolje za tebe da ga nisi pokrenuo.



20.000 je preko noći usfalilo, nije činilo čitav budžet.
Ali svejedno si vrlo vjerojatno u pravu, jer ako nemaš dovoljno love sa strane da pokrivaš takve nenadane rupe, najpametnije se i ne upuštati u izdavačke projekte.
I to je jedini element u toj priči za koji se stvarno može reći da je bio utopijski. Ostalo se ne može znati.



Da, obično je novac jedini utopijski element.

Trouble will find me
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/03/2016 : 21:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Naravno da je budućnost u digitaliji, samo to i dalje ne rješava problem proizvodnje domaćeg stripa.

Jer, stvar se u konačnici svodi na ovo: mene prava za jednu stranicu npr. Watchmena ili Inkala koštaju cca 10 Eura. Mada su to skuplji primjeri, mogao sam recimo spomenuti Mausa koji košta 3 Eura po stranici, ali dobro. Uglavnom, radi se o vrhuncima strip umjetnosti kao takve. Postoji li domaći autor dovoljno dobar da napravi strip upola (ili bar četvrtinu) dobar kao gore navedeni, po cijeni od 10 Eura po stranici?

Naravno da ne. Jer ako je tako dobar profesionalac, onda radi za amere/francuze/votever za 200-300-400-500-600... Eura po stranici. Oni koji postoje su uglavnom početnici. Tu sad imaju dva momenta: većina ih nije dovoljno dobra (za moje kriterije) da bi bili objavljeni u Fibri, a oni koji jesu - sramota me je ponuditi im 10 Eura po stranici jer to je... pa, sramota. A za ponudit više nema ama baš nikakve ekonomske računice, jer ne možeš postići tiraž i prodaju koja bi opravdala veći honorar. Game over.

E sad, neki drugi izdavač može preuzeti početnike koje je snobovska Fibra odbacila kao nedovoljno dobre i pokušati s njima nešto. Tu sad dolazimo do mora drugih problema, ali, srećom, to više nisu moji problemi:)



A gle Markos, ni ti ne živiš od Fibre. Mnogo puta si ponovio da ti je
glavni izvor prihoda normalni posao, a Fibra je strast, u osnovi hobby.
Slobodno možemo povući paralelu i reći da si ti "crtač za 10 eura
po tabli". I postojiš, zar ne? Kao i crtači za 10 eura po tabli koje
ne interesira da postanu profesionalci jer također imaju normalan
posao, a stripovima se bave iz strasti. Ako netko nije profesionalac
to ne znači da ne može raditi na profesionalnom nivou, zar ne?

Činjenica je da bi svi stripovi koje je objavila Fibra postojali i
da se Fibra nikad nije ni pojavila. Pomalo mi je nezamislivo da te
takvo stanje u potpunosti zadovoljava. Zar se i za tebe sve svodi samo
na: odabrao Đelo Hadžiselimović, tekst čitao Miljenko Kokot, obradila
Hrvatska Radio Televizija.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/03/2016 : 21:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by dupli

A što je po tebi ta famozna HRVATSKA STVAR?




pa, meni je to shvaćanje naše povijesti, jedan razvoj koji kulminira u uspostavi RH.
ali ne pričam o nekakvim nazdravičarskim stripovima i dosadnom domoljubnom moraliziranju.

to ne, ali svakako ono "domoljubno" kao lajtmotiv. takvih stripova fali, tj. uopće ni nema.

čini se da je na tom tragu bio Devlić, on je, po meni, krenuo utrti staze. šteta što je prerano prekinut.
ali i ovako, Hermann Gottesberg je nešto najbolje što je uopće dato u hr stripu.
s tim u vezi, Macan nije dobro shvatio Devlića, te je onaj pokušaj završavanja Machu Picchu promašaj. Kod Machu Picchu se otvorilo mjesto podvođenja čitavog stripa pod "hrvatsku stvar", što bi ga lansiralo u puno veće kultove, no što je slučaj sada. ali, neću sada o tome...

da, mogao bih ti sada navoditi, što je meni "hrvatska stvar", koje su to knjige, autori, ali polako. za sada, koliko vidim, uopće se teško nosite sa dosad rečenim, teško probavljate i dosadašnje.

kao šok-terapija će ti biti dovoljna ova usporedba: hrvatski bi strip bio bolji, utemeljeniji i solidniji da izražava barem Thompsona, koji ima sjajan razvoj od sirovih Čavoglava do posljednjeg albuma, koji je već upravo ono što fali hr stripu: dobro artikulirano izražavanje hrvatske stvari.
umjesto toga, imamo patvorenje stvarnosti: juričine eskapade koje se postavljaju IZNAD Thompsona. mislim, to je vic, takvo preskakanje redova, jer Thompson je hrvatska stvarnost sa višeg stanovišta za kojekakve jurica-ironije.

sad će se forumska ljevica i slobodnjaci dići na zadnje noge, pa će se potom našaliti, pa dobaciti i ironizirati, ali o tome se i radi: ironizirati može bilo tko, to je ono lako, a Ljepota je teška.

u ovome trenutku, u Thompsonu ima više Ljepote nego u mojstripu.
uostalom, zato jurica mora mozgati i mozgati "što je pošlo ukrivo". a krivo je sve, od temelja.



OK, mogu se složiti da ultimativnog hrvatskog stripa još nema i da je
u tom pogledu mojstrip promašio "ceo fudbal".
Ali valjda postoji ultimativna hrvatska knjiga.
To bi nam mogao biti orjentir i po pitanju stripa.
Koja bi to bila po tvom mišljenju?
Volio bih je pročitati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1410 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2016 : 21:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Da, obično je novac jedini utopijski element.




Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28998 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/03/2016 : 22:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto
Da, 10 eura je tužno, ali tvoji razlozi su više nego jasni i opravdani. Da,glupo mi je dobiti 10 eura po tabli kad me strip revija plaća više nego duplo...ali game over ne mora biti.
Eto (naravno pod uslovom da iznjedrim nešto dovoljno dobro) meni ne bi bio problem biti toliko plaćen kad bi postojala mogućnost dodatne zarade. Kad bi se to nakon objave nudilo strancima po festivalima, itd. kako to već ide...i kad bi to radio netko s pravim vezama, kontaktima i imenom. Nakon eventualne prodaje dio kolača meni, dio izdavaču. Pa i da ne prođe bio bih u miru jer bi znao da sam pokušao. Pa sve strane firme, valjda, prodaju prava po cijelom svijetu. Hrvatskom stripu treba upravo to, ne možemo sanjariti da ćemo crtati u hrvatskoj, objavljivati u hrvatskoj i živjeti od toga.
...no jasno mi je da se tebi ili nekom drugom poput tebe koji radi ono što voli ne zajebava s takvim stvarima ili da ga taj dio procesa ne zanima. To je sasvim u redu i pošteno, bez obzira što bi ja volio da nije tako.
Poanta:Moj stav je da hrvatski strip treba menađera za svjetsko tržište. Dakako, prije toga treba postojati kvaliteta...a mislim da se nešto i da pronaći.


Ne samo da se mi se ne zajebava s takvim stvarima, nego osim činjenice da nisam dobar trgovac i da bi ja teško nekoga uvjerio da kupi nešto od mene, svakako nije ni ohrabrujuća činjenica da sam čuo xy priča o nekoliko takvih menadžera od strane yz crtača i u svakoj je menadžer negativac:) Stoga, hvala, ali ne hvala.

Trouble will find me
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/03/2016 : 22:14:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Slobodno možemo povući paralelu i reći da si ti "crtač za 10 eura
po tabli".


heh, zvuči napola kao prc, ali stoji :-)
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28998 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/03/2016 : 22:37:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli
A gle Markos, ni ti ne živiš od Fibre. Mnogo puta si ponovio da ti je
glavni izvor prihoda normalni posao, a Fibra je strast, u osnovi hobby.
Slobodno možemo povući paralelu i reći da si ti "crtač za 10 eura
po tabli". I postojiš, zar ne? Kao i crtači za 10 eura po tabli koje
ne interesira da postanu profesionalci jer također imaju normalan
posao, a stripovima se bave iz strasti. Ako netko nije profesionalac
to ne znači da ne može raditi na profesionalnom nivou, zar ne?

Činjenica je da bi svi stripovi koje je objavila Fibra postojali i
da se Fibra nikad nije ni pojavila. Pomalo mi je nezamislivo da te
takvo stanje u potpunosti zadovoljava. Zar se i za tebe sve svodi samo
na: odabrao Đelo Hadžiselimović, tekst čitao Miljenko Kokot, obradila
Hrvatska Radio Televizija.


Trenutno me to zadovoljava. VOLIO bih pomoći da se nešto stvori, volio bih da Fibra postane generator novih domaćih stripova, ali za to mi treba ili brdo love, čega svakako nemam, ili brdo vremena, živaca, volje i vjere, čime isto oskudijevam.

A nije da nisam probao. Evo, vrijeme je za ispovijedi. Htio sam s Darkom i Čelanovićem napraviti album Gospodin Libar, budući da je taj strip jedan od najljepših i meni najdražih kratkih priča koje sam ikad pročitao, ja sam ponudio 50 Eura po stranici, što je već pristojnija svota, Tihomir je pristao. To je bilo prije tri-četiri godine. Nikad se nismo pomakli s mjesta. Ja nisam gurao, nisam imao vremena uz sve ostale projekte koje radim s Fibrom i količinu posla koji mi Fibra generira još i to gurati.

Bilo je još tih projekata u pokušaju koji su ostali samo na pokušaju, tako da... drž se ti Markose uvoza:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/03/2016 : 23:03:08  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by dupli
A gle Markos, ni ti ne živiš od Fibre. Mnogo puta si ponovio da ti je
glavni izvor prihoda normalni posao, a Fibra je strast, u osnovi hobby.
Slobodno možemo povući paralelu i reći da si ti "crtač za 10 eura
po tabli". I postojiš, zar ne? Kao i crtači za 10 eura po tabli koje
ne interesira da postanu profesionalci jer također imaju normalan
posao, a stripovima se bave iz strasti. Ako netko nije profesionalac
to ne znači da ne može raditi na profesionalnom nivou, zar ne?

Činjenica je da bi svi stripovi koje je objavila Fibra postojali i
da se Fibra nikad nije ni pojavila. Pomalo mi je nezamislivo da te
takvo stanje u potpunosti zadovoljava. Zar se i za tebe sve svodi samo
na: odabrao Đelo Hadžiselimović, tekst čitao Miljenko Kokot, obradila
Hrvatska Radio Televizija.


Trenutno me to zadovoljava. VOLIO bih pomoći da se nešto stvori, volio bih da Fibra postane generator novih domaćih stripova, ali za to mi treba ili brdo love, čega svakako nemam, ili brdo vremena, živaca, volje i vjere, čime isto oskudijevam.

A nije da nisam probao. Evo, vrijeme je za ispovijedi. Htio sam s Darkom i Čelanovićem napraviti album Gospodin Libar, budući da je taj strip jedan od najljepših i meni najdražih kratkih priča koje sam ikad pročitao, ja sam ponudio 50 Eura po stranici, što je već pristojnija svota, Tihomir je pristao. To je bilo prije tri-četiri godine. Nikad se nismo pomakli s mjesta. Ja nisam gurao, nisam imao vremena uz sve ostale projekte koje radim s Fibrom i količinu posla koji mi Fibra generira još i to gurati.

Bilo je još tih projekata u pokušaju koji su ostali samo na pokušaju, tako da... drž se ti Markose uvoza:)



Hajde mi sad pošteno odgovori koliko bi se stripova od rata naovamo
izdalo u Hr da se oslonilo na profesionalne izdavače, a ne amatere?

Od kud ti onda uopće takva blesava ideja da se za produkciju hr stripa
osloniš na profesionalne stripaše?
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 21/03/2016 : 23:55:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Tema mi je jako zanimljiva, ali samo ako je u pitanju regionalna budućnost "domaćeg stripa", ako nije, budite mi pozdravljeni i nastavite sa temom.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 22/03/2016 : 05:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Tema mi je jako zanimljiva, ali samo ako je u pitanju regionalna budućnost "domaćeg stripa", ako nije, budite mi pozdravljeni i nastavite sa temom.



primijeti da od originalnog posta naovamo namjerno nisam pisao ni "regija" ni "Hrvatska", jer nisam htio nikoga odbiti niti jednom varijantom.

stripovi.com okuplja ljubitelje stripa iz svih zemalja koji se međusobno razumiju. ja osobno pod "domaći" mislim svaki strip na jeziku koji razumijem bez da sam učio strane jezike. kad se govorilo o prepoznatljivom domaćem stilu, spomenuo sam Kerca i ekipu. opet izbjegavam to zvati narječjima ili različitim jezicima jer nikoga ne želim odbiti.

ako npr. ti i Stripiti želite nabaciti koju misao o specifičnosti izdavanja stripova u BiH, samo naprijed! jer koliko god se razumjeli, granice i politike čine da je problematika ipak specifična za svaku državu. zato smo možda nekad ja i drugi i spominjali specifično Hrvatsku, ali makar ja niti u jednom trenutku nisam ni pomislio na to da bilo tko izvan Hrvatske ne pripada u tu raspravu.

napokon, nije li bande dessinee također međudržavna, frankobelgijska, stilska i tržišna pojava povezana istim (ili sličnim) jezikom?
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000