forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 40 - Sestra
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster

Croatia
24864 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/06/2018 :  22:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote

Ljeto u Bretanji. Trinaestogodišnji Antoine i njegov mlađi brat provode duge praznike u obiteljskoj kući. Na programu je lov na rakove, Pokémoni i kule od pijeska. Ali, iznenadni dolazak šesnaestogodišnje Hélène, kćeri obiteljske prijateljice, izmijenit će ratni plan. Susret dvoje mladih ubrzo budi uzbuđenje, želju i zbunjenost…

Sestra nije hvalospjev "zelenom raju djetinjih ljubavi" što ga je opjevao Baudelaire. U odnosima mladih ljudi novog doba, na društvenim mrežama i u izazovnim video uradcima na internetu, nema ničeg platonskog, no sve je to još uvijek prožeto određenom nevinošću. Hélène preuzima inicijativu, postaje prijatelj, osoba od povjerenja i zaštitnica, ne toliko ljubav, koliko starija sestra, zvijezda, nebesko tijelo čija privlačnost Antoinea nježno odvlači od djetinjstva.

Orka 40 • Sestra • 216 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Bastien Vivès • Crtež Bastien Vivès • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.6.2018. • Cijena 130 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-40-sestra/492/

Trouble will find me

ivanl
Advanced Member

5422 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/06/2018 :  23:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
E to su meni lijepe najave!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Average Member

Serbia
759 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 29/06/2018 :  20:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Odličan.
Plus: prelepo nacrtano.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member

3530 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 29/06/2018 :  20:11:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Odličan.
Plus: prelepo nacrtano.

Ja na pola...za sada fenomenalna prica o odrastanju i detinjstvu...koja traje barem kod mene i dan danas
Ps. Da, prelepo nacrtano
Go to Top of Page

Jocko
Junior Member

390 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 30/06/2018 :  07:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Koliko sam video na netu, crtež ovog stripa je stilizovan na način koji mi se ne sviđa (pojednostavljene konture lica i tela likova, u nekim kadrovima nemaju oči, tj lica su prikazana bez očiju, nosa i usta dakle potpuno prazno!, crtež deluje isprazno i nedovršeno...)
Šteta, jer mi se čini da bi mi tematika stripa sasvim odgovarala.
Mada kako sam neko kome je priča uglavnom ispred crteža (60-40), verovatno bih se navikao na tu čudnu stilizaciju.

Možda jednom pročitam ovaj strip.
Go to Top of Page

zarmix
New Member

202 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 01/07/2018 :  00:07:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Koliko sam video na netu, crtež ovog stripa je stilizovan na način koji mi se ne sviđa (pojednostavljene konture lica i tela likova, u nekim kadrovima nemaju oči, tj lica su prikazana bez očiju, nosa i usta dakle potpuno prazno!, crtež deluje isprazno i nedovršeno...)
Šteta, jer mi se čini da bi mi tematika stripa sasvim odgovarala.
Mada kako sam neko kome je priča uglavnom ispred crteža (60-40), verovatno bih se navikao na tu čudnu stilizaciju.

Možda jednom pročitam ovaj strip.

Meni je npr.baš stilizacija crteža fenomenalna. Za razliku od Poline, gdje je autor većinom crtež izvodio kistom, ovdje je linija, pročišćena, odlika koja praktički ostavlja čitatelja bez daha.
Tanka, jednostavna, dinamična linija. Sama esencija crteža.
Dodaš li tome priču koja je kod Bastiena Vivesa čini se standard, dobiješ, po svemu sudeći, strip vrijedan kupovine.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member

Serbia
1125 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 01/07/2018 :  08:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Odličan crtež! Jedino mi malo smeta što ponekad ne crta očiju.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member

3530 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/07/2018 :  22:15:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Odličan crtež! Jedino mi malo smeta što ponekad ne crta očiju.

Da, i meni je to cudno. Sto naravno ne umanjuje lepotu ovog stripa.VELIKA PREPORUKA
Go to Top of Page

Macon
New Member

Slovenia
289 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 01/07/2018 :  22:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Polina mi je baš sjela i ovo izgleda vrlo dobro. Nabavljam.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 01/07/2018 22:55:53
Go to Top of Page

Markos
Webmaster

Croatia
24864 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/07/2018 :  23:14:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nevjerojatno mi je koliko on emocija uspije izraziti s tako malo detalja. A ovaj strip je toliko nabijen emocijama, toplinom, tko zna kako bi to izgledalo i bilo uvjerljivo u nekom drugom crtezu...

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member

3530 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/07/2018 :  23:59:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nevjerojatno mi je koliko on emocija uspije izraziti s tako malo detalja. A ovaj strip je toliko nabijen emocijama, toplinom, tko zna kako bi to izgledalo i bilo uvjerljivo u nekom drugom crtezu...

Sve drugo je tako dobro poslozeno, ispricano, nacrtano, sa toliko emocija koje "prste" sto strip vise odmice, da se to uopce i ne primecuje
Go to Top of Page

frano
New Member

Croatia
284 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 04/07/2018 :  14:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Momak je stvarno osvježenje glede stripovske vizuale. Prekrasno.
Sam strip zorno prikazuje na sta liči europska mladež koja nema sta sa sobom raditi.
E sad, glede emocija... jako lijepo je prikazan odnos dva brata te ostaci ženske intuicije.
Ostale "emocije" su čista požuda.

Francuski Tulipan :)
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member

3530 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/07/2018 :  15:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Momak je stvarno osvježenje glede stripovske vizuale. Prekrasno.
Sam strip zorno prikazuje na sta liči europska mladež koja nema sta sa sobom raditi.
E sad, glede emocija... jako lijepo je prikazan odnos dva brata te ostaci ženske intuicije.
Ostale "emocije" su čista požuda.

Francuski Tulipan :)

A di ces lipse
Go to Top of Page

Jocko
Junior Member

390 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 16/07/2018 :  19:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Sinoć sam, između ostalog, sanjao da sam kupio ovaj strip i da me je oduševio (uprkos crtežu za koji sam već napisao da je ostavio negativan utisak). Da li mi to moje nesvesno ja daje nekakav znak da ga nabavim???

Edited by - Jocko on 16/07/2018 19:39:44
Go to Top of Page

Shaner
Senior Member

Croatia
2006 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/07/2018 :  15:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Topla i emotivna prica o (seksualnom) sazrijevanju. I scenaristicki i crtacki Vives jos bolji nego u Polini.

Marko, imas li mozda u vidu i njegove "smionije" radove? Mislim konkretno na ova dva:

https://www.bedetheque.com/serie-30774-BD-Melons-de-la-colere.html

https://www.bedetheque.com/BD-Decharge-mentale-17-323825.html

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster

Croatia
24864 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 28/07/2018 :  16:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao. Nema na engleskom/talijanskom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Senior Member

Croatia
2006 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/07/2018 :  00:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pa zato das nekome da prevede na hrvatski.

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

7685 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/11/2018 :  09:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
mislim da sam prespavao ovaj strip

Edited by - kasper on 26/11/2018 10:48:37
Go to Top of Page

zarmix
New Member

202 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 08/12/2018 :  08:28:30  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Obimom i strukturom grafička kratka priča, možda pripovijetka, no nikako roman, slice of life tipa, bez junaka u tajicama, laserskih pištolja i specijalnih efekata, skicozna vizualno i narativno, ističe samo bitno, izuzetno usklađena s predivnim Vivesovim crtežom, opisuje sedam dana ljeta u Bretagni u kojih otac peče kobasice, dvije majke razgovaraju (i svi piju), najmlađe dijete lovi rakove po plaži i bori se za svoje mjesto pod suncem, a dvoje tinejđera, svako na svom stupnju "razvoja" radi sve ono što rade mladi, po prvi put u životu.

Ne znam da li je pedagoški kao roditelj dati Sestru današnjem trinaestogodišnjaku iz našeg podneblja u ruke ili je bolje da je pronađe sam, ipak se ovdje radi o Francuzima, no siguran sam da mu se ništa strašno neće dogoditi ako pročita ovo malo, kratko umjetničko djelce.

Fibrino izdanje na velikom prikladnom formatu, nije ovog puta predimenzionirano već omogućuje fini pogled u najsitniji detalj grafičkog izraza, kao što vrhunska hi-fi linija reproducira dubinu i precizno ističe čitav frekvencijski spektar. Nema što, pravi praznik za oči.

No, od govna se ne može napraviti pita, tako od Sestre ne očekujmo spektakl i ništa više od gore navedenog, no ipak, strip predstavlja vrijedno izdanje koje ima itekako smisla, s napomenom da je Polina ipak ponešto kompleksnije, razrađenije ostvarenje ovog vrlo zanimljivog i originalnog autora koji ovaj put, pretpostavljam, u krizi inspiracije poseže za fragmentima autobiografskih sjećanja i smješta ih u današnji kontekst, no Vivesov svaki dostupni rad bi trebalo konzumirati, a najave prijevoda ostalih radova iz njegova opusa zdušno ohrabrivati.

Cijena od 104kn, ako se računa standardni popust od 20%, za 216 strane ove nečistokrvne Orke, koja se uz crnu i bijelu za "kolor" i sjene potpomaže i s dvije nijanse sive (što je manje od pedeset), predstavlja bagatelu.

Edited by - zarmix on 08/12/2018 11:37:46
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000