forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

Deers
Advanced Member



Croatia
9330 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 29/11/2012 : 10:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Analizirati određenu priču na osnovu cijelog opusa je pomalo opasno kad sve priče ne piše isti čovjek jerje lik podložan različitim interpretacijama. Kažeš također da je Nolittin bio zločesti i time i stvarniji, što po tvojim argumentima točno ali na kraju su ga generacije ipak upamtile kao nepokolebljivog pravednika pa i ne čudi to isticanje autora koji su odrasli na Nolitti. Glavni razlog današnjeg ne variranja lika držim da je u drukčijim pričama. Kad nekog pošalješ a sjeverni pol, Dolinu smrti ili neku drugu egzotičnu lokaciju moraju čitatelji serijala imati neku referentnu poznatu točku. Što se tiče same studije karaktera zagro smatram da bi današnji psici jako dobro mogli i to uradit ali im to Bure neće dozvoliti. Inače, jako dobra i zanimljiva analiza samo se s njom ne slažem.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 29/11/2012 10:55:47
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 29/11/2012 : 11:05:29  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
U sustini ono sta sam htjeo da naglasim je da poznajemo Zagora kao velikog heroja, ali isto tako kao i covjeka sa manama.
Upravo te mane prave od njega realisticnog tipa, a ne samo njegove superiorne sposobnosti.
Zato sam naveo i neke manje-vise slicne situacije gdje je suprotno reagovao nego u ovoj prici.
Najvjerovatnije ni samom Boselliju nisu te stvari pale napamet , ali eto, ja sam se malo poigrao sa stvarima koje nisu na prvi pogled vidljive u prici, vec sam pokusao da udjem malo dublje u srz epizode i samog Zagorovog karaktera.
To mi se nekako ucinilo interesantnijim nego da sam recimo prepricao epizodu ili ponovio ono sto je vec napisano u recenziji.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 29/11/2012 : 11:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ja bih se parcijalno složio s Deersom, parcijalno s Kingom...

Kakav strah od Caina, i Zagor i Cain previše su sigurni u sebe i svoju nepobjedivost (pa čak i bahati, ako pogledamo Caina) da bi uopće postojalo neko strahopoštovanje jedan prema drugome. Nije Zagor toliko na ivici kao Batman. S tim Kingovim pasusom se ne slažem. Nekako ne mogu gledati Bosellijevog Zagora kao lika istog karaktera kakav je to bio kod Nolitte. To se vidi da ga rade na svoj način, i svaki ima svoju viziju, tako da mi je nekakva daljnja izgradnja karaktera npr. na temelju odnosa s Supermikeom bezrazložna.

Iako Boselli možda više od Nolitte radi decentralizaciju likova i ubacuje kontraverzne likove koje balansiraju između dobra i zla, ipak mi se čini da je njegov Zagor još više romansiraniji od Nolittinog. Kao što reče King da je Bosellijev čistunac. Kako i ispada na kraju. Tu su ipak epske bitke dobra protiv zla, i niti ne znajući, autor tu više ili manje automatski pada u stereotipsku karakterizaciju gdje znamo da će Zagor biti na strani dobra i dobro prosuditi. Ali dobro zamaskiranu.

Ali opet mi je bolji od Burattinijevog mlakonje. O evoluciji i deevoluciji bi bilo bolje govoriti kod Burattinija.

O tome svemu je već bilo priče pred neko vrijeme samo si to prebacio u recku, jelda King?

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 29/11/2012 11:10:45
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 29/11/2012 : 11:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Kakav strah od Caina, i Zagor i Cain previše su sigurni u sebe i svoju nepobjedivost (pa čak i bahati, ako pogledamo Caina) da bi uopće postojalo neko strahopoštovanje jedan prema drugome.


Ja sam to interpretirao na ovaj nacin: Zagor je bio previse siguran u sebe i svoju nepobjedivost, ali onda se pojavio Supermike i od tada je sve postalo drugacije. Naucio je iz gresaka i sada je oprezniji.
U realnom zivotu bi to tako nekako i bilo.

quote:
Originally posted by DeeCay


O tome svemu je već bilo priče pred neko vrijeme samo si to prebacio u recku, jelda King?


Tacno! Inace, za inspiraciju sto se tice ove recke zelim da se zahvalim Stinkyju.
On mi je sto se tice ove epizode otvorio oci, tako reci ukazao mi na to da pogledam malo, kao sto sam vec rekao, "iza zavjese".
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9330 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 29/11/2012 : 11:26:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
S tim da Zagor ne mora biti realniji da bi bio uvjerljivi kao ni superheroji. Zanimljiv pristup kontrarecenzijama, dobro dođe tim starijima i "lošijima".

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 29/11/2012 : 11:31:47  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Samo jos nesto da naglasim, nisam htjeo da se tako reci pokakim po vec postojecoj recenziji i da s time na bilo koji nacin uvrijedim autora recenzije, najvise u tom smislu kao da se ja pravim kako znam nesto bolje od drugog autora. Taj tekst je vise nadogradnja, a ne neko kontriranje.
Pojam KONTRArecenzija je zaista pomalo nezahvalan.

Edited by - King Warrior on 29/11/2012 11:34:18
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 29/11/2012 : 11:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Pozivam sve prijatelje ovog foruma i topika pre svega, da pogledaju i kažu svoje mišljenje.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42076&whichpage=2

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 29/11/2012 : 11:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Samo jos nesto da naglasim, nisam htjeo da se tako reci pokakim po vec postojecoj recenziji i da s time na bilo koji nacin uvrijedim autora recenzije, najvise u tom smislu kao da se ja pravim kako znam nesto bolje od drugog autora. Taj tekst je vise nadogradnja, a ne neko kontriranje.
Pojam KONTRArecenzija je zaista pomalo nezahvalan.



U pravu si. Tako se jednom podigla "hajka" na mene zbog toga što sam napisao svoje viđenje priča "Sindrom belzebul" i "Ananga". Na pameti mi nije bilo da nekom kontriram- pa ne pratimo utakmicu, već se bavimo umetnošću ili bar pop-kulturom.

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."

Edited by - Rick on 29/11/2012 11:45:19
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 29/11/2012 : 12:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim zašto bi se moralo gledati negativno na drugo mišljenje ili "kontrarecenziju"; čak štoviše na taj način ljudi mogi sagledati stvari i s drugog ugla pa prosuditi što im više odgovara. A budući da sad imamo skoro sve recenzirane epizode, mislim da će se sve više kontrarecki pojaviti... Ili ne mora se raditi kontrerecka, može se napraviti i tekst za magazin. Tako smo napravili za Divove dobra i zla i mislim da je tako bilo bolje.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 29/11/2012 : 12:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Morska strava
kontrarecenzija by King Warrior



Ne mogu vjerovati da je najveći kritizer postojanja kontrarecenzija prešao na tamnu stranu!
Što je sljedeće? esej naslova: "Zagor - moja najveća zabluda" by KW
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/11/2012 : 13:14:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay
tako da mi je nekakva daljnja izgradnja karaktera npr. na temelju odnosa s Supermikeom bezrazložna.




pa nije bezrazložna
meni je npr. to kingovo povezivanje supermikea i caina najbolja točka teksta. uvijek sam za konstruktivnu provokativnost, (po)stavljanje stvari na nov način a da je dan dovoljan razlog. supermike i cain su dobro dovedeni u vezu, ima dovoljan razlog: naime, oba su lika po fizičkim sposobnostima superiorna, a psihološki su samoživi i samouvjereni.

nema zagor strah od njih (ako se tako king izrazio, ne znam sad točno), ali određeni respekt postoji. tako da, da - supermike pripada istom redu likova sa cainom, tj. može se tako analizirati.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11747 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/11/2012 : 14:35:08  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by wele

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Kod Marcella mi smeta najvise majica. Centar kruznice Zagorovog znaka je bukvalno pupak. Inace je zaista odlican, ali sam na njega do sada i zaboravio kao clana zg stuffa


Marcelo je istinski majstor,ne kao neki sarlatani
Laurentiju se mora priznati da ubedljivo najbolje od svih crta zenske likove.



To svakako + akcijske scene...
Sve drugo trenutno dosta loše, a može bolje, dokazao je... Šteta!



Laurenti ima leprsav, dinamican stil koji mi se svidja kod akcijskih scena i kod krupnih kadrova.Odlicno crta zene a i okolinu {sume, mocvare, obale}

Marcello dobri stari majstor! Najbolji mi je u specijalcu Pustolovina u Kanadi ali i on zna ponekad da zabrlja kao u 3.Kandraksu.
Andreucci odlican kad on hoce da crtez izgleda odlicno!

Najvise nada sad polazem u Prisca, Rubinija, Nuccia i Vernija a i u Bisija mislim da su oni nova era podmlatka na Zagoru i pravo osvezenje!
A najdrazi crtac mi je i dalje Ferri !
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 29/11/2012 : 15:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:


quote:
Originally posted by DeeCay
tako da mi je nekakva daljnja izgradnja karaktera npr. na temelju odnosa s Supermikeom bezrazložna.

Originally posted by stinky
pa nije bezrazložna
meni je npr. to kingovo povezivanje supermikea i caina najbolja točka teksta. uvijek sam za konstruktivnu provokativnost, (po)stavljanje stvari na nov način a da je dan dovoljan razlog. supermike i cain su dobro dovedeni u vezu, ima dovoljan razlog: naime, oba su lika po fizičkim sposobnostima superiorna, a psihološki su samoživi i
samouvjeveni.


Svakako da se značajna paralela može povući između te dvojice, naravno. Samo sam htio ukazati na to da Zagor kao Bosellijev lik u toj priči (možemo reći i sam Boselli) nije sigurno analizirao podbačaje ili uspjehe vezane uz "bondanje" s Supermikeom jer je ono bio Nolittin Zagor. Isto tako, siguran sam da je Boselliju bio poznat Zagorov odnos/sukob/sraz sa Supermikeom, no ne znam koliko je utjecao na odnos s Cainom. Nekako ne mogu povezati karakter Zagora tih dvaju autora. Ako gledamo čisto s logičkog stajališta i zanemarimo da su lik pisala dva različita autora, mogli bi pretpostaviti sve ono.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 29/11/2012 : 20:47:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message  Reply with Quote
Sorry što ovako upadam, malo čitam ali neki su stvarno pretjerali sa analizama.. Pa to je samo strip čovječe, nije Zagor stvaran lik.. kakav strah? Supermike je priča za sebe, ali ovo je bolje. Scena u krčmi je savršeno posložena od strane Bosellija, do u tančine. Ali kasnije.. Kad su svi očekivali njihov sukob Boselli nam praktički govori da sa svima pokušamo biti prijatelji(scena u crkvi). Tok radnje je savršen. Ista stvar sa Nat Murdom.. Nollita je imao svoje druge kvalitete, ali kad pričamo o ovome - Mauro FTW

David Hayter: Legend is nothing but fiction, someone teels it, someone else remembers, everybody passes it on [/font=Trebuchet MS]
Solidus Snake: Brother, this is a whole different game from Liquid!

Don`t do lunch! That`s like the express lane to the friend zone!
-Ryan Reynolds-
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 29/11/2012 : 21:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
FTW? Mislis WTF...?

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 29/11/2012 : 22:07:54  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
@npetros2@htnet-dsl

Normalno, da je Zagor stvaran… svaki strip junak je stvaran… mi, čitatelji ih tako doživljavamo i oživljavamo… u biti… što uopće jest stvarno? zar nisi gledao Matrix? : )


Što se tiče ove Kingove kontrarecenzije, odnosno analize odnosa između Zagora i Caina, ja tu opće ne vidim neko Zagorovo strahopoštovanje prema Cainu. U tom njihovom prvom susretu, ni u jednom trenutku nisam dobio dojam, da bi Zagor imalo sumnjao u sebe ili propitkivao je li Cain stvarno konkurencija. Boselli je odmah pokazao tko je šef sa onom tučom u kafani na početku… Zagor mu opalio pljusku i postavio ga na mjesto za tu i za svaku buduću priču. U Morskoj stravi Cain igra ulogu sposobnog smetala… Iz tog kompetentnog i vrlo karakternog smetala je Cain brzo prerastao u dragog prijatelja, čije je svako daljne pojavljivanje garancija za dobru priču.

Također, što se tiče ove usporedbe sa američkim super junacima, koji evoluiraju od čistih dobričina prema »dark side«, čini mi se, da je njima to potrebnije nego Zagoru. Zagor je otpočetka prikazivan kao samo čovjek…. sposoban ali krvav ispod kože... popio je on svoju porciju puno puta… ego mu je na mjestu. Za supermena nisam baš siguran. Toliko je super, da mi karakterno djeluje dosadno i da bi ga malo približio, moraš mu bacati pijeska u mehanizam. Zagoru to nije potrebno baš u svakoj epizodi. Zna se tko je Zagor. : )

To su sve vrlo zanimljive stripovske teme, kojima je, čini mi se, ipak prije mjesto u magazinu, nego u (kontra)recenzijama.

@acestroke

normalno, da je npetros2@htnet-dsl mislio FTW... : )
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/11/2012 : 23:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Dobra analiza, King. Ili, sto bi Inz rekao "filozofiranje sekirom". Cela teorija drzi vodu kada gledamo lik na globalnom nivou.

Sad, sve zavisi kako je kome lepse gledati, ali meni je Boselli pisac sam za sebe, posebna sorta. Svi ostali: Sclavi, Burattini, Toninelli, Rauch i svi ostali se nekako slepaju uz Nolittinog Zagora. Upotpunjavaju ga ili mu se prilagodjavaju. Sclavi je "Demonom" otisao malo dalje, ali oseti se Nolittanski Duh sa Sekirom. A Boselli...

To je nov univerzum, cepljen, nezavistan, bez zajednicke polazne tacke (osim sa naslovnim likom i ljudima koji ga okruzuju). Takav je i odnos Zagora sa Supermajkom uopste, bez bitnih dodirnih tacaka sa bilo kojim likom Zagorovog univerzuma izaslog iz Sergiovog pera. Bilo bi dovoljno da si ostao na cistoj psihoanalizi njega i Caina, ta prica je sama po sebi dovoljno slozena.

Ali, ponavljam, ovo sta sam rekao ne menja moje visoko misljenje o ovom teksu.

Jedino sto smatram da bi se epizodi trebalo detaljno posvetiti iz jednog drugog analitickog ugla: tipa Boselli vs Lovecraft posto, ko je citao pripovetku zna sta pricam, Bosellijeva inspirisanost ovde granici sa plagijatorstvom. Ima mnogo mnogo slicnosti. Plus sto je Dagon novi aspekt demona, prvi od svoje cisto fantasticne vrste u serijalu, bez elemenata misticnosti i horrora koji je do sada vladao.
Zao mi je sto se niko nije i na to bacio, a smatram da ti detalji, i jos neki, nisu bas nebitni

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/11/2012 : 23:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
p.s. ovim se postom odjavljujem otprilike do ponedeljka. Cekao bih da mi King odgovori i da lepo prodiskutujemo,ali moram na spavanje. Mrgud sutra ujutru ima ispit.

a preko vikenda mozda i recenziju zavrsim:)

ahjaaaak momci

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 30/11/2012 : 00:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ili, sto bi Inz stinky rekao

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 30/11/2012 : 00:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
S obzirom da se vec pokrenula rasprava o Boselliju, on ce od subote biti nova tema, do tada prozborite jos koju o Sclaviju.
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 30/11/2012 : 10:25:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Ne znam,meni se čini da je odnos Zagora i Caina uvjetovan njihovom sposobnošću i vrlinama,nema tu strahopoštovanja jer nijedan ne dominira nad onim drugim ali kao da ih prokleto veseli gledati jedan drugoga na djelu.
To je kao kad najbolji u svom poslu sretne nekog tko je jednako vješt........vjerojatno nastane mala zavist ali prevlada želja za zajedničkim radom i dosezanjem potpuno novih "granica".
Zagor i Cain su nepobjedivi duo i toga su vjerojatno svjesni,prednosti te suradnje su ogromne.
Cain je i sam priznao da je ponekad dobro osloniti se na nekoga a Zagor je predobar da bi odbacio takvu ponudu,možda se čak osjeća i odgovornim.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 30/11/2012 : 11:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by acestroke

FTW? Mislis WTF...?


Mislio je pitati bas tako FTW to jest "fuck the what?"..po naski "Jebete li vi sta?"

I ja sam po broju stripova koje imam zagorovac,ali kad s godinama se malo umoris od svega( citanja istog,iste konstrukcije i znanog zavrsetka..Chico kaze mogli bi nesto pojesti,svi se nasmijase,hahahha! fine dell'episodo/kraj epizode..) onda jos kupis 6 komada koloraca koje jos nisam dalje od uvoda prosao, a imam ih od feb.velj.2012 onda je jasno koliko moze stagnirati entuzijazam prema nekim fiktivnim, ali razonodnim i zabavnim stvarima za kracenja vremena i opustanje.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 30/11/2012 : 15:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
I meni se cini da je pretjerana Kingova analiza. Ne vidim ja tu neke povezanosti, Supermajk je ipak prenaivan lik, i cijela prica oko njega je neuporediva sa Boselijevim pisanjima. Ko cita fantastiku, u svakoj Boselijevoj prici nadje bar 5 situacija koje su vec vidjene u epskoj fantastici mali milion puta, sto i jeste cesto obiljezje pisaca B lige ovog zanra.
S tim da ja stalno imam osjecaj kako bi Boseli napravio sjajan Zagorov svijet, kad bi bio jedini scenarista i pisao pricu godisnje, umjesto gomile nekakvih epizoda raznih junaka.
Slazem se sa Patkom da je Boseli jedini koji ne prati Nolitu skoro ni malo, za razliku od svih ostalih scenarista.
Go to Top of Page

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 30/11/2012 : 16:10:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message  Reply with Quote
Još nešto... Odlična scena u "Krakenu" na brodu kad Zagor i Fishleg pričaju o Cainu, ovako ide ako se dobro sjećam:

Fishleg: "Ostavi ga Zagore, on je samac, njemu ne trebaju prijatelji"
Zagor :"griješite kapetane, svakome trebaju prijaelji"
Fishleg u mislima: "A i nemaju svi takve sreće da imaju tebe za prijatelja"
Boselli Genije

David Hayter: Legend is nothing but fiction, someone teels it, someone else remembers, everybody passes it on [/font=Trebuchet MS]
Solidus Snake: Brother, this is a whole different game from Liquid!

Don`t do lunch! That`s like the express lane to the friend zone!
-Ryan Reynolds-

Edited by - npetros2@htnet-dsl on 30/11/2012 16:12:57
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 30/11/2012 : 22:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
Jedino sto smatram da bi se epizodi trebalo detaljno posvetiti iz jednog drugog analitickog ugla: tipa Boselli vs Lovecraft posto, ko je citao pripovetku zna sta pricam, Bosellijeva inspirisanost ovde granici sa plagijatorstvom. Ima mnogo mnogo slicnosti. Plus sto je Dagon novi aspekt demona, prvi od svoje cisto fantasticne vrste u serijalu, bez elemenata misticnosti i horrora koji je do sada vladao.
Zao mi je sto se niko nije i na to bacio, a smatram da ti detalji, i jos neki, nisu bas nebitni


Ja sam se toga indirektno pozabavio u jednoj drugoj recki "KAinov povratak", i povezao to općenito s Lovecraft/Howard univerzumom koji se spominje u Bosellijevom Zagoru... Nije to plagijatorstvo, isti alkemijski proces koristio je i Nolitta, miješajući svoje omiljene filmove, knjige, stripove s vlastitom maštom.

"Još u SD #31/32 «Osveta Vudu» i SD #42/43/44 «7 gradova Cibole», te SD #50/51/52 «Morska strava» počelo je bivati jasnije da se Zagorov univerzum počeo polagano križati sa onim Martina Mysterea pa smo dobili elemente drevnih naroda poput Atlantide, drevnih Bogova i religija koji kao da su proizašli iz Lovecraftovog pera, organizacije «Drugdje» čiji pripadnik je bio i E. A. Poe (pod tajnim imenom Raven). Moram to ovdje reći, pošto drugi recenzenti nisu napomenuli da je «Morska strava» zapravo slobodna interpretacija Lovecraftova «The Shadow over Innsmouth» gdje ćete također naći ribarski gradić opsjednut ribolikim (The Deep Ones), a tu je i «Ezoterični kult Dagona» za kojeg Lovecraft navodi da je to Bog iz starih Hebrejskih zapisa.Jednako tako, Zagor je bio identificiran sa reinkarnacijom woodoo Boga Damballaha, pa tako i neki žitelji crnog kontinenta uočavaju tu sličnost. Woodoo uistinu potiče iz Afrike, kako se dalo naslutiti u epizodi «Vudu», te se konačno sam Boselli vraća na izvorište svega, u Afriku, gdje je sjedište tog pradavnog kulta. Zovemo li taj pojam Woodoo, Voodoo, ili Vodun – sve to dolazi od iste riječi - «Duh», a Loe su njihova božanstva, uključujući i Damballaha (Marie Laveau sebe nazovi Ayidom, njegovom Božicom pratiljom). No o tome u idućim brojevima...

Lovecraft je u svojoj priči «The Call of Cthulhu» povezao originalnu Vudu religiju sa magijom crnog kontinenta, o Bogovima koji su se davno obožavali u pijescima Sahare. Tako po Boselliju drevni Bog također postaje istoznačnica, dio «Velikih» (The Great Ones), ili Carrefour ili Dagon ili Kraken. Ako je vjerovati ljudima da se Lovecraftova fikcija naveliko pojavljuje u budućim epizodama MM, moram napomenuti da i Zagor nije lišen tog utjecaja, čak štoviše, eksplicitnije je prikazan. Idući dalje, Lovecraft se dopisivao sa okultistom i teozofom, osnivačicom «Tajne doktrine» Helenom Petrovom Blavatsky, poznatom još kao i Madame Blavatsky koja je «izmislila» mitski grad Shamballah, kraljevstvo Kusha kao drevni Atlantis, Shalmali (iliti Lemuria) i pradavne Bogove. Sve to je imao na umu i naš Robert E. Howard kad je stvarao Conanov svijet. Mogli bismo povući i jednu paralelu sa Howardom (koji je, naravno, bio Conanov literarni otac, ili bolje rečeno, Conan je bio njegov literarni imaginarni sin) i njegovom vizijom svijeta posthyborianskog doba. I on također spominje veliku kataklizmu Atlantide te da se na crnom kontinentu u to vrijeme nalaze ostaci te uništene, ali ne i zaboravljene civilizacije. I tamo imamo carstva Kusha, Songhaya, crnih necromancera i zaboravljenih Bogova. "

To mi je i ujedno i najzanimljiviji aspekt Bosellijevog pisanja, ta univerzalnost Bosellijevog univerzuma gdje u jedno spaja i MM-a, i Zagora i Dampyra, i ujedno i svjetove knjiških asova poput Howarda i Lovecrafta. Vjerujem da mnogi nisu baš pratili MM, a i ovi ostali (literarni) svjetovi da su im dosta strani.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 30/11/2012 23:26:18
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.9 seconds. Snitz Forums 2000