Dylan Dog 2.0. kodno je ime za preporod Dylana Doga koji je u rujnu 2013. godine započeo u Italiji s 337. brojem redovne serije. Osim promjene urednika i dovođenja novih autora, glavna značajka mu je uvođenje kontinuiteta u serijal u obliku blokova povezanih priča, postavljanje na scenu novog Dylanovog nemesisa te evoluiranje serijala na način da temama i pričama u duhu aktualnih vremena uznemiruje čitatelje na dosad neviđen način.
Ipak, glavni cilj tog preporoda bio je vratiti serijal njegovim (horror) korijenima gdje će, u duhu najranijih epizoda, na prvom mjestu biti sama priča, to jest, njena kvaliteta i zanimljivost. Novi urednik Recchioni za tu je svrhu na serijal dovukao nove talentirane autore koji su dovoljno hrabri da se svojim pričama usude podignuti prašinu, stvoriti reakciju, ali i potaknuti čitatelje na razmišljanje.
Prijelazna faza prema tom preporodu objavljena je u redovnim brojevima 325-336 (Veseli četvrtak br. 116-127/ Ludens br. 152-163 / M-comics br. 11-21), a završila je sa brojem 337. koji ujedno predstavlja most između starog i „preporođenog“ Dylana, ali također i određenu vrstu uvoda u novi ciklus.
(klik na naslovnice za recenzije (ako postoji) PRIJELAZNE FAZE:)
---------------
Svrha ovog topica je objediniti na jednom mjestu svu raspravu vezanu za domaća izdanja ovih priča.
Spoileri su dozvoljeni, no molimo članove koji prate VČ izdanje (ili su pročitali talijanska izdanja) da imaju obzira prema članovima koji prate Ludens ili M-comics izdanja te da veće spoilere označe nekom slabo vidljivom bojom s obzirom da će navedeni izdavači tek sredinom 2019. završiti s izdavanjem navedenih priča.
Evo i ovogodišnji pregled za prošlogodišnje talijanske epizode.
DD (talijanska) redovna serija u 2020. godini po glasovima talijanskih fanova s Cravenroad7 foruma
Prvu polovicu godine je obilježila Recchionijeva mini(reboot)saga koju je forumaš Nula dosta nahvalio na DD 2.0. topicu, no čini se da su talijanski fanovi podijeljeni. Ipak, svi su složni kako je "Anna per sempre" pravo malo remek-djelo tako da mu se istinski radujem. Drugu polovicu godine je obilježila (naizgled loša prihvaćena) Chiaverottijeva trodnevna saga o povratku Groze Strašnog/čovjeka iz mraka/kakojejošvećprevedenkodnas te još nekoliko zasebnih epizoda. Na prvu, godina koja je interesantna po idejama, no realizacija je (relativno?) zaštekala. Za godinu-dvije ćemo se i sami moći uvjeriti koliko tu ima istine.
Barbatova se metatekstualno bavila problemom serijala mnogo bolje i mnogo pre Dubokog svemira u Preko praga. Ta epizoda je vrhunska, za razliku od Rekijonijeve koja je jedva solidna.
I c/p iz prvog posta, za pojedince koji čitaju samo zadnje postove na temama:
"Svrha ovog topica je objediniti na jednom mjestu svu raspravu vezanu za domaća izdanja ovih priča.
Spoileri su dozvoljeni, no molimo članove koji prate VČ izdanje (ili su pročitali talijanska izdanja) da imaju obzira prema članovima koji prate Ludens ili M-comics izdanja te da veće spoilere označe nekom slabo vidljivom bojom s obzirom da će navedeni izdavači tek sredinom 2019. završiti s izdavanjem navedenih priča."
Odlican topik i odlicna ideja sa pollovima, Sarghane! Je l ti pratis Ludensova izdanja? Uskoro slede (cim uhvatim slobodnog vremena) moje mini recenzije iliti dnevnici citanja za Duboki svemir i Nikad vise, inspektore Blok.
Edit: valja spomenuti i "Mater dolorosu" kao priču novog ciklusa koja je izašla u VČ knjizi "Majke i očevi"
Da, ima još bitnih brojeva za kontinuitet, evo ovih kojih se sada mogu sjetiti:
#349 La morta non dimentica #350 Lacrime di pietra #356 La macchina umana (cijela priča je kritika starog Dilana i jedna od najboljih u novom ciklusu) #361 Mater Dolorosa
Odlična tema,čestitke autoru. Zbog ovoga sam odlučio krenuti s Dylanima,mislim na Ludens ( počeo sam s Libellusom ) Izgleda da sam krenuo baš u pravo vrijeme,jedva čekam vidjeti novo ruho Dylana.
Vidim objave na stranici, ali ne mogu ući u pollove bez facebook accounta. Ako ih je ikako moguće vidjeti bez FB accounta, možda bi i mogli nekako poslužiti. Upravo iz ovog razloga sam odabrao strawpoll opciju da bilo tko bez ikakvog accounta može napraviti i glasati na pollu. A i linkovi pollova se lako kopiraju, shareaju i spremaju za duži period vremena.
Originally posted by going going
Odlican topik i odlicna ideja sa pollovima, Sarghane! Je l ti pratis Ludensova izdanja?
Da, unatoč svim manama, i dalje pratim Ludens izdanja jer mi ona ipak čine veći dio kolekcije, a i njih mi je najjednostavnije i najbrže nabaviti. Trenutno nemam problema s tim da Ludens sve više zaostaje za VČ, no kad taj razmak za par godina postane znatno veći, možda razmislim o prebacivanju na VČ.
Originally posted by solar
Originally posted by PijaniPatak
Edit: valja spomenuti i "Mater dolorosu" kao priču novog ciklusa koja je izašla u VČ knjizi "Majke i očevi"
Da, ima još bitnih brojeva za kontinuitet, evo ovih kojih se sada mogu sjetiti:
#349 La morta non dimentica #350 Lacrime di pietra #356 La macchina umana (cijela priča je kritika starog Dilana i jedna od najboljih u novom ciklusu) #361 Mater Dolorosa
Možda sam nešto krivo shvatio pa neka me netko u tom slučaju slobodno ispravi, no ja sam skužio da će kontinuitet većinom provlačiti kroz blokove/grupe/story arcove priča između kojih će biti pauza po nekoliko klasičnih filler epizoda. Naravno, i u tim filler pričama će tu i tamo biti ponešto kontinuiteta, no stekao sam dojam da će on više biti rezerviran za te blokove priča kao što je ovaj Dylan 2.0 (epizode navedene u gornjim popisima) ili nadolazeći Dylan 3.0 koji se nešto odužio zbog Recchionijevog kašnjenja s scenarijima. Mislim da je čak negdje spomenuto da im je cilj da svake godine izađe po jedan blok takvih priča.
Iz tog razloga sam htio da se ovaj topic za početak fokusira samo na taj prvi blok priča (Dylan 2.0) koje će ove i iduće godine biti objavljivan na ovim područjima. Mada, ako postoji dosta velik broj filler epizoda s nekim značajnijim kontinuitetom i nakon 346. broja, lako preoblikujemo ovaj topic za tu svrhu.
Od Dubokog svemira pa do Recchionijevih Muških srca sve je povezano, onda su ti #343, #344, i #345 fileri. Barbatova u #346 je važna za kontinuitet pa onda idu dva filera (#347, #348), #349 je direktni nastavak na Zbogom inspektore Blok, ali u smislu ove ženske s naslovnice ne toliko Bloka. Jubilarac (#350) je koliko-toliko bitan za kontinuitet i nastavlja se na prvu priču faze 1 (#325), onda su #351, #352, #353, #354 fileri, #355 je jako dobra priča od Barbatove ali se ne sjećam ima li kakve veze sa kontinuitetom. Bilottin #356 je važan kao kritika cjelokupne produkcije Dilana zadnjih desetak godina. #357, #358, #359, #360 nemaju previše veze s kontinuitetom, Mater Dolorosa (#361) naravno ima, Sclavi nema (#362) ali u pitanju je njegov povratak tako da je svakako važna priča, itd.
Uglavnom, vidiš uzorak, malo kontinuiteta pa onda random epizode, jedino je početak druge faze povezaniji, a faza tri počinje tek sljedeću jesen (nadam se).
Što se tiče samog topica, ti napravi kako misliš da je najbolje.
Dve (ili koliko vec) godine sam uspesno izbegavao spoilere I detalje o novom pocetku, tako da sam na citanje krenuo skroz tabula rasa :) I sad se mislim, sta pobogu imam da kazem na ovu temu? necu reci da je govno na kvadrat, jedva cu se sloziti sa Djoletovom recenzijom. Jer to je bas to, sama sustina ove episode je jedno veliko nista ma kolko se trudio da lovim u metatekstualnoj magli, verujte ovde tesko da ima icega. S druge strane, horror SF nije bas cesta tema kod Dilana I zabavno je bilo citati. Iskorak nekoliko vekova unapred nije bog zna koliko hrabar ili inventivan postupak, ali je svakako interesantan, daje lepu mogucnost klonirati hrpu verzija DDa, svaka sa svojom "pojacanom" specifikom. No sta s tim, u 100 strana ih moras redom potamaniti I vise koriste kao fileri u prici no sto su imali realni ucinak u istoj. Svemirska prividjenja su u pogledu ideje skoro pa na nivou duha iz frizidera, tako da je ceo zaplet banalan skoro pa na nivou opsednutog usisivaca. Nisam verovao da Mari moze funkcionisati u boji I tu sam se prevario. Sjajan crtez nadopunjen zagasitijim tonovima je najvecu plus ovog broja.